YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kadınlar neden daha uzun ömürlü?
Kadınlar neden daha uzun ömürlü?
06 Ekim 2009 16:35
Newsweek Türkiye Dergisi’nin son sayısında, en uzun ömürlü insanların neden kadınlar arasından çıktığını açıklayan bir yazı yer aldı. Kadınların uzun yaşamasının nedenleri şöyle belirtildi:

Her yıl doğan erkek çocuk sayısı kız çocuklara kıyasla fazla olsa da, 110 yaş ve üzeri 72 insandan
68’i kadın. İşte nedenleri:

TEHLİKELİ YILLAR

20- 24 yaşları arasında erkek ve kadın ölüm oranları arasındaki fark en uç noktaya ulaşıyor. Bu süre zarfında erkeklerin öldürülmesi olasılığı kadınlarınkinin 6 katı. Trafik kazası haricinde bir kaza sonucunda hayatlarını yitirme olasılığıysa  kadınlarınkinin 5 misli.

TOKSİK TESTOSTERON

Bu hormon, kötü kolestrol (LDL) seviyesini arttırırken, iyi huylu kolestrolün (HDL) seviyesini düşürüyor. Ostrojen ise tam tersini yapıyor.

SİLAH MERAKI

Erkeklerin ateşli silahlardan dolayı (cinayet, intihar veya kaza) hayatlarını kaybetme olasılığı kadınlarınkinin 5 katı.

ÖLÜMCÜL HASTALIK

Kanser ve kalp hastalığı gibi ölümcül sağlık sorunları erkeklerde yaygın. Kadınların ise daha çok eklem iltihabı, osteoporoz ve otoimmün bozuklukları gibi ölümcül olmayan kronik sağlık sorunlarıyla yaşama riskleri daha yüksek.

BASTIRILMIŞ DUYGU

Erkeklerde depresyon ve duygusal stresin belirtilerini görmezden gelme eğilimi, 75 -79 yaş aralığında erkeklerin intihar etme olasılığının kadınlarınkinin 9 katı olmasının nedeni olabilir.

 
Newsweek Türkiye

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler