YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kadın girişimciden müthiş başarı
Kadın girişimciden müthiş başarı
22 Aralık 2011 10:54
Bir dikiş makinası ile başlamıştı işe. O da hediye gelmişti zaten.. Aradan 12 yıl geçti o dikiş makinası ile başlayan serüven 4 mağazaya 1 kuaför dükkanına dönüştü. İşte o müthiş başarı öyküsü...

Çanakkale'nin Biga ilçesinde, annesinin bir televizyon kanalından hediye edilen dikiş makinesi ile yaptığı bindallıları satmasından etkilenerek ticarete yönelen Kadriye Kurtul (29), 12 yılda 4 mağaza, bir kuaför dükkanı açtı.

Genç yaşta girdiği ticaret hayatında kısa sürede, gelinlik, abiye, tesettür, çamaşır üzerine giyim mağazaları ile kuaför dükkanı açan Kurtul, 15 kişiye iş imkanı sağlıyor.

Kadriye Kurtul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1993 yılında özel bir televizyon kanalında yayımlanan programda annesine dikiş makinesi hediye edildiğini söyledi.

Annesinin o makineyle evlerinin altında bulunan dükkanda piko işlemeye başladığını dile getiren Kurtul, ''Maliye ikinci sınıfta okuduğum yıllarda annem küçük dükkanında bindallı işleyerek kazandığı paralar ile okul masraflarımıza katkı veriyordu. Aynı yıllarda ağabeyim Halil Yağan da hukuk fakültesinde okuyordu. Annemin 5-6 yıl piko ile devam eden çalışmaları, benim okulu bitirmem ile birlikte farklı işlere girişmeme etki etti. Maliye okudum ama mesleği yapmak istemedim, ticarete atıldım'' diye konuştu.

Kurtul, üniversiteyi bitirdiği sırada gelinlik işine başladığını belirterek, ''Annemin kına sepetleri, kına malzemeleri, piko çeyiz işi yapıyor olmasının yanında dikiş makinesi de uğurlu geldi. Benim bilmediğim bir sektördü ama anneme güvenerek bu işe girdik. 1999'dan bu yana sektördeyim. İşimin başında kendim duruyorum'' dedi.

Anne Müşerref Yağan (50) da Halk Eğitim Merkezinde 2 yıl dikiş, 2 yıl da nakış eğitimi aldıktan sonra amatörce işlediği bindallıyı Biga'nın Ambaroba köyünden gelen bir müşteriye çok iyi bir fiyata sattığını söyledi. O dönemde, sabah ezanına kadar çalışarak bir ayda işlediği bindallıyı şimdilerde 9 günde işlediğini ifade eden Yağan, şunları kaydetti:

''Biga'da ilk kına sepeti ve sünnet cibinliğini ben yaptım. Gelen talepler doğrultusunda işlediğim bindallıyı kiralık olarak da veriyorum. Biga'da farklı kültürlerin bir arada oluşu, gelenek ve göreneklere olan düşkünlük, benim bu sektörde ayakta durmama en büyük etkendir. Köylerde yaşayan ve kültürlerini yaşatmak isteyenler gelip gelinleri için bindallı işletir. Bindallı, kendilerinden sonra gelecek olan kuşaklara bırakılacak en güzel hediyedir. Bunun yanında kızımın isteği üzerine gelinlik işine de girdik. Ben daha çok atölyede çalışıyorum. Kızım ise daha ön planda satışı ile ilgileniyor.'' (AA)

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler