YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kayısı soğuk kurbanı
Kayısı soğuk kurbanı
22 Mart 2010 17:02
Soğuklar, kayısı ağaçlarını vurdu

Havaların geçici olarak ısınması, Elbistan'daki kayısı ağaçlarının erken çiçek açmasına neden oldu. Ancak güneşin ardından aniden gelen soğuk hava ağaçlardan bazılarında don oluşturdu.
 

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, sigortanın, çiftçilerin zararını karşılamadığını savundu. Bölgede 1 milyon 200 bin adet meyve ağacı olduğunu ifade eden M. Ali Bulut, "Havalar güzel gidiyordu. Kayısı tomurcuklandı. Geçen hafta ise sıfırın altında soğukların yaşanması kayısıyı vurdu. Bölgemizde yüzde 100 zarar olduğunu düşünüyoruz. Eğer geç açan kayısılar varsa onlar kurtulabilir." dedi.
 

Başkan Bulut, bölgede yaş kayısı rekoltesinin 40 bin ton olduğunu anlatarak, "Bunun 10 bin tonunu kuru kayısı olarak düşündüğümüzde 5 TL'den 5 milyon liralık zarar olduğunu anlıyoruz. Bölgemizde 1 milyon 200 bin kayısı ağacımız var. Bu rakam, zararın büyüklüğünü ortaya koyar." görüşünü bildirdi. Kayısı ile uğraşan çiftçilerin sulu tarım imkanının olmadığını hatırlatan Bulut, "Kayısıdan başka çaresi olmayan çiftimiz şu an ne yapacağını şaşırdı. Borçları nasıl kapatacaklarını düşünüyorlar." diye konuştu. Başkan Bulut şunları söyledi: "Malatya'da 300 milyon liralık bir zarar oluştuğu ifade ediliyor. Milletvekilleri çiftçilerinin sorunlarını dinliyorlar. Resmen ağlıyorlar. Bizim de durumumuz çok kötü ama kimse durumumuzu sormuyor. Hükümet geçen yıllarda uyguladığı bazı kolaylıkları bize de uygulamalı. Yoksa çiftçinin canı çok kötü yanacak. Şu an bize gelen çiftçiler resmen ağlıyor."
 

Kayısıyla geçimini temin eden Hacı Hasanlı Köyü muhtarı Ahmet Kale ve Ovacık Köyü Muhtarı Mustafa Yalçın ise devletten yardım beklediklerini söyledi. Köylerinin kayısı sayesinde geçimini sürdürdüklerini anlatan Muhtar Mustafa Eryalçın şunları kaydetti: "Yağmurlama sulama sistemi yaptık. Kayısı bahçelerine bakım yaptık. Bankalara borçlandık. Krediler aldık. Eğer devlet borçlarımızı ödeme ya da erteleme konusunda bize yardımcı olmazsa tefecilere düşme durumumuz var. Çünkü başka çaremiz yok. Borçları kapatmak için çalışacağız." CHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler