YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Kandil'in ruhuna uygun davranış
'Kandil'in ruhuna uygun davranış
27 Şubat 2010 17:47
Muhtarlık kavgası yapan iki aile kandil vesilesiyle barıştı

Erzurum'da muhtarlık seçimleri nedeniyle kavga eden iki aile, Aziziye Kaymakamı ve Belediye Başkanı'nın Mevlit Kandili ziyaretiyle barışıp, helallik istediler.
 

Aziziye ilçesine bağlı Ağören mahallesinde Canpolat ve Yavili aileleri arasında muhtarlık seçimi nedeniyle geçen yıl ramazan ayında kavga çıkmıştı. 16 kişinin yaralandığı kavga sonrasında Ağören mahallesinde Mevlit Kandili'ne kadar sürekli gerginlik hakim oldu.
 

Aziziye Kaymakamı Fatih Çobanoğlu ile Belediye Başkanı Fatih Cengiz, Mevlit Kandili nedeniyle Ağören Mahallesi'ne giderek Canpolat ve Yavili ailelerini barıştırmak için görüşme yaptı. Mevlit Kandili'nde küslüklerin sona ermesi gerektiği konusunda eski muhtar Hamit Canpolat ile Fariz Yavili'yi ikna eden Kaymakam ve Belediye Başkanı, tarafları yeni muhtar Yavili'nin evinde buluşturup, barıştırdı.
 

Kaymakam Çobanoğlu, geçmişte yaşanan tatsız olayın unutulup, tarafların birbirlerini affetmesinin büyük bir erdem olduğunu söyledi.
 

İki aile büyüklerine de mevcut olan barış ve huzur ortamının korunmasında büyük görev düştüğünü dile getiren Kaymakam Çobanoğlu, "Geçmişte yaşanan olayların yaşanmaması için aile büyüklerinin küçüklere sahip çıkmasını istiyorum. Allah bir daha o üzücü olayların tekrarını yaşatmasın." dedi. Belediye Başkanı Fatih Cengiz ise, aralarında husumet bulunan iki ailenin barışmasından büyük mutluluk duyduğunu anlattı. Cengiz, Mevlit Kandili'nin yüzü hürmetine kavgalı ailelerin barışmasının örnek bir davranış olduğuna dikkat çekerek,"Bu mübarek gecenin yüzü suyu hürmetine barışmanız bizleri mutlu etti. Bizlerin birlik ve beraberliğe ihtiyacı var." diye konuştu.
 

Yaşanan kavgadan dolayı üzüntülü olduklarını söyleyen Fariz Yavili, "Basit bir olaydan dolayı kavga ettiğimiz için üzgünüz." şeklinde konuştu.
 

Eski muhtar Hamit Canpolat ise, basit bir olay yüzünden kavga ettikleri için pişman olduklarına değinerek, "Mahallemizde herkes birbiriyle akraba. İnşallah üzücü olaylar daha mahallemizdre yaşanmaz. Bu konuda üzeremize düşeni yapacağız. Bizleri barıştıran büyüklerimize teşekkür borçluyuz." dedi.
 

Taraflar daha sonra birbirlerine sarılarak helallik dileyip gönül aldı. Hatırlanacağı üzere 11 Eylül 2009'da teravih namazı sonrasında Canpolat ve Yavili aileleri muhtarlık seçim sonuçları nedeniyle kavga etmiş ve 16 kişi çeşitli yerlerinden yaralanmıştı.
 

Olayın büyümesi üzerine Erzurum'dan çok sayıda polis Ağören köyüne gönderilmiş ve 2 gün süreyle köyde nöbet tutmuştu. CHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler