25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın191,331
 • BIST94.008
 • Dolar4,6906
 • Euro5,4859
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2334
 • İstanbul23 °C
 • Ankara27 °C
 • İzmir30 °C
 • Konya26 °C
 • Adana29 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır36 °C
 • Bursa23 °C
 • Kayseri29 °C
 • Kocaeli21 °C
 • Şanlıurfa36 °C
 • Gaziantep31 °C
 • İçel30 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kasko ve zorunlu olmayan sigorta caiz mi?
Emekli İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı, Kasko ve zorunlu olmayan sigorta yaptırmanın zaruret halinden kaynaklı yaptırılabileceğini belirtti.
Kasko ve zorunlu olmayan sigorta caiz mi?
05 Aralık 2014 / 05:41 Güncelleme: 05 Aralık 2014 / 05:52

Kanal A'da yayınlanan, Dr. Hikmet Atan’ın sunduğu ve Emekli İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı’nın daimi konuğu olduğu Sorun Söyleyelim programında, İslamiyet'in günlük yaşamında merak edilenlere, akıllara takılanlara, yanlış bilinenlere ve bilinmeyenlere açıklık getirildi.

Seyircilerden canlı bağlantı ile gelen sorular ve cevapları şu şekilde:

1- Kalp ameliyatı oldum. By-pass'lıyım namazımı sandalyede kılabilir miyim?

Eğer kişi oturarak, ayaklarını kıbleye doğru uzatarak namaz kılma ihtimali varsa öyle kılmalıdır. Ancak bu durumu gerçekleştiremiyorsa, sandalye ya da tabure üzerinde kılabilir.

2- Biz 7 kız kardeşiz ve birimiz hariç hepimiz gurbetteyiz. Annemizden babamızdan kalan malı, durumu kötü diye diğer kardeşimize verdik. Ona senede bir kez gelip sende kalırız ve annemizin babamızın mezarını ziyaret ederiz dedik. Kardeşimiz tamam dedi ama sonra bu akdinden vazgeçti? Ben hakkımı helal etmiyorum hükmü nedir?

Haklarını helal etmeyebilirler. Çünkü şartlı bir bağış gerçekleştirmişler. Ayrıca malları geri isteme hakkı da var.

3-Şirketlerin verdiği çekiliş ve promosyon araba gibi şeyleri almak caiz midir?

Bu durumda herhangi bir sorun yoktur. Kişi alışveriş yaptığı fatura ya da belge karşılığında bu çekilişe katıldığı için caizdir.

4-Cuma günü imamın hutbede cemaatle dua etmesinin hükmü nedir?

İmam-ı azam Ebu Hanife'ye göre caiz değildir. Diğer mezheplere göre caizdir.

5- Kızım Bandırma'dan geldi namaz kılarken dikkat ettim ki namazını seferi olarak kılmıyor. Arkadaşları kızıma baba evinin seferi sayılmadığını söylemişler bu doğru mudur?

Baba evinde seferilik hükmü geçerlidir. Ancak bazı alimlere göre o evden nemalanıyorsa seferi sayılmaz ancak yol boyu seferi olursunuz. Fakat alimlerin çoğunluğuna göre seferi sayılır.

6-Ben bundan 5 yıl önce kardeşlerimle bir şirket kurdum. Şirketi kurduktan bir kaç ay sonra bir kardeşimle tartıştık ve babam bu tartışmaya taraf oldu. Bu tartışmada babamın söylediği bir söz benim bütün dünyamı yıktı. Ve bana çocuğumun beyin felci geçirerek engelli olmasıyla belamı bulduğumu söylediler. Ben Allah'a kulluk ve ana babaya itaat noktasında kendimi ezik hissediyorum bu konuda bana bir çıkış noktası var mıdır?

Söylenen ağır sözlere ve her şeye rağmen barışmak istemişsiniz. Burada sizde bir kusur yoktur. Vebal onlara aittir. Sorumluluk sizden çıkar.

7- Mekke'de ya da Medine'de Ramazan Bayramını karşılarsak hac farz olur mu?

Böyle bir durum söz konusu değildir.

8- Bir hanımefendi ekonomik durumu olmadığı için eşinde boşanıp, ölen babasının maaşını alırsa bu caiz midir?

Kadın ne kadar fakir olursa olsun. Eşiyle anlaşmalı boşanıp aynı hayatı yaşamaya devam ediyorsa bu caiz değildir. Çünkü devleti kandırmış olur.

9- Medyumlar cinlerle konuştuklarını söylüyorlar. Böyle bir şey var mıdır?

Bu işlerle uğraşan kişiler bunu söylüyorlar. Ama bunu biz bilemeyiz.

10-Eşim bana şiddet uyguluyor. Hakaret ediyor. Sana vurmayacağım diye Kuran-ı Kerim'e el bastı. Ben boşanmak istesem mihrimi hak eder miyim?

Yemininden döndüğü için kefaretini ödemesi gerekir. Ve biz kimseye boşanmayı önermiyoruz. Diyalog yolunu tercih edin.

11-Ben eşimle evlenmeden önce başka bir insanla nişanlıydım. Bu insan bana 5 bin lira verdi. Ben bu borcu kendisine ödemek istedim. Ancak onun yüzünden bana açılan bir davanın masrafı 8 bin lirayı buldu. Ben ona bu 5 bin lirayı ödemek zorunda mıyım?

Eğer para borç olarak alınmış ise kişi bu borcu ödemekle mükelleftir. Diğer durum mahkemenin hükmüdür.

12- 61 gün orucu aralıksız mı tutmak gerekir?

Eğer kefaret orucunu tutan kişi erkekse bunu aralıksız yapması gerekir. Hanımlar ise özel günlerinde ara verirler. Daha sonra devam ederler.

13- Arapça ya da latin alfabesiyle üzerinde Allah yazılan bir gazete ya da kağıt parçasının kullanılması ona saygısızlık değil midir?

Evet bu durum saygısızlıktır. Allah lafzının olduğu her kelimeye ve yere saygı göstermemiz gerekir.

14- Sol ele yüzük takılır mı?

Bu durumun dini bir tarafı yok ancak. Sol serçe parmağa takılabilir. Sol yüzük parmağıyla taharet aldığımız için eskile uygun görmemişlerdir.

15- Kasko ve zorunlu olmayan sigorta caiz mi?

Bu konuda çalışan sigorta şirketleri Müslümanlara ait değil. Ve devletin bu konuda yaptığı bir çalışma yok. O yüzden zaruret halinden kaynaklı, kaskoya yakın bir sigortayı Müslüman bir şirket bu işi yapana kadar, bu yapılabilir.

16- Eşime verdiğim mihiri kurduğum şirkete yatırdım ve şirket battı. Bunun hükmü nedir?

Mihir kadının hakkıdır. Bu durumu eşine izah etmesi gerekir. Kaıdn eğer razı gelirse sorun yoktur. Razı gelmezse sorun vardır.  

 

KANALAHABER/ÖZELİÇERİK

 

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler