YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kabinli taksilerden ÖTV ve KDV alınmayacak
Kabinli taksilerden ÖTV ve KDV alınmayacak
Kabinli taksilerden ÖTV ve KDV alınmayacak
09 Şubat 2009 / 07:39 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Sanayi Bakanı Çağlayan, Türkiye'de bulunan 72 bin taksinin 2 yılda güvenlik kabinli taksilerle değiştirilmesini içeren bir proje üzerinde çalıştıklarını bildirdi. Kabinli taksilerden ÖTV ve KDV alınmayacak

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, güvenlik kabinli taksilerden bir defaya mahsus olmak üzere özel tüketim vergisi (ÖTV) ve katma değer vergisi (KDV) alınmamasının öngörüldüğünü ve konuyu Ekonomik Sosyal Konsey'e götüreceklerini, bunun yanısıra Maliye Bakanlığı'yla görüşeceklerini söyledi. Bakan Çağlayan, dönüş yolunda mola verdiği Mengen Aşçılar Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Bakanlık olarak otomotiv sektörünün içinde bulunduğu sorunların çözümüne ilişkin başlattıkları çalışmayı tamamladıklarını belirten Çağlayan, Türkiye'de 60-70 lira için öldürülen taksiciler bulunduğunu ve bunların can güvenliklerinin olmadığına kaydetti. Çağlayan, bu sorunun çözümlenmesi için Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ile hazırladıkları, “Esnaf, Değişim, Dönüşüm Destek Eylem Planı'na Türkiye'de güvenlik kabinli taksilerin kullanıma sunulmasına ilişkin bir madde eklediklerini anlattı. Söz konusu proje kapsamında Avrupa'da olduğu gibi şoförün, kurşun geçirmez camlı bir güvenlik kabini içinde oturacağını, müşterinin ise arkada oturmasının öngörüldüğünü belirten Çağlayan, bu taksilerde müşterinin parayı uzatarak üstünü alacağı bir yer bulunacağını kaydetti.


YÜZDE 50'Sİ DÖRT İLDE


Türkiye'de 72 bin taksi bulunduğunu, bunların yüzde 50'sinin sırasıyla İstanbul, Antalya, Ankara ve İzmir'de çalıştığını kaydeden Çağlayan, söz konusu proje kapsamında 2 yılda bu taksilerin yenileriyle değiştirilmesini düşünüldüğünü söyledi. Çağlayan, özel güvenlikli taksilerin Türkiye'de üretileceğini bildirdi.


FİNANSMANI HAZIR


Konuya ilişkin bütün hazırlıkları tamamladıklarını, bankaların kredi, KOSGEB'in destek vermeye hazır olduğunu belirten Çağlayan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğinin (TESKOMB) de 4'lü bir mekanizmayla kredilendirmeye katkı sağlayacağını ifade etti.


'Sarı Öfke'ye güvenlikli taksi geliyor


Son yıllarda özellikle İstanbul'da taksicilere yönelik olarak artan cinayetler ve şiddet olayları üzerine taksici esnaf zaman zaman sokağa dökülerek protesto eylemi yapmıştı. Zor koşullarda hizmet veren taksiciler, Amerika'daki gibi güvenlik kabinlerinin bulunduğu taksilerin üretilmesi için yetkililere çağrı yapmışlardı. Güvenlik kabinli taksi üretimi, bundan birkaç yıl önce de gündeme gelmiş ancak herhangi bir somut adım atılamamıştı.


İki ayda 111 bin 739 işsiz


Girişimci Bilgi Sistemi verilerine göre istihdamdaki durum hakkında da bilgiler veren Bakan Çağlayan, 2008 yılının ekim - kasım döneminde imalat sanayiinde yüzde 2'lik bir istihdam daralması bulunduğunu kaydetti. Aynı dönemde işsiz kalanlarının sayısının gerçekte 170 bin 680 olduğunu ancak bunlardan 60 bininin yeniden iş bulduğunu, böylece işsiz kalanlarının sayının 111 bin 739 olduğunu ifade eden Çağlayan, bunun 48 bin 119'unun imalat sanayiinde yer aldığını kaydetti. Çağlayan, 2008'in ekim - kasım döneminde sektörler itibariyle en fazla istihdam kaybı yaşanan sektörün yüzde 25 ile tütün ürünleri imalatı olduğunu, bunu yüzde 15 istihdam kaybı ile metal cevheri madenciliği, yüzde 14 ile de diğer ulaşım araçları imalatının izlediğini bildirdi. Çağlayan yüzde 3 ile altında istihdam kaybı yaşanan ilk 13 sektörden 4'ünün imalat sanayiinde olduğunu anlattı.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler