YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kanal A'dan canlı olarak ekrana gelecek
Kanal A'dan canlı olarak ekrana gelecek
Kanal A'dan canlı olarak ekrana gelecek
01 Haziran 2008 / 08:14 Güncelleme: 07 Haziran 2008 / 00:00


Haftalardır süren ön elemeler ve finallerin ardından '6. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nda ödül zamanı geldi.


Bu akşam İstanbul Gösteri Merkezi'nde saat 18.00'de başlayacak ödül töreni, başta Samanyolu TV olmak üzere Kanal A ve Kral TV ekranlarından Kemal Gülen ve Ebru Gediz'in sunumuyla ekrana geliyor. Türkçeyi yabancı dil olarak seçen öğrenciler, 6. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları için günler öncesinden Türkiye'ye gelmişti. Bu akşam yapılacak törende dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecek.


2003'te 17 ülkeyle başlayan Türkçe Olimpiyatları'nda yarışmacı ülke sayısı her yıl artıyor. Dilini öğrendikleri ülkeyi gören ve insanlarıyla kaynaşan yüzlerce öğrenci ve öğretmen, ülkelerine sadece madalya değil, tatlı anılar da götürüyor. Türkiye'nin tanıtımında da büyük rol oynayan Türkçe Olimpiyatları'nda bu yıl Arjantin'den İngiltere'ye, Malavi'den Tanzanya'ya kadar 110 ülkeden gelen 550 yabancı öğrenci şiir, şarkı, sunum, makale ve temel Türkçe becerileriyle yarıştı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yanısıra katılımcı ülkelerin temsilcilerinin ve Türk devlet erkânının konuk olacağı gecede öğrencilerin hazırladığı sürprizler olacak.


Final öncesi İstanbul'u gezdiler


Türkçe Olimpiyatları için Türkiye'ye gelen yabancı ülke öğrencileri Ankara'daki programlarının ardından bugün yapacakları final öncesi İstanbul'u gezdiler.


Türkçe Olimpiyatları için Türkiye'ye gelen yabancı ülke öğrencileri Ankara'daki programlarının ardından bugün yapacakları final için İstanbul'a geldi. İstanbul'un tarihi ve turistik yerlerini gezen öğrenciler, Topkapı Sarayı'nı ziyaret ettikten sonra İstanbul Boğazı'nı vapurla gezdi. Öğrenciler boğazın güzelliğini hep birlikte yaşadı. Öğrencilerin bazıları ilk kez denizi görürken, bazıları da boğaz kenarındaki yapılara hayran kaldı.


Öğrencilerin en çok ilgisini çeken ise Boğaziçi Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü oldu. Sevinçli ve heyecanlı oldukları her halinden belli olan öğrenciler, söyledikleri "Hayat bayram olsa" şarkısı ile çoşkulu anlar yaşadı. Öğrencilerden bazılarının boğaz turu sırasında Türkçe şarkı söylemesi ve şiir okuması vapurdakilerden büyük alkış aldı. Boğazın manzarasına hayran kaldıklarını anlatan öğrenciler, Türkiye'den ayrılmak istemediklerini aktardı.


Bu arada 19 yaşına giren Kolombiyalı Natalya isimli öğrenciye öğretmenler doğum günü sürprizi yaptı. Kendisi için hazırlanan doğum günü pastasına çok şaşıran Natalya, çok mutlu olduğunu belirterek, sürprizi hazırlayanlara teşekkür etti. Kırgızistan'dan geldiğini kaydeden kız öğrenci, yaşadıklarının bir rüya olduğunu, bu rüyadan hiç uyanmak istemediğini dile getirdi. Türkiye'ye ilk kez geldiğini söyleyen Sudanlı bir başka öğrenci ise, kendisine bu heyecanı yaşatan öğretmenlerine teşekkür etti.


Boğaz manzarasını ilgi ile izleyen öğrencilere rehber tarafından boğazın tarihi yapısı anlatıldı. Öğrencilere boğaz turu sırasında öğretmeleri tarafından ikram da yapıldı. Boğazın her iki kıyısını da gören yabancı öğrenciler, dinlenmek için otellerine geri döndü.


Azeri öğrencinin seslendirdiği karadeniz Türküsü için tıklayın 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler