YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karadeniz'de fırtına uyarısı!
Karadeniz'de fırtına uyarısı!
01 Temmuz 2013 18:10
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü, 1-3 Temmuz tarihlerinde Orta Karadeniz'de tam fırtına, Batı Karadeniz'de kuvvetli fırtına, Doğu Karadeniz'de fırtına beklendiğini bildirdi.

Samsun Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi Birim Sorumlusu Hakan Büyükkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karadeniz kıyılarında kuvvetli yağış ve fırtına beklendiğini söyledi.

Batı Karadeniz'in batısından ve kuzeybatısından esmekten olan rüzgarın gece saatlerinden sonra kuvvetlenerek fırtına şeklinde saatte 50 ile 88 kilometre kuvvetle eseceğini ifade eden Büyükkaya, "Orta Karadeniz'de güneybatıdan esen 40 ila 75 kilometre kuvvatindeki fırtına, akşam saatlerinde 75 ila 102 kilomtere kuvvetinde tam fırtına şekline dönüşecek. Doğu Karadeniz'de salı sabah saatlerinden itibaren kuvvetlenerek batı ve kuzeybatıdan saatte 50 ila 75 kilometre kuvvetle esecek" diye konuştu.

"Yağışlar su baskınlarına sebep olabilir"

Bu yağışların geçen yıl yaşanan sel felaketini hatırlattığını ifade eden Büyükkaya, "Ancak bu yağışlar geçen seneyle kıyaslanacak kadar büyük yağışlar değil. Bu kadar büyük yağış görmeyeceğiz ama zaman zaman metrekareye 40 kilogram yağış düşebilecek. Sele sebebiyet verebilecek yağışlar değil, ama kısa süreli olduğu için dikkat etmek gereklidir. Alçak yerlerde su baskınlarına yol açabilir" şeklinde konuştu.

"3 gün boyunca denize girilmemelidir"

Karadeniz'in açıklarında yarından itibaren çok şiddetli fırtına olacağını vurgulayan Büyükkaya, "Rüzgar açıklarda olsa bile bunun yansımaları kıyıya kadar ulaşacaktır. Onun için önümüzdeki 3 gün boyunca vatandaşlarımızdan denize girmemelerini istiyoruz. Çünkü Karadeniz hattında kum kaymalarından dolayı bir risk var. Sıkıntı oluşmaması için vatandaşlarımız 3 gün boyunca denize girmemelidir. Ayrıca Ro-Ro seferi yapan gemilerin de dikkatli olmasını istiyoruz" dedi.

"Perşembe günü Karadeniz'den yağış ve fırtına uzaklaşıyor"

Çarşamba gününe kadar Karadeniz'de rüzgarın etkili olacağını vurgulayan Büyükkaya,"Perşembe gününden itibaren Karadeniz'in batısından güneşli havayı görmeye başlayacağız. Parçalı bulutlu veya kısmen yağışlı da olsa güneşli günleri görmeye başlayacağız. Yağışlarda sadece lokal olacak. Cuma günü sadece Doğu Karadeniz'de yağış gözlenecek, diğer kısımlar güneşli olacak" ifadesini kullandı.

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler