YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kangalların şaşırtan özelliği
Kangalların şaşırtan özelliği
22 Şubat 2013 13:47
Sivas kangallarının en büyük özellikleri sahiplerini kıskanmaları. Yetişkin bir kangal köpeği, sahibini beklerken 1 hafta boyunca eksi 30 derecede soğuğa karşı ayakta kalıyor. Kangalların bu özelliği bilim insanlarını dahi şaşırtıyor.

 

Soğuk havalara dayanabilen Sibirya kurtları ve kutup ayıları vücutlarında depoladıkları yağlar sayesinde 1 hafta boyunca soğuk havalarda kalabiliyor. Ancak 1 haftadan sonra bu hayvanlar doğal ortamlarında hayatlarını kaybedebiliyor.
 
Sahiplenici ve kıskançlık özellikleriyle bilinen kangallar da tıpkı kutup ayıları gibi eksi 30 derece sıcaklıkta hayatta kalabiliyor. Ancak bunu yaparken kutup ayıları vücutlarındaki yağı kullanırken, Sivas kangallarının ise bunu nasıl yaptığı bilinmiyor. Sivas Kangallarının bu özelliklerini sahiplerini kıskanma iç güdülerinden aldıkları tahmin ediliyor. Kangallar yemek seçmeden ekmek ya da herhangi bir besin maddesi dahi yiyerek yaşamını sürdürüyor. Sivas'ın Kangal İlçesi Kaymakamlığı'na bağlı olan Kangal Araştırma Merkezi'nde bulunan kangal köpekleri de eksi 30 dereceye kadar dayanabiliyor.
 
Gözleri küçük ve yuvarlak bicimde olan kangallar genellikle altın sarısı ile kahverengi arasında bir renkte oluyorlar. İri kafa yapısıyla önden bakıldığında bir aslanı andıran kangalların omuzları da adeleli. Çeneleri çok kuvvetli olan kangalların en büyük ise koruyucu ve sadık olmaları. Sahibine düşkün ve aşırı kıskanç olan kangallar kurtlarla mücadelede de silah olarak kullanılıyor.
 
 
İHA
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler