YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaçırılan asker yaşadıklarını anlattı
Diyarbakır'da yolu kesen teröristlerce kaçırılan Jandarma Uzman Çavuş Yetkin Beğen yaşadıklarını anlattı.
Kaçırılan asker yaşadıklarını anlattı
03 Temmuz 2013 / 17:05 Güncelleme: 03 Temmuz 2013 / 17:06

Lice'deki karakol yapımı gerginliğinin ardından Diyarbakır-Bingöl karayolunda teröristlerce kaçırılan ve 4 gün sonra serbest bırakılan Jandarma Uzman Çavuş Beğen, yaşadıklarını ayrıntılarıyla anlattı.

Diyarbakır'da yolu kesen teröristlerce kaçırılan Jandarma Uzman Çavuş Yetkin Beğen, çevrede kadın ve çocuklar olduğu için silahını kullanmadığını, teröristler tarafından elleri ve gözü bağlı şekilde bir saat yürütüldüğünü ve kendisine tekmeler atıldığını belirtti.

Beğen, şöyle konuştu:

"Bana daha sonra nerelerde çalıştığımı, hangi çatışmalara girdiğimi, bölgedeki askeri tertiplenmeyi, karakol ve üs bölgelerinde kaç asker ve ne kadar silah ile araç bulunduğunu sordular. Özellikle bölgedeki kenevir tarlalarına yönelik yeni operasyonlar planlanıp planlanmadığına yönelik soruları dikkatimi çekti. Ellerinde çok sayıda el yapımı patlayıcı (EYP) olduğunu ve hint keneviri yetiştirenlerin kendilerinden tarlalarını korumaları konusunda talepte bulunduklarını söylediler."

Uzman Çavuş Beğen, "Aralarından biri 'Lice'de meydana gelen olaylar nedeniyle kendisinin alıkonulduğunu, terörist grubun Kayacık Köyündeki olayları organize etmek maksadıyla bu bölgeye geldiğini, Kayacık Köyüne arkadaşlarının sivil kıyafetli olarak gittiğini ve olaylar büyürse kendisini Irak'ın kuzeyine götürebileceklerini söyledi" dedi.

1 Temmuz akşamı kendisine iyi davranıldığı ve teröristlerin barış istediği gibi konularda konuşmaya zorlandığını anlatan Beğen, bu konuşmalarının kameraya kaydedildiğini tahmin ettiğini ifade etti.

"1 Temmuz akşamı beni BDP yetkililerine teslim edeceklerini söylediler ve yaklaşık yarım saat yürüdükten sonra bir yola indirdiler" diyen Beğen, kendisini ikisi silahlı 5 kişilik başka bir gruba teslim ettiklerini söyledi. Beğen, "Bu grup da aynı gece saat 21.30 sularında aralarında bir kadının bulunduğu dört kişilik başka bir gruba kendisini teslim ettiler. Gece saat 23.00 sularında Diyarbakır il merkezine vardık ve beni Ofis semtinde serbest bıraktılar" diye konuştu.

Olay

28 Haziran Cuma günü Diyarbakır-Bingöl karayolunda aracıyla iznini geçireceği memleketi Erzurum’a gitmek üzere seyir halinde iken Lice İlçesi Ziyaret (Fis) Ovası mevkisinde yolu trafiğe kapatan yüzleri maskeli ve ikisi silahlı altı kişi tarafından kaçırılan Jandarma Uzman Çavuş Yetkin Beğen, 4 gün sonra serbest bırakılmıştı.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler