YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaza namazı İslam'da yok mu?
Emekli İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı, kaza namazının İslam'daki yerini, namaz vakitlerinin önemini, seferiliğin nerede, ne zaman başlayıp ve bittiğini vd hayata dair önemli konuları anlattı.
Kaza namazı İslam'da yok mu?
07 Kasım 2014 / 04:14 Güncelleme: 07 Kasım 2014 / 07:17

Kanal A'da yayınlanan ve Dr. Hikmet Atan’ın sunduğu ve Emekli İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı’nın daimi konuğu olduğu Sorun Söyleyelim’de, her hafta olduğu gibi bu hafta da  seyircilerden gelen, merak edilen, bilinmeyen ya da yanlış bilinen konularla ilgili sorular yanıtlandı.

Seyircilerden canlı bağlantı ile gelen sorular ve cevapları şu şekilde:

Günler kısaldı, bazen iş gereği namazlar sıkışıyor. Ne yapmalıyız?

O namazdan namaza değişir. Eğer hiç namaz kılamayacaklar ise, hiç olmazsa farzlarını kılacak şekilde bir zaman ayarı yapmalılar.

Çay molası vs veriliyor ama namaz molası da kanunen verilmeli. ILO'ya göre hakkımız var. Ama bilmem neredeki a fabrikasındaki işçinin namaz kılıp kılmadığını biz nereden bileceğiz? İşçiler, usta başları, şefler sendikalara bildirmeliler.

Saygıdeğer seyircilerimizden iş adamı olanlar, işçi çalıştıranlar, işçilerinin sigara molasını düşündükleri gibi, çay molasını düşündükleri gibi, vakit namazlarına ait de bir mola düşünmeliler. Namaz kılacak kadar onlara vakit verilmeliler.

Peygamber Efendimiz SAV'in hadisini unutmamalıyız; "En makbul ibadet vaktinde yapılandır".

Seferilik şehir sınırları bakımından nerede başlar, nerede biter?

İlk ilmihallerde, 'Bulunduğunuz köyün evleri görünmeyecek kadar uzaklaşırsanız seferilik başlar' yazıyordu. Mesela bizim köyde on dakika sonra evler görünmediği için seferilik başlar.

Seferilik eve gelince biter.

Seferilik için niyet şart mıdır?

Fiili bir niyet var. Yola gidileceği belli. Onun için niyete gerek yok. Zaten içinden geçiriyorsun, gideceksin.

Kaza namazı İslam'da yoktur deniyor, doğru mu?

Peygamber SAV, kılamadıkları namazları Sahabe-i Kiram ile birlikte kaza etmişler mi? Etmişler. Peygamber SAV, yapmışsa biz de yaparız, O yapmamışsa biz de yapmayız.

Kaza namazı cemaatle kılınır mı?

Aynı vaktin namazı ise, mekruh olmakla birlikte cemaat ile birlikte kılabiliriz. Bazı alimlerimiz de, 'Toplumun bulunduğu yerde kaza namazı kılınmamalı' diyorlar.

Bir arkadaşıma borç verdim, borcunu inkar ediyor. O fark etmeden malından alabilir miyiz?

Hayır! 'Borcu almadım' diyen bilerek diyorsa, büyük günah işliyor. Ya da adam gerçekten unuttu. Bize borçlu da olsa hiçbir şekilde onun malından alamayız. Bu uygun, caiz değil.

Peygamber Efendimiz SAV, "Müslüman vasiyetsiz gezmemeli' diyor. Herkes yazmalı. Biri unutsa diğerine hatırlatır. Borçlar yazılmalı, ceplerde bulunmalı. Ölünce cebinden çıkar ve ödenir. Borç ödenmedikçe miras paylaşılmaz.

İddia oyunları caiz mi?

Bunların hiçbirisi meşru değil. Yılbaşında da bilet almak için kuyrukta beklemekten namaza gidemiyorlar. Bu nasıl müslümanlık?

Sigara içtikten sonra ağız çalkalanmadan namaz kılınır mı?

Ağız çalkalamak demek, yanınızdaki insana saygı duymak demek. Sigara pis kokan bir nesnedir. Sigarayı ağzınızdan atıp hemen namaza geldiğinizde, eğer yanınızdaki kişi sigara içmiyorsa büyük zulümdür.

Cami avlularında çok olur. İzmariti atar ağzından, namaza gelir. Orada ağzını çalkalayabilirsiniz. Peygamber Efendimiz SAV, "Soğan, sarımsak yiyen kişi bunların kokusunu gidermeden meclisimize, mescidimize gelmesin" derken, eğer bu melet olsaydı eminim ki bunu da yasaklardı.

Bir kimse evlenmek istediği kadına ne ölçüde bakabilir?

Yanımızda üçüncü bir kişi olmak kaydıyla, gençler evlenecekleri hanımlarla görüşüp konuşabilirler. Şartlarını kendi aralarında konuşabilirler.

Kolonya namaza mani midir?

Hanefi mezhebine göre namaza mani değildir. Ama şafide sıkıntı vardır. Şafi olan vatandaşlarımız biraz daha dikkat etmeliler.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler