YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanun bile kadına şiddeti engelleyemedi
Kanun bile kadına şiddeti engelleyemedi
30 Ağustos 2013 21:00
Kadınlara yönelik şiddet olaylarının önüne geçmesi için çıkarılan kanun istenileni veremedi. Bir buçuk yıllık sürede 128 kadın ve 92 erkek ‘aile içi şiddet’ten hayatını kaybetti. Son 7 ayda yaşanan aile içi şiddet vakası ise 43 bini buldu.

6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun yürürlüğe girmesine rağmen cinayetler durmak bilmedi.

8 Mart 2012’de Dünya Kadınlar Günü’nde Meclis’te kabul edilen şiddet kanunu kan dökülmesini önleyemedi. 1,5 yılda 128 kadın şiddet kurbanı oldu. Geçen yıl 77, bu yıl ise 51 kadın hayatını kaybetti. Aynı dönemde 92 erkek de yaşamını yitirdi.

Çocuklar da mağdur

Panik butonu ve çağrılı koruma gibi tüm önlemlere karşın kadına şiddet olaylarında azalma yaşanmadı. Bu yılın ilk 7 ayında polise, 43 bin aile içi şiddet vakası yansıdı. Mağdurların büyük bölümünü yine kadınlar oluşturdu.

33 kadına yeni kimlik

Çocuklar ve yaşlı ebeveynler de şiddet mağduru olarak kayıtlara geçti. Şiddet türleri arasında; darp, yaralama, cinsel taciz ilk sıralarda yer aldı. Mahkeme kararı ile koruma altına alınan 33 şiddet mağduru kadının kimlik bilgileri değiştirildi. Kadınlar yeni kimlikleriyle hayati tehlikeden kurtulmaya çalıştı. Ancak yeni kimlik ya da polis koruması da cinayet ve yaralama olaylarının önüne geçemedi.

Erkekler kurtuldu

Karısından şiddet gören erkek sayısındaki azalma, ‘Erkekler kadın şiddetinden kurtulmaya başladı’ şeklinde değerlendirildi.

Çağrılı koruma sayısı düştü

20 Mart 2012’den bu yana 220 kişinin hayatını kaybetmesine karşın, korunan kadın ve erkek sayısında düşüş olması dikkat çekti. 2013’ün başında şiddet mağduru 6 bin 230 kadın ile 120 erkek ‘çağrı’ üzerine korunuyordu.

Bu sayı ağustos ayı itibariyle gözle görülür biçimde düştü. Şu anda 5 bin 678 kadın ile 79 erkeğin çağrı üzerine koruma altında olduğu öğrenildi. Bir kadın da diğerlerinden farklı olarak yakın koruma kapsamında bulunuyor.

 

BUGÜN GAZETESİ

23:22
 // ŞİDDET İLE EĞİTİLEN TOPLUM
Ne olacak; sürekli kandan toptan tüfekten, kılıçtan ve dahi dayakla eğitilen bir toplumdan ne beklenir. Kanlı toprak, kanlı bayrak edebiyatları bu hale getirdi bizi. Şimdi bazı yobaz faşisler, ne alakası var diyecekler. Susun da biraz psikologlar konuşsun. Öğrenim sistemimiz bile şiddet kökenli. Türkçe de ''eğmek'' fiil eki, zorla, zoraki bir şekilde düz olan bir şeyi bir yöne doğru sarkıtmaktır. ''eğitim'' ise, zorla ve cebren bir şeyi dayatma oluyor. Ama ''öğretim'' ve ''idman'' kelimeleri cebri değildir. Bilmem anlatabildim mi?...
30 Ağustos 2013 23:22
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler