YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kapadokya, bayrama dolu giriyor
Kapadokya, bayrama dolu giriyor
04 Ekim 2013 10:56
Türkiye'nin Peribacaları ile ünlü önemli turizm merkezlerinden Kapadokya'da, 9 günlük Kurban Bayramı tatili boyunca doluluk oranı yüzde 90’a ulaştı.

Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Genel Sekreteri Nazif Demir, Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olması dolayısıyla bölgedeki otel, motel ve pansiyonlara halkın talebinin yüksek olduğunu, bayram tatili süresince yerli ve yabancı turist yoğunluğu yaşanacağını söyledi.

Türkiye içinde rağbet edilen destinasyonların başında Kapadokya’nın geldiğini ifade eden Demir, ekim ayının yabancıların en fazla geldiği zaman dilimlerinden olduğu için de bayram boyunca yerli ve yabancı turistin buluştuğu bir ay olacağını kaydetti.

Demir, bölgeye gelmek isteyen yerli turistlere rezervasyonlarını bir an önce yapmaları tavsiyesinde bulunarak “Bölgedeki otellerde doluluk oranı ciddi boyutlara ulaştı. Balon uçuşları, vadi yürüyüşleri ve el sanatları gibi alanlarda tercih edilmemiz gibi etkenlerle talebimiz yoğun oluyor.” dedi.

Bayram sonrasında ise kasım ayı sonuna kadar yabancı turistte yoğunluk yaşayacaklarını kaydeden Demir, “ Bundan sonra kış dönemine geçiyoruz. Burada azalma yaşıyoruz. Şubat ayı ortasından sonrada artışların olacağını tahmin ediyoruz. Kış döneminde doluluk oranının yüzde 35 ile yüzde 50 arasında değişeceğini söyleyebiliriz.” diye konuştu.

Kapadokya bölgesinin butik otelleriyle ünlü Göreme beldesi Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz ise Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olması dolayısıyla beldelerindeki otel, motel ve pansiyonlarda rezervasyonların dolduğunu söyledi. Beldelerinde yerli ve yabancı misafirlerinin yarı yarıya durumda bulunduğunu belirten Durmaz, Ekim ayı sonuna kadar doluluk oranının yüksek olacağını kaydetti.

Çinliler ağırlık kazanmaya başladı 

Dünyada ve ülkemizde gelişen olaylar sonrasında müşteri portföylerinde değişimlerin yaşandığını kaydeden Durmaz, beldeye gelenler arasında geçtiğimiz yıllarda ilk sırada yer alan Amerikalı ve Japon turistlerin yerini Çinlilerin aldığını ifade etti.
Durmaz, butik otellerde fiyatların 50 ile 150 Euro arasında değiştiğini de ifade etti.

5 yıldızlı oteller bayrama dolu giriyor

Kapadokya’da faaliyet gösteren 5 yıldızlı otellerden Dedeman Genel Müdürü Gündüz Yeşil, Kurban Bayramı için yoğunluk yaşamaya başladıklarını söyledi.

Bu yıl Türkiye ve dünyadaki gelişen olayların özellikle bölgeyi çok ciddi oranda etkilediğini anlatan Yeşil, “ Bölgemize gelen misafirlerin yüzde 90’ı yabancılardan oluşuyor. Çok güvenli olmadıklarını düşündükleri yerlere yabancıların gelmesinde sıkıntı oluyor.

İstanbul Gezi olayları akabinde Türkiye’de ve Suriye’de yaşanan gelişmeler bizi ciddi oranda etkiledi. Eylül ayında biraz kıpırdanma olmasına karşın geçmiş yıllardaki randımanı yakalayamadık. Bayram için güzel tanıtımlar yapıldı. Bayram haftası gelen rezervasyonlar bölgemizin yoğun olacağını gösteriyor. Yüzde 90’ların üzerine çıkacak gibi görünüyor. Şu anda Kurban Bayramında yer olmadığını söyleyebiliriz.” diye konuştu.

 

CİHAN

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler