YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kalbini belinde taşıyor!
Kalbini belinde taşıyor!
04 Temmuz 2013 16:20
Antalya'da, 52 yaşındaki taksici Cabir Demirbaş, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde Prof. Dr. Ömer Bayezid ve ekibi tarafından gerçekleştirilen operasyon sonunda yapay kalbiyle yaşama tutundu.

İstanbul’da yaşayan ve 32 yaşında 3 kez kalp krizi geçiren 52 yaşındaki taksici Cabir Demirbaş, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Bayezid ve ekibi tarafından gerçekleştirilen yapay kalp nakli ile sağlığına kavuştu.

Geçirdiği kalp krizleri sonucunda kalp damarlarının çürüdüğünü öğrenen Cabir Demirbaş, kalıcı çözüm arayışına girdiğini ifade etti. Demirbaş, “20 yıldır kalp hastasıyım. En iyi ameliyatın hangi hastanede, hangi doktor tarafından yapıldığını iyice araştırıp öğrendim. Suni kalple yaşamam gerektiğini öğrenince, Akdeniz Üniversitesi'ne gelerek Prof. Dr. Ömer Bayezid ile görüştüm. 3-4 ay içerisinde iyileştim. Hocam ve ekibinin başarılı ameliyatıyla sağlığıma kavuştum" dedi.

Yapay kalbi ile normal hayatına devam ettiğini belirten taksi Debirbaş, taksiciliği artık hobi olarak yaptığını söyledi.

Kalp yetmezliği hastası 5 bin kişi var

Operasyonu gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Bayezid, kalp yetmezliğinin önemli ölüm nedenleri arasında olduğunu ve bu hastaların yüzde 50'sinin yaşamını yitirdiğini kaydetti.
Prof. Dr. Bayezid, “Türkiye'de ileri derecede kalp yetmezliği yaşayan 5 bin hasta var. Ancak 350'si Sağlık Bakanlığı'nın kalp bekleme listesinde. Yılda en fazla 80 hastaya nakil yapılıyor. Merkezimizde 2 yıldır suni kalp nakli yapıyoruz.

Bugüne kadar 57 hastaya suni kalp cihazı takıldı. Bu sadece tam teşekküllü ve Sağlık Bakanlığı'ndan onay almış merkezlerde yapılan bir operasyon. Dakikada 7 litre kan pompalayan bir cihaz. Hastaların hayatta kalma oranı yüzde 99. Hastayı yatağa bağımlılıktan kurtarıyor. Hasta 1,5 kilogramlık bel çantasıyla aktif ve konforlu bir yaşam sürüyor” dedi.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler