YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kardeşine ikinci kez hayat verdi
Kardeşine ikinci kez hayat verdi
27 Ekim 2010 20:33
23 yıl önce trafik kazası geçiren kardeşini verdiği kanla hayata bağlayan Ahmet Özen, bu kez de kardeşine böbreğini bağışladı.

Acıbadem Sağlık Grubu'ndan yapılan açıklamada, grubun bünyesinde hizmete yeni başlayan International Hospital Organ Nakli Merkezi'nde ilk organ naklinin başarıyla gerçekleştiği belirtildi.

International Hospital Genel Cerrahi ve Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan, Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Ülkem Yakupoğlu ve Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Berber'den oluşan uzman ekip tarafından Mersinli elektrik teknisyeni Mehmet Özen'e (50), ağabeyi Ahmet Özen'den (56) tek kesili laparoskopik yöntemle böbrek nakli yapıldı.

Merkezin ilk böbrek nakli hastası olan Mersinli 2 çocuk babası Mehmet Özen, bu yılın Ocak ayında böbrek hastası olduğunu öğrendiğini belirterek, diyalize girmek yerine böbrek nakli olmaya karar verdiğini ifade etti.

Özen, 3 kardeşinin de böbreğini vermeye talip olduğunu, tetkikler sonunda ağabeyi Ahmet Özen'de karar kılındığını belirterek, 23 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonrasında da kendisine kan veren ağabeyinin ikinci kez hayatını kurtardığını kaydetti.

Ameliyat için yol ve konaklama için Acıbadem grubuna hiç ücret ödemediklerini vurgulayan Mehmet Özen, Acıbadem'de organ naklinin SGK güvencesiyle ücretsiz yapıldığına işaret etti.

Kardeşine böbreğini veren 3 çocuk babası Ahmet Özen ise, yaptıklarının ''fedakarlık'' olmadığını, kardeşlerin birbirine yapması gereken doğal bir davranış olduğunu ifade etti.

Ahmet Özen, 1987 yılında Karakaya Barajında, kardeşinin Urfa'da bir inşaat şirketinde çalıştığını anımsatarak, şunları kaydetti:

''Kardeşim bir iş kazası geçirmiş. Haber gelince hemen gittik. Ameliyata alınmış, bağırsaklarında delik olduğu fark edilmiş. Kardeşim 3 ameliyatla hayata döndü. Ameliyatlar sırasında kana ihtiyaç oldu. O zaman kan verdim, şimdi de böbreğimi... 3 kardeş hastaneye geldiğimizde, benim böbreğimin işe yarayacağını hissetmiştim. Kardeşler arasında böyle şeylerin lafı olmaz. Böyle günde yardımcı olmayacaksak aile olmanın bir anlamı yok. Böbrek nakli sayesinde birbirimize daha sıkı kenetlendik. Uzmanlar tek böbrekle de sağlıklı yaşanabileceğini güzelce anlattı.'' AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler