YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kadınlar neden cumaya gitmez?
Emekli İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı, kadınların neden cumaya gitme zorunluluğunun olmadığını, cuma günleri camide toplanan paraların geçerliliğini ve merak edilen birçok soruyu yanıtladı.
Kadınlar neden cumaya gitmez?
31 Ekim 2014 / 05:40 Güncelleme: 31 Ekim 2014 / 07:09

Kanal A'da yayınlanan ve Dr. Hikmet Atan’ın sunduğu ve Emekli İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı’nın daimi konuğu olduğu Sorun Söyleyelim’de, her hafta olduğu gibi bu hafta da  seyircilerden gelen, merak edilen, bilinmeyen ya da yanlış bilinen konularla ilgili sorular yanıtlandı.

Seyircilerden canlı bağlantı ile gelen sorular ve cevapları şu şekilde:

Kayınvalidemi seviyorum ama bazen tartışıyoruz, bana beddua ediyor, tutar mı?

Bir kaynananın gelininden istediği şeyler bellidir. Bunların içerisinde abuk sabuk insanlar olabilir. Onlar için demiyorum.

Haksızlıkla yapılan dualar kabul olmadığı gibi haksızlıkla yapılan beddualar da kabul olmaz. Sevmeye devam, her şeyi sevgi halledilir.

İbadetlerimi yerine getirmeye çalışıyorum, dedikodu yapmam vd ama bir türlü namaza başlayamıyorum. Ne yapmam lazım?

Namaz en önemli ibadet. Peygamber SAV, "Kulun Allah'a en yakın olduğu an secde anıdır" diyor. Böyle kardeşlerimiz eğer Allah'a yaklaşmak istiyorlarsa namaza devam edecekler. Günde en az iki kere yemek yemeye vakit bulan Müslüman, namaza da vakit bulur.

Birisi beni kandırarak, 'Öğrenciyim param yok' dedi, paramı aldı. Bu sadaka yerine geçer mi?

Herkes borç ister. Ama biz borç vereceğimiz insanı bileceğiz. Sokakta üniversite öğrencisi diye kendisini tanıtan kişinin nüfus cüzdanı fotokopisini arkalı önlü çektireceksiniz. Beş kuruş mu istedi, siz iki kuruş vereceksiniz. Takip edeceksiniz.

Bu olayın arkasını arayamayacağımız için sadaka yerine geçer.

Gece mutfakta ağzı açık yiyecek kalınca 'Cinler yer' derler, sabah onları atmamız mı lazım, bu gerçek mi?

Peygamber SAV, "Akşam yatmadan önce ateşlerinizi söndürünüz, hırbalarınızın ağzını bağlayın, kapılarınızı pencerelerinizi kapatınız" buyuruyordu. Biz de artık şehir hayatında yaşıyoruz. Tencere, kapaklarımız vs kapatırız. Diyelim ki, yemeklerimizden bir tanesinin kapağını kapatmadık.

"Sabah onları kalktığınızda çöpe dökeceksiniz" diyen ahmak kimse, o ahmak doğru fetva vermiyor. Çöpe dökülmez. Diyelim, karpuz kestin, yarısı masada kaldı. Sabah çöpe mi atacaksın?

Piyasada köşe başlarında hanımlara vaazlar veren hanım 'hoca'lar var ama hiçbir şey bilmiyorlar. Bunlara itibar etmesinler.

Kendi aracımızla seyahat ederken kontrol bizde, yine de seferi miyiz? Normal namaz kılamaz mıyız?

"Efendim şimdi uçağa biniyoruz, Ankara'ya 45 dakikada gidiyoruz, bunun neresi seferi?" diye bize birçok defa soruyorlar. Allah-u Teala'nın verdiği ruhsatı uygularız. Eğer nafile kılmak istiyorsan sadece iki rekat kıl, geç öbür tarafta istediğin kadar nafile kıl. Sana bir şey diyen yok.

Kendi arabanla da, kendi uçağınla da, kendi feribotunla da gitsen 90 km'yi geçince seferisin. Uymamak ise mekruhtur.

Kur'an'da geçen 'Taaahud' nedir?

Allah'ın dışında kişilerin taptıkları şey, put manasında değerlendirilmeli. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sitesinde sağda, sorulan sorular kısmında, aşağıda dini terimler bölümü var. Oradan arama yapılabilir.

Cuma günleri kadınlar neden namaz kılmaz?

Çünkü hanımlara cuma namazı farz değil. Ama kadınlar cuma günü gelip ille de camide erkeklerin arkasında yer bulurlarsa, namaz kılarlarsa o gün öğle namazından muaf olurlar. Ayet ile farz olmadığı sabittir. Ayette 'Alışverişi bırakın' denir. O dönemde alışverişi yapanlar erkekler. Bu ayeti de hadisler açıklıyor.

Annem evimizi bağış yapmış. Üç kardeşiz ve durumumuz iyi değil. O öldükten sonra evi alsak günah olur mu?

Bu anne, evlatlarını dışarıda bırakarak, evlatlarının hakkını da onlara sormadan bağış yapıyor, 'Ben cennette rahat edeyim' diye. Çocukların hakkını gasp ederek cennette rahat etmek yok. Bu hanımefendi, babaları öldükten sonra çocuklarına danışmadan kendi kafasına göre, bağış yaparak cennete gideceğini düşünüyor ise, o cennetin yolu biraz sıkıntılıdır. Bu hanım kızımız ve diğer kardeşleri, daha sonra mahkemeye başvurarak haklarını alabilirler. Hepsini değil, kendi haklarını alabilirler. Anne baba hayattayken evlat mal sahibi değildir. Baba ölmüş, evlatların hakkı var.

Sosyal medyada Araplara karşı karalama kampanyası var. Peygamberimiz de Arap olduğu için zoruma gidiyor. Biz ne yapmalıyız? Daha büyük sorunlar doğurmaz mı?

Mısır'da darbe olduğunda, Mısır'a 7 milyar dolar yardım eden Suudi Arabistan Kralı'na söylemedik laf bırakmadım. O Arap değil mi? Onun Araplığı ile Peygamberimizin Araplığı arasında fark var. Filistin orada yanıyor, bir kuruş vermiyor, Mısır'daki zalime 7 milyar dolar veriyor. Ne o? Arap. Böyle Arap marap olmaz!

Biz Peygamberimize bağlıyız, O'nu seviyoruz. Ama Peygamberimiz Arap idi diye de, Suudi Arabistan'ın Körfez'deki kendi saltanatlarını korumak için Amerika'ya uşaklık yapan adamların hiçbirisine de Arap olduğu için itibar etmeyiz. Peygamber Efendimiz SAV o günkü Arap'a mensuptu, bugünküne değil.

Kasiyerlik yapıyorum, fark etmeden sahte para almışım. Başka müşteriye verdim. Vicdanım rahat değil, bunun vebalinden nasıl kurtulurum?

Onun vebalinden kurtulmasının tek yolu, o müşteriyi tanıyorsa, aynı miktardaki parayı ona vermesidir. Mümkün değilse, o müşteri adına bir hayır kurumuna verecek. Bu asla caiz değil.

Dergahtaki kadın hocamızın istediği yiyecekler yapılıyor sürekli, yapmazsak ne kendi yiyor ne de başkasına yediriyor? Caiz mi?

O hocaları, 'İlla şunu ikram edeceksiniz' diyorsa, kendi canının çektiğini millete ikram ettiriyor demektir. Bu doğru bir hareket değil. Vaaza gelen hanımefendilerin içerisinde fakiri, zengini var. İkram kendi gönlümüzden kopan şeydir.

Ölüye okuma yapmak için gelen hocaya para teklif etmek caiz mi?

Belediyeler cenaze meselelerini üzerine aldılar. Artık mezarlıktaki görevlilere kimse para veremiyor. Eğer, eskiden olduğu gibi cenaze çıkan eve bir grup halinde eve gelip 'Biz sizin cenazenize okuyacağız' diyorlarsa, sakın ha onları eve koymasınlar, pazarlığına iştirak etmesinler, istediği parayı da vermesinler. Onun yerine üç İhlas bir Fatiha okusa daha çok sevap gider.

Kaplamalı dolgum var, abdestimin tutmama durumu var mı?

Mazeret varsa, diş kaplatmak ve diş doldurmak caiz olup, abdest ve guslün sıhhatine mani değildir. Ancak çıkarılıp takılabilen dişlerin, gusülde ağzı yıkarken çıkarılması gerek.

Hanımlar, mazeretli hallerinde de dişlerini kaplattırabilir ya da doldurtabilirler. Bunun dini mahsuru yoktur.

Tefecilik, haram paralara dinimizin hükmü nedir?

Faizcilik haram. Bunu geçiyorum.

Dua kaderi değiştirir mi?

Doğrudur, dua kaderi değiştirmez. Dua edenler bilsin ki, Allah'ın takdir ettiği şeyi dua değiştirmez.

Yahudi ve Hıristiyanların sadece Allah'a iman etmeleri yeterli mi?

Tevrat, Zebur, İncil ilk geldiğinde, değiştirilmeden, tahrip edilmeden inananlar bizimle beraber cennete girecekler.

Ama değiştirildikten sonra, bugünkü Hıristiyanlar, bugünkü Yahudiler 'La İlahe İllallah Muhammedün Resulullah' demeden cennete giremezler. Öbür dinlerin hükmü kalktı.

Namazın, şükrün, imanın yok nasıl gireceksin cennete?

Vatikan'da istediğin kadar diyalog yap. Kapanan Kudüs'e bir şey diyor mu?

Geçen biri diyor ki, Suriyeli ölüyor biz ağlıyoruz, Filistinli ölüyor biz ağlıyoruz, Mısırlı ölüyor biz ağlıyoruz. Bizim ölülerimize Araplardan ağlayan var mı?

Camilere çorapsız girmek ne derece doğru?

Camiye giren vatandaşlarımızın ayaklarında temiz çorap olmalı.

Cuma günleri camilerde ihtiyaç olmadığı halde toplanan paralar ne kadar doğru?

Eskiden bu paralar toplanırdı. Şimdi müftülüğün imzası ile bazen de Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açtığı kampanyalar ile para toplanıyor. Eskiden bu paralar Diyanet Vakfı makbuzu ile toplanırdı. Allem edildi kallem edildi, bu makbuzlar geçersiz hale getirildi, ardından zabıtla para toplamaya başladılar.

Dört beş kişi o parayı zabıtla toplayacak, sonra da caminin önüne asacak.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 

Salât ne demek?
 // Mehmet Ali Oğuz
Lügat araştırması yapıp, salât kelimesşnin doğru anlamını öğrenmesini tavsiye ederim....
31 Ekim 2014 Cuma 09:39
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler