YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kara kış bir anda bastırdı
Kara kış bir anda bastırdı. Soğuk hava ve yağışlar tüm yurdu etkisi altın aldı. Bir çok yerde köy yolları kapandı. Bazı yerlerde elektirik kesintileri yaşandı... İşte yurtta son durum...
Kara kış bir anda bastırdı
23 Ocak 2010 / 12:23 Güncelleme: 23 Ocak 2010 / 12:24

Soğuk hava ve kar yağışı tüm yurdu etkisi altına aldı. Tekirdağ'da hayat durma noktasına geldi. Çanakkale'de iki gündür feribot seferleri yapılamıyor... Bursa beyazlara büründü. Başkent'te ise kar yağışı hayatı felç etti...

İşte yurtta son durum...

BURSA BEYAZLARA BÜRÜNDÜ

Bursa kent merkezi güne kar yağışıyla başladı. Kentin üst kesimlerinde kar kalınlığı 15 santimetreye ulaşırken, trafik ekipleri şehir merkezinden itibaren Uludağ'a zincirsiz araç salmıyor.

Bursa'da kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor. Sömestr ve hafta sonu tatili olması sebebiyle kent merkezinde trafikte herhangi sıkıntı yaşanmazken, jandarma ve polis ekipleri Uludağ'a çıkan tatilcileri uyarmak için yol kontrolü yapıyor. Jiplere bile zincir taktıran görevliler, zinciri bulunmayan araçları geri çeviriyor. Tipi ve yoğun kar yağışı sebebiyle Uludağ yolu zaman zaman trafiğe kapanırken, karayolları ekipleri ve jandarma 24 saat boyunca çalışıyor.

Öte yandan Bursa-Ankara ve Bursa-İstanbul karayolunda kar sebebiyle yolun kapanmaması için ekipler çalışırken, yola çıkacak araçların mutlaka zincir, çekme halatı gibi malzemeleri bulundurmaları isteniyor. Kar yağışı sebebiyle İDO'nun Mudanya'dan yapacağı seferler de iptal edilince, vatandaşlar Şehirlerarası Otobüs Terminali'ne akın etti. Terminaldeki sömestr yoğunluğuna karın yolları kapatması da eklenince yolcular birkaç saat rötar yapmak zorunda kaldı.

Bursa Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, kar yağışının bu gün ve yarın devam edeceğini söyledi. Hava sıcaklığının sıfır derece olduğu kentte, kar kalınlığının şehir merkezinde 20 santimetreye ulaştığını bildirdi.

 

 

Öte yandan, Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ'da ise kar kalınlığı 110 santimetreye çıktı. Zirvede hafif şeklide devam eden kar yağışının bir kaç gün daha etkili olacağı belirtildi.

 

TEKİRDAĞ'DA HAYAT DURMA NOKTASINA GELDİ

Tekirdağ'da iki gündür devam eden kar yağışı hayatı adeta durma noktasına getirdi. Çok sayıda ilçe ve köy yolu kapanırken, şiddetli tipi, yol açma ve tuzlama çalışmalarını olumsuz etkiledi. Aşırı soğuklar nedeniyle Şarköy'de bir kişi gece donarak öldü.

Tekirdağ'da gece saatlerinde etkisini artıran tipi yolların kapanmasına neden oldu. Şehir merkezinde 15 santimetreyi bulan kar kalınlığı nedeniyle Tekirdağ'ın bazı ilçeleri ile ulaşımı sağlanamıyor. Özellikle karayolları ve İl Özel İdaresi'ne bağlı araçlar yol açma çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Tekirdağ-İpsala Karayolu'nun 15. kilometresinde devam eden yoğun tipi nedeniyle karayolu ulaşıma kapatıldı. Tekirdağ'ın Muratlı, Şarköy, Hayrabolu ilçelerine ulaşım gece yarısından beri sağlanamıyor. Vize-Saray ile Tekirdağ-Şarköy ve Saray Çerkezköy ilçelerini birbirine bağlayan karayolu, etkili olan yoğun tipi nedeniyle yol ulaşıma kapandı. Malkara, Şarköy, Hayrabolu ve Saray ilçelerine bağlı çok sayıda köy yolu kar nedeniyle kapandı. Karayolları ve Özel İdare'ye ait iş makineleri kapanan yolları açmak için yoğun çaba gösteriyor.

Kar yağışı ile birlikte yoğun tipi nedeniyle birçok araç kayarak yol dışına çıktı. Tekirdağ üzerinden İpsala Sınır kapısına gitmek isteyen bir TIR Malkara Karayolu'nda yoldan çıktı. Taşıdığı dorselerden biri yoldan çıkan Bulgaristan plakalı bir TIR şoförü saatlerce kurtarılmayı bekledi. Gece yarısından beri yardım beklediğini ifade eden TIR sürücüsü hiçbir kurtarma aracının gelmediğini söyledi.

Tekirdağ'ın Marmara Ereğlisi ilçesinde bulunan Trafo İstasyonu'na gelen yüksek gerilim hatlarının kopması nedeniyle Tekirdağ ve ilçelerine sabah 6'dan itibaren 4 süreyle elektrik verilemedi. Kopan tellerin onarılmasının ardından elektrik verilebildi. Tekirdağ ve Çorlu'da şehir içindeki elektrik tellerinin kopması nedeniyle bazı mahallelere elektrik verilemedi. TREDAŞ'dan yapılan açıklamada ekiplerin 24 saat süreyle arızları tamir etmek için çalıştığı kaydedildi.
Tipi ve aşığı rüzgar nedeniyle Tekirdağ, Şarköy, Mürefte, Hoşköy, Kumbağ, Barbaros, Marmara Ereğlisi balıkçı barınaklarında bulunan balıkçılar avlanmaya çıkamadı. Fırtına deniz ulaşımını da vurdu. Tekirdağ'dan Karabiga, Erdek ve Marmara Adası'na yapılan feribot seferleri fırtına ve tipi nedeniyle iptal edildi. Boğazları geçmek için Marmara Denizi'nde ilerleyen çok sayıda gemi ve şilep, fırtına nedeniyle Tekirdağ ve Şarköy açıklarında demirledi. Geceyi demirleyerek geçiren gemi ve şilepler, fırtınanın gündüz de devam etmesi nedeniyle yollarına devam edemedi.
Aşırı soğuklar nedeniyle Şarköy'de bir kişi gece donarak öldü. Çatı katında tek başına yaşayan 75 yaşındaki İsmail Gültaş komşuları tarafından donmuş olarak bulundu. Tekirdağ'da polis ekipleri sokak sokak dolaşarak dışarıda kalan olup olmadığını aradı.

ÇANAKKALE'DE DE KAR ETKİSİNİ GÖSTERDİ

Çanakkale'de dün öğle saatlerinde şiddetli fırtına ile birlikte başlayan tipi şeklinde yağan kar, hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.

Gece boyunca aralıksız olarak devam eden yoğun kar yağışı sebebiyle il merkezi ile Eceabat-Gelibolu ve Lapseki ilçelerinde vatandaşlar zor anlar yaşadı. Zaman zaman elektrik kesintilerinin yaşandığı il merkezi ile Lapseki'de sıkıntılı anlar yaşayan vatandaşlar Uludağ Elektrik A.Ş. Çanakkale İl Müdürlüğü ekiplerinin kısa sürede gerçekleştirdikleri çalışmayla elektriklerin yeniden verilmesiyle rahat bir nefes aldı.

Zaman zaman küçük çaplı trafik kazalarının da yaşandığı Çanakkale'de Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, tipi şeklindeki kar yağışı sebebiyle zincir, çekme halatı ve takoz bulunmayan araçların trafiğe çıkmasına izin vermiyor. Çanakkale istikametinden İstanbul, Bursa ve İzmir yönüne gidecek otobüs firmalarını da uyaran ekipler gerekli önlemlerin alınmasını isterken, yollarda ağır ve dikkatli seyredilmesini istiyor.

 ADALARA 2 GÜNDÜR FERİBOT SEFERİ YAPILAMIYOR

Bu arada Çanakkale Boğazı ile aralar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş yetkilileri saatteki hızı zaman zaman 80-90 kilometreye ulaşan şiddetli poyraz fırtınası sebebiyle Gökçeada-Kabatepe ve Bozcaada-Geyikli arasındaki vapur seferlerinin 2 gündür yapılamadığını belirterek, "Bunun dışında Gelibolu-Lapseki arasındaki feribot seferi de yapılamıyor. Boğaz hattında sadece Çanakkale-Eceabat hattında sefer yapabiliyoruz" dedi. Çanakkale-Eceabat arasında sefer yapacak feribotla otobüslerle İstanbul yönüne gidecek yolcular da zaman zaman zor anlar yaşarken, araçların yollardaki buzlanma ve kar yağışı sebebiyle ağır seyretmesi sebebiyle güçlükle yollarına devam edebildikleri öğrenildi.

İL MERKEZİNDE KAR KALINDIĞI 15 SANTİMETREYE ULAŞTI

Öte yandan Çanakkale Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri fırtına ile başlayan kar yağışının gün boyu devam edeceğini belirterek, il merkezindeki kar kalınlığının 15 santimetreye ulaştığını açıkladılar. Akşam saatlerinde kar yağışının etkisini kaybetmesini bekledikleri de belirten yetkililer hava sıcaklıklarının ise önemli ölçüde düşeceğini kaydederek, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardılar.

Çanakkale il merkezinde cadde ve sokakların karla kaplı olması sebebiiyle çalışmalarını aralıksız sürdüren belediye ekiple de tuzlama çalışmalarına hız verdi. Özellikle ana caddelerle Esenler, Troya ve Atatürk caddelerinde tuzlama çalışmalarını sürdüren ekipler bir yandan da dozerlerle yollarda kar küreme çalışması yapıyor. Karayolları ekiplerinin de ana yollarda çalışmalarını sürdürdüğünü belirten yetkililer, Çanakkale'den İstanbul, İzmir ve Bursa yönüne yolların kapalı olmadığını açıklarken, bazı köy yollarının ise kapandığını ifade ettiler.

BALIKESİR'DE 200 KİŞİ YOLDA MAHSUR KALDI

Balıkesir'in Edremit ilçesi ile Çanakkale'nin Yenice ilçesi arasındaki kara yolunda tipi nedeniyle mahsur kalan 6'sı yolcu otobüsü 16 araca, Edremit Belediyesi'nin yaklaşık 2 saatlik çalışmasının ardından ulaşıldı.

Akşam saatlerinde bastıran tipi nedeniyle Kaz Dağları'ndan geçen Edremit-Yenice kara yolu, ulaşıma kapandı. Yolda mahsur kalan 6'sı yolcu otobüsü 16 araçta bulunanların telefonla durumu haber vermeleri üzerine Karayolları ekipleri Çanakkale tarafından, belediye ekipleri de Edremit tarafından mahsur kalanlara ulaşmak için çalışma başlattı. Edremit Belediyesi ekipleri, yaklaşık 2 saatlik çalışmanın ardından yolda mahsur kalan gruba ulaştı. Belediye ekiplerinin su ve gıda maddesi dağıttığı yolcularda, herhangi bir sağlık problemine rastlanmadığı öğrenildi. Kadın ve çocukların çoğunlukta olduğu yolcular arasında İngiliz turistler de bulunuyordu.

Edremit ilçesinden olay yerine iş makineleri ile gitmek isteyen basın mensupları yolda mahsur kalarak geri dönmek zorunda kaldı. Kar ve şiddetli tipi nedeniyle açılan yolların kısa sürede yeniden trafiğe kapandığı öğrenilirken, yol açma çalışmaları aralıksız olarak devam ediyor.

Ayrıca, Balıkesir'i Çanakkale'ye bağlayan E-87 Karayolu'nun Şapçı ve Havran Büyükdere mevkilerinde de kar ve tipi nedeniyle zaman zaman yol trafiğe kapandı. Jandarma ve polis ekipleri, Balıkesir - Çanakkale arasındaki ana yollardan geçmek isteyen zincirsiz tüm araçları geri çeviriyor.

BAŞKENT'TE HAYAT FELÇ

Ankara'da sabah saatlerinde aniden bastıran kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Kara hazırlıksız yakalanan sürücüler trafikte ilerlemekte güçlük çekerken, buz patenine dönen yollarda ilerleyemeyen araçlara trafik polisleri yardım etti. Buzlanan yollarda kontrolü kaybeden bazı araçlar yoldan çıktı.

Tüm yurdu etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava Ankara'da etkisini göstermeye başladı. Sabah saatlerinde aniden bastıran kar yağışına hazırlıksız yakalanan vatandaşlar zor anlar yaşarken, trafikte ilerlemekte güçlük çeken araçlar ise buz bitsene dönen yollarda adeta dans etti. Bazı araçlar buzlanan yollarda kontrolü kaybederek yoldan çıkarken, Turan Güneş Bulvarı üzerinde trafikte ilerlemekte güçlük çeken araçların yardıma polis ekipleri yetişti. Buzlanan yolda ilerlemeyen araçlara trafik polis ekipleri arkasından itekleyerek ilerlemelerini saldı.
Kar yağışının gün boyunca aralıklarla devam edeceği öğrenilirken, belediye ekipleri buzlanan yollarda tuzlama çalışmalarına başladığı bildirildi.

Kanal A Haber Merkezi - A.A. - İHA - CİHAN

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler