YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kar ve fırtına İstanbul'u esir alacak
İstanbul bu kez beyaz esareti yaşayacak. Valilik, beyaz alarm verdi tüm önlemler alındı. İşte olası esaretin ayrıntıları;
Kar ve fırtına İstanbul'u esir alacak
02 Şubat 2010 / 07:09 Güncelleme: 02 Şubat 2010 / 07:11

İstanbul bugünden itibaren soğuk ve yağışlı havanın etkisine giriyor. İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul'da bugün itibarıyla kar yağışının beklendiğini belirterek, vatandaşları "kuvvetli don ve buzlanmaya" karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, İstanbul'da dün kuvvetli lodosla birlikte sıcaklık 18 dereceye kadar çıktı.

Şile'de en yüksek sıcaklık 17.8, Kartal ve Kilyos'ta 15, Göztepe ve Beyazıt'ta 15, Sarıyer'de 16 ve Samandıra'da 15 derece olarak ölçüldü.

Bugün poyraz fırtınası ile birlikte hava sıcaklığı 8-10 derece azalarak mevsim normallerinin altına inecek.

İstanbul'da bugün beklenen en yüksek sıcaklık 4 derece dolayında olacak.

Akşam saatlerinden itibaren kuvvetli sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde başlayacak yağışların bugün etkisini artırarak karla karışık yağmur ve kar yağışına dönüşmesi bekleniyor.

Yağışlı havanın yarın etkisini kaybetmesi, hava sıcaklıklarının hafta sonuna kadar mevsim normallerinin altında olması tahmin ediliyor.

METEOROLOJİ UYARDI

Yurdun iç ve batı kesimlerinde kuvvetli rüzgar beklendiği bildirildi.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan meteorolojik uyarıda, Türkiye'nin batı bölgelerinde rüzgarın güney ve güneybatıdan lodos, zamanla kuzeybatı kesimlerde kuzey ve kuzey doğudan poyraz yönlerden saatte 40-60 kilometre hızla kuvvetli olarak esmesinin beklendiği kaydedildi.

Bu olayın bugün gece saatlerine kadar süreceği ifade edilen açıklamada, meydana gelebilecek çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesine karşı vatandaşlar uyarıldı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul'da bugün itibarıyla kar yağışının beklendiğini belirterek, vatandaşları "kuvvetli don ve buzlanmaya" karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Güler, yaptığı açıklamada, meteorolojik uyarıda, Marmara Bölgesi'nin yağışlı bir hava kütlesinin içine gireceğinin ifade edildiğini hatırlattı.

Güler, "İstanbul bugün itibarıyla kar yağışına sahne olacak. Kar yağışıyla beraber kuvvetli poyraz bekleniyor. Çarşamba günü etkisini azaltmakla beraber kar yağışı devam edecek" diye konuştu.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 8-10 derece altına düşeceğini dile getiren Güler, 12-14 derece hissedilen sıcaklığın, bugün en düşük 1-2 dereceye, çarşamba günü ise -1 ve -2 derecelere kadar ineceğini vurguladı.

Vali Güler, "Vatandaşlarımızı kuvvetli don ve buzlanmaya karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz. Kar yağışının fırtınanın ve yağmurun olacağı zamanlarda, özel araçlarıyla trafikte bulunmaları yerine, toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini istiyoruz. Aksayabilecek deniz trafiğine dikkat etsinler. Vatandaşlarımız, emniyet şeritlerini kullanmamalılar, araçlarına kar lastiği takmalılar ve araçlarında bulunması gereken aparatları mutlaka almalılar. Lodos fırtınasının hissedileceği dönemde, bacalarla sobalarla mangallarla ilgili konulara dikkat etmelerini kendilerinden özellikle rica ediyoruz. Yaşlılar, çocuklar, solunum sıkıntısı çekenler de hava şartlarına dikkat etsinler" dedi.

Güler, "Sağanak yağış, sel ve su taşkını gibi sıkıntıları da beraberinde getirecektir. Bu konuda da vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Vilayet olmak üzere, bütün kurumlar hazırlıklarını yaptılar. Geçen kar yağışında olduğu gibi hazırlıklarını tamamladılar. Vatandaşlarımızın aksaklıklarda ilgili yerleri aramalarını bekliyoruz. Bir sıkıntı olmadan bu yağışı da atlatmayı planlıyoruz" şeklinde konuştu.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler