YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kadir gecesi ne zaman? Kadir gecesi hangi gün? 2016
Kadir gecesi ne zaman? Kadir gecesi hangi gün? 2016
27 Haziran 2016 16:18
Kadir gecesinin ne zaman olduğu ve hangi güne denk geldiği merak ediliyor. Ramazan ayının en mübarek günü Kadir gecesidir. Kadir Gecesi en hayırlı günlerden biridir. 2016 Kadir gecesi ne zaman ve hangi gün?

Ramazan ayının son günlerine yakın bir zamanda idrak edilen kadirt gecesine az bir zaman kaldı. Kadir gecesi hangi gün idrak edilecek? 2016 Kadir gecesi ne zaman? Ramazan ayının bitmesine kısa bir süre kaldı. Müslüman alemi için ayrı bir önemi olan kadir gecesinin önemi nedir?  ve4 nasıl idrak edilir?

Kadir Gecesi 2016 yılında bu sene hangi güne denk geliyor? Kadir Gecesi 2016 ne zaman kutlanacak? En mübarek gece Kadir Gecesinde ne olmuştur? Yani Kadir Gecesi nedir? gibi sorular Kadir gecesine günler kala merakla beklenen sorular olmakta iken, Kadir Gecesinde nasıl ibadetler yapılmalıdır. Bin aydan daha hayırlı Ramazan ayı içerinde aranan öyle bir gece var ki... Kadir Gecesi.. 

KADİR GECESİ NE ZAMAN 2016?

Mübarek 3 ayların sonuncusu Ramazan ayı bilindiği üzere her günü oruç tutulan, en hayırlı ve en çok ibadet yapıla aydır. Ramazan Ayında öyle bir gece vardır ki işte bu gece de Kadir Gecesi'di Yapıaln tüm ibadetlerin kabul edldiği,ellerini semaya çevirenlerin, dualarının geri çevrilmediği Kadir Gecesi ne zaman sorunun cevabı Diyanet tarafından açıklandı. Her sene Ramazan ayının 27. gecesi olarak kabul edilen Kadir Gecesi, kaynaklarda Ramazan'ın son bir haftasında aranmaktadır da denilmektedir. Diyanetin açıklaması ile Bu sene 2016 Kadir Gecesi 1 Temmuz 2016 Cuma akşamına denk gelmektedir. Bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesine ermenin mutuluğu dualar ile yaşanırken, Kadir Gecesi ayrıca Ramazan Bayramının da müjdecisidir. Peki ya Ramazan Bayramı ne zaman? 2016 Ramazan bayramı Arefesi Pazartesi gününe denk geliyor. Ramazan bayramı ise 5 Temmuz Salı günü başlayıp 7 Temmuz Perşembe günü bitiyor

KADİR GECESİ İÇİN SON BİR HAFTA ÖNEMLİ

Mübarek Kadir Gecesi Ramazan ayının 27. gecesi denilmekte iken, aslında din alimleri bu mübarek gecenin son bir haftadaki tek günlerde aramanın feyzinden bahsetmişlerdir. Yani Ramazan Ayının son bir haftasını daha dikkatli geçirmek gerekliliği mevcuttur.

KADİR GECESİ NEDİR?

Kadir Gecesi için 'Bin Aydan daha hayırlı gece' denmesinin sebebi aslında çok basit. Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'in indirildiği gecedir Kadir Gecesi. Ramazan Ayının önemi her defasın da büyük övgüler ile anlatılmakta iken Kadir Gecesine varmanın da şerefi çok büyüktür. Bir de büyük ibadetler ile Kadir Gecesi geçirilirse bütün semaların kapıları açılır. 3 aylarda kutlanan Kandil Gecelerinin hepsini geride bıraktık. Şuan da merak edilen tek gece Kadir Gecesi. 1 Temmuz gecesi müslüman aleminin dua bayramı yapacağı Kadir gecesi nedir? sorusunun cevabı da Kur'an'ın inmesidir. Kadir gecesinin önemi Kur'an-ı Kerim'de şu şekilde anlatılmıştır. Kuran'ın 97. suresi olan 5 ayetten oluşan KAdr Suresinde aslında Kadir Gecesi nedir? anlatılmıştır.

"İnna enzelnahu fi leyletil kadr. Ve ma edrake ma leyletül kadr. Leyletülkadri hayrun min elfişehr. Tenezzelül melaiketü verruhu fiha biizni rabbihim min külli emr. Selamün hiye hatta madla'il fecr."

"Doğrusu biz Kur'an'ı Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler.O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir." 

Kur'an'da Kadir Gecesinden Kadir Suresi'nde bahsedilmiştir:

1. Şüphesiz ki biz Kur’ân’ı kadir gecesinde indirdik.
2. Kadir gecesi nedir, nereden bileceksin?
3. Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.
4. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için inerler de inerler.
5. O gece, esenlik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar

KADİR GECESİNDE HANGİ İBADETLER YAPILMALI?

* Üzerinde namaz borcu olanlarin nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılar.

* Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

* Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

* Mü'minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

* Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

* Kur'ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur'ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

* Peygamber Efendimiz (sas)'e salât ü selâmlar getirilmeli; O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

Bir bilgide inanarak ve karşılığını bir tek Allah'tan bekleyerek Kadir gecesini geçirenlerin geçmiş günahlarının yokolacağı müjdelenmiştir (Buhârî, "Fazlu leyleti'l-Kadr", 1; Müslim, "Salâtü'l-müsâfirîn", 175-176). Ramazanın son on gününe girildiğinde Hz. Peygamber dünyevî işlerden uzaklaşıp i'tikâfa çekilir, geceleri daha çok ibadet ve tefekkürle geçirdiği gibi ailesini de uyanık tutardı (Buhârî, "Fazlu leyleti'l-Kadr", 5; "İ?tikâf", 1; Müslim, "İ?tikâf", 1-5; Tirmizî, "Savm", 73). Bir hadiste Resûl-i Ekrem'in Kadir gecesinde, "Allahım! Sen affedicisin, affı seversin, beni de affet!" şeklinde dua edilmesini tavsiye ettiği belirtilir (Tirmizî, "Da?avât", 84; İbn Mâce, "Du?â?", 5). Bu sebeple müslümanlar, ramazan ayının son on gecesini ve özellikle âlimlerin çoğunluğunun işaret ettiği 27. geceyi, kulluk bilinci içinde ibadet ederek ve geçmişte yaptıkları hataları bir daha tekrarlamamaya kesin karar vererek geçirmeye özen gösterirler.

Rivayetlere göre Kadir Gecesinin geldiğini anlamanın bir çok yolı vardır. Alimlerin söylediklerine göre Kadir Gecesi günü sular değişik bir hal alarak adeta tatlılaşır. Kadir Gecesi'nde hava dingin ve sıcak olur. Bulut yağmur ve sıkıcı hava yoktur. Kadir Gecesi'ndeköpekler bile ulumaz denilirken öte yandan da Kadir gecesi ertesinde güneş kızıl doğar ve adeta tabağa benzemektedir.

RAMAZAN BAYRAMI

Müslüman aleminin tuttuğu Ramazan orucunun mükafatı olarak Ramazan Bayramı müjdelenmiştir. Ramazan Bayramının yaklaştığını müjdeleyen de bu muhteşem gece Kadir Gecesidir.  2016 Kadir Gecesi 1 Temmuz Cuma iken, Ramazan Bayramı da 5 Temmuz Salı günü başlayacaktır

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler