YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaç memur alınacak? 2016 boş kadrolar hangileri?
Kaç memur alınacak? 2016 boş kadrolar hangileri?
27 Temmuz 2016 09:17
Memur alımı her sene bir çok kamu kuruluşuna yapılıyor. 2016'da memur alımının daha fazla olması bekleniyor. Bu yıl çok sayıda memur görevden uzaklaştırıldı. Bu yıl kaç memurun alınacağı merak ediliyor. 2016'da boş memur kadroları var mı?

Memur adayları sabısızlıkta kamuya atanmayı bekliyor. Bu yıl kaç memurun alınacağı merak konusu. 2016'da boş kadro sayısının diğer yıllara oranla daha fazla olması bekleniyor. 2016'da boş kadrolar hangileri? Bu yıl kaç memur alınacak? 

Bu yıl (2016) kamuda FETÖ temizliği yapılıyor. Bu nedenle kamudan çok sayıda memur uzaklaştırıldı ve daha fazla FETÖ mensubu memurun kamudan uzaklaştırılması bekleniyor. Bu nedenle her sene yapılan memur alım oranının bu sene daha fazla olması bekleniyor. Memur alımı için önceden belirlenen kadroların yanısıra, FETÖ operasyonunun ardından görevden uzaklaştırılanların kadrosunun da eklenmesiyle bu yıl çok sayıda memur alınması bekleniyor. Kamuda FETÖ operasyonları devam ediyor...

Fetullahçı terör örgütü ile bağlantısı tespit edilen kamu çalışanları öncelikle açığa alındı, son olarak OHAL'in ilan edilmesi ve çıkarılan KHK ile bu kişilerin devlet ile irtibatının kesilmesinin yasal zemini oluşturuldu.  Bilindiği gibi bütçe görüşmeleri sonrasında alınan kararlar ile 2016 yılı istihdam edilecek kamu personeli sayısı 51 bin olarak gösterilmişti.

Şubat ayında 30 bin öğretmen ataması yapıldı, 10 bin kişi KPSS 2016/1 kapsamında alındı. Geriye 10 bin civarında bir atama hakkı kalmıştı, kamudan atılan personel sayısının 40 bini bulması halinde , 50 civarında kamu personelinin kamu kurum ve kuruluşlarında yeniden istihdam edimesi bekleniyor. 50 bin atamanın 20 binin MEB'e yapılacağı kesinleşti. KPSS 2016/2 kapsamında 10 bin yerine 30 bin civarında bir kadro bildirilebilir.

Atamaların Kamu Personeli Seçme Sınavı puanına göre yapılacağı biliniyor, zira konu ile alakalı farklı bir düzenleme yapılmadı...  

OHAL Sonrası çıkarılan KHK'de atılan personelin yerine bütçe kısıtlaması olmayacağı şu şekilde belirtilmiştir ; 

"(4) Bu madde kapsamında kamu görevi sona erdirilen personele ait kadro ve pozisyonlara, Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ve diğer mevzuattaki kısıtlamalara tabi olmaksızın Bakanlar Kurulunca belirlenecek sayıda kadro ve pozisyon için atama yapılabilir."

Öğretmen açığını onlar tamamlayacak

MEB’e bağlı devlet okullarında görevli olan ve darbe soruşturması kapsamında açığa alınan öğretmenlerin oluşturacağı boşluk, sözleşmeli öğretmenlerin yanı sıra şu anda MEB’in bünyesinde norm fazlası (ihtiyaç fazla) durumunda olan öğretmenlerle doldurulacak. MEB’in çeşitli birimlerinde görev yapan norm fazlası 40 bin öğretmen, (eş durumuna bakılmaksızın) ihtiyaç duyulan il ve ilçelerdeki okullarda görev yapacak.

 

 // Kenanoz
2014 kpss ile memur alımları olur mu acaba bu açıklar nasıl kapanacak kadro bekliyoruz önlisans mezunu olarak....
29 Temmuz 2016 19:21
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler