YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kar yağışı yurdu etkisi altına aldı!
Soğuk hava ve yoğun kar yağışı yurdu etkisi altına aldı. Bir çok ilde köy yolları ulaşıma kapandı. Ve yine ilçeye ise elektirik verilemiyor... İşte yurtta genel durum...
Kar yağışı yurdu etkisi altına aldı!
03 Şubat 2010 / 11:44 Güncelleme: 03 Şubat 2010 / 11:47

Yurdu etkisi altına alan soğuk hava ve yoğun kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor.

Marmara'da, dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı nedeniyle Bursa'da 181, Balıkesir'de 260 köy yolu ulaşıma kapandı. Balıkesir'de, Erdek ilçesiyle 144 köye ise elektrik verilemiyor.

Bursa İl Özel İdaresi Köye Yönelik Hizmetler Daire Başkanı İsmail Aksoy, yaptığı açıklamada, yoğun kar yağışı yüzünden şu an itibariyle Keles, İnegöl, Mustafakemalpaşa, Orhaneli, İznik, Büyükorhan, Harmancık, Gemlik, Gürsu, Karacabey, Keles, Kestel, Mudanya, Osmangazi, Orhangazi, Yenişehir ve Nilüfer ilçelerine bağlı 181 köy yolunun ulaşıma kapandığını kaydetti.

Aksoy, ekiplerin kar yağışının durmasının ardından yol açma çalışmalarına başlayacaklarını belirterek, ''Nilüfer'e bağlı Maksempınar'da cenaze var. Kestel'e bağlı Gözede köyünde de hasta varmış. Ekiplerimiz öncelikle bu köylerin yollarını açacak'' dedi.

İsmail Aksoy, ekiplerinin, ayrıca Keles-Bursa ve Orhaneli-Bursa yolunun açık tutulabilmesi için Karayolları ekiplerine destek verdiklerini belirtti.

Balıkesir İl Afet Arama ve Kurtarma Birliği Müdürlüğü de gece boyunca etkili olan kar yağışı nedeniyle il genelinde 260 köy yolunun ulaşıma kapandığını bildirdi. Balıkesir'de, Erdek ilçesiyle 144 köye ise elektrik verilemiyor.

EDİRNE

Edirne'de kar yağışı nedeniyle Keşan, İpsala, Enez ve Uzunköprü ilçelerinde 26 köy yolu ulaşıma kapandı.

Yollarda kar birikmesi ve buzlanma nedeniyle kapanan Keşan'da 14, Enez'de 4, İpsala'da 3 ve Uzunköprü ilçesinde 5 köy yolunu açma çalışmaları devam ediyor.

İl Özel İdaresi yetkilileri, dün gece Uzunköprü ilçesinin Süleymaniye köyü yakınlarında bir kamyonda mahsur kalan 2'si öğretmen 4 kişiyi kurtardıklarını belirttiler.

Edirne Meteoroloji Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, gece en düşük hava sıcaklığının eksi 4 derece olduğu kentte, bugün en yüksek sıcaklığın 3 derece olması bekleniyor.

Kar kalınlığının 6 santimetre olduğu Edirne'de, bugün ve yarın yağış beklenmezken, yarından itibaren hava sıcaklığının artarak 8 dereceye kadar çıkacağı tahmin ediliyor.

Karayolları ekipleri de karın etkili olduğu Bulgaristan'a açılan Hamzabeyli Sınır Kapısı, Edirne-Kırklareli, Edirne-Havsa, Uzunköprü-Keşan arasındaki kara yollarında karla mücadele ve tuz atma çalışmalarını sürdürüyor.

Ayrıca, Tunca Nehri'nin dün ani yükseliş gösteren su seviyesinde düşüş başladı. Tarihi Fatih Köprüsü'nün gözlerinin tamamen suyla dolması nedeniyle yataktan taşarak etrafa yayılan sular, Adalet Kasrı'nı tamamen, Er Meydanı'nın bulunduğu bölgeyi ve Edirne Sarayı kalıntılarını ise kısmen sular altında bıraktı.

Gece sıcaklıkların düşmesi nedeniyle de nehrin durağan bölümlerinde de kısmen buzlanma oluştu.

Yükselmeyle beraber dün, Edirne Emniyetince yaya ve araç trafiğine kapatılan Fatih, Kanuni, Yalnızgöz köprülerinden geçişlere bugün de izin verilmiyor.

BOLU

Bolu'da 2 gündür etkili olan kar yağışının ardından Bolu merkezde 75, Gerede'de 20 ve Göynük'te 50 olmak üzere toplam 145 köy yolu ulaşıma kapandı. Ulaşıma kapanan köy yollarının açılması için İl Özel İdaresine bağlı ekipler çalışmalarını sürdürüyor.

DÜZCE

Düzce Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Düzce'de toplam 141 köy yolunun kapandığı, 38 iş makinesiyle yol açma çalışmalarının başlatıldığı belirtildi.

DENİZLİ

Denizli'de sabaha karşı kent merkezine mevsimin ilk karı düştü. Yüksek kesimlerde gece yarısından sonra yağmaya başlayan kar, kent merkezinde yer yer 2 santimetre kalınlığa ulaştı.

Kar yağışı, özellikle Denizli–Antalya kara yolu Cankurtaran mevkisi ile  aynı yol güzergahında bulunan Serinhisar'da etkili oldu. Karayolları 27. Şube Müdürlüğü, 4 greyder, bıçaklı kamyonlar ve tuzlama araçlarının da kullanıldığı 10 ekiple çalışmalarını sürdürüyor.

Hava sıcaklığının bugün en düşük sıfır, en yüksek 4 derece olması beklenen Denizli'de, yarınki hava sıcaklıklarının ise en düşük -1, en yüksek 6 derece olması tahmin ediliyor.

AĞRI

Ağrı'da Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleri, soğuk havada yiyecek bulamayan yaban hayvanları için doğaya yem bıraktı.

Haftanın iki günü yem çalışması için yüksek kesimdeki bölgelere giden ekipler, kalınlığı 2 metreye ulaşan karda yürümek zorunda kalıyor.

Soğuk havaya rağmen çalışmalarını aksatmadan sürdüren ekipler, zaman zaman yabani hayvanların saldırılarına da maruz kalıyor.

Yem bırakma çalışmasında, kurumdaki bütün personelin büyük gayret içinde olduğunu belirten Gökçe, ''Yüksek kesimlerde kar yağışının fazla olması nedeniyle bu bölgelere yem bırakmakta güçlük çekiyoruz. Ancak yabani hayvanlarla aramızda çok iyi bir bağ oluştu. Onlar bizim yemi bıraktığımız yeri biliyor'' diye konuştu.

ÇANAKKALE

Edinilen bilgiye göre, Çanakkale Valiliği Kriz Merkezinden yapılan açıklamada, il merkezinde 36, Ayvacık'ta 2, Bayramiç'te 35, Biga'da 29, Çan'da 37, Gelibolu'da 21, Gökçeada'da 3, Lapseki'de 31, Yenice'de 32 köy yolunun kapalı olduğu belirtildi. Biga'da 20, Gelibolu'da 7 ve Lapseki'de 5 köye elektrik verilemediği kaydedildi.

Buna göre, il genelinde 226 köy yolunun kapalı olduğu, 32 köyde elektrik sıkıntısı yaşandığı açıklandı. Bunun yanında, kar kalınlığının 15 cm olduğu kentte, bütün arterlerde tırların bekletildiği, zincirsiz araçların geçişine izin verilmediği duyuruldu. Çanakkale'de deniz ulaşımında aksama yaşanmadığı belirtildi.

DOĞU ANADOLU

İl Özel İdareleri Genel Sekreterliklerinden alınan bilgiye göre, Erzurum'da 20, Tunceli'de 15, Bingöl'de 9 ve Muş'ta 8 köy olmak üzere toplam toplam 52 köy yolunda ulaşım sağlanamazken, yetkililer söz konusu köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmaların sürdüğünü ifade ettiler.

Öte yandan, bölgede gece en düşük hava sıcaklığı eksi 13 dereceyle Ardahan'da ölçüldü. Diğer illerde ise gece en düşük hava sıcaklıkları Erzincan'da 4, Iğdır'da 0, Kars'ta eksi 6, Ağrı ve Erzurum'da eksi 5 derece olarak kaydedildi.

SAKARYA

Sakarya'da, il genelinde etkili olan kar yağışı nedeniyle, Erenler ilçesinde 1, Söğütlü'de 3, Ferizli'de 3, Akyazı'da 13, Sapanca'da 5, Geyve'de 7, Taraklı'da 15, Hendek'te 15, Karapürçek'te 3, Pamukova'da 7, Karasu'da 4, Kocaali'de 15 olmak üzere 90 köy yolu ulaşıma kapandı. Kapalı köy yollarının açılması için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

KIRKLARELİ

Kırklareli Özel İdaresinden edinilen bilgiye göre, kar nedeniyle merkeze bağlı 8, Demirköy 15, Kofçaz 15, Pehlivanköy 6, Pınarhisar 5, Vize'de 8 olmak üzere toplam 57 köy yolunda ulaşım yapılamıyor. İl Özel İdaresi ekipleri, kapalı olan köy yollarını açma çalışmalarını sürdürüyor. Demirköy ilçe merkezinde kar kalınlığı 10 santimetre, Mahya Tepe'de ise 25 santimetreye ulaştı.

Diğer taraftan Demirköy, Pehlivanköy ve Kofçaz ilçeleri ile Dereköy'de zincir takmayan araçların yollarına devam etmelerine izin verilmiyor.

KAYSERİ

Kayseri'nin Develi ilçesinde 5, Yahyalı ilçesinde ise 2 köy yolu ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresine bağlı ekiplerin kapanan köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmaya başladığı bildirildi.

Öte yandan tipi ve kar yağışı nedeniyle ulaşımın güçlükle yapılabildiği Kayseri-Erciyes kara yolunda zincir takmayan araçların yola devam etmelerine izin verilmiyor.

ZONGULDAK

Zonguldak'ta, hızı saatte 60 kilometre olan rüzgar nedeniyle dalgalar 4 metreye ulaştı. Kent sahilinde sabah saatlerinden itibaren etkili olmaya başlayan dalgaların, Zonguldak Limanı'ndaki mendirekleri aşması ürkütücü görüntüler oluşturdu. Kayıklara çarparak yükselen dalgalar, kıyıdaki bazı binaların yüksekliğini aştı. Hava şartlarının kötü olması nedeniyle kentteki balıkçılar denize açılamadı.

Yetkililer, rüzgarın hızının saatte 60 kilometre olduğunu, dalga yüksekliğinin de zaman zaman 4 metreye ulaştığını kaydettiler.

EDREMİT

Edremit-Yenice kara yolunda yaklaşık 5 saat mahsur kaldıkları bildirilen 91 kişi, Edremit Belediyesi ve Karayolları ekipleri tarafından kurtarıldı.

Alınan bilgiye göre, dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan yoğun kar yağışı ve tipi yüzünden Balıkesir'in Edremit ilçesi ile Çanakkale'nin Yenice ilçesi arasında, 1 otobüs, 3 otomobil, 1 minibüs ve 2 kamyon mahsur kaldı.

Otobüs yolcularının, 112 Acil ekiplerini arayarak yardım istemesi üzerine, bölgeye kurtarma ekipleri sevk edildi.

Araçlarında mahsur kalan 13'ü çocuk 91 kişi, yaklaşık 5 saat sonra kurtarıldı. Yolculara, belediye tarafından ulaştırılan sıcak içecek ve yiyecekler dağıtıldı.

Edremit Belediyesi ve Karayolları ekipleri tarafından trafiğe yeniden açılan kara yolunda, ulaşım kontrollü olarak sağlanıyor.

A.A.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler