YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kabenin anahtarı satışa sunuluyor
Kabenin anahtarı satışa sunuluyor
04 Aralık 2009 09:14
Müzayedede Halife El Mustansır’a ait 1226 yılında yapılan kâbe anahtarı ilk defa satılacak

İstanbul önümüzdeki iki hafta boyunca Portakal Sanat ve Kültür Evi ile Antik A.Ş.’nin düzenleyeceği 1 milyon TL’yi geçmesi beklenen resimlerin satışa sunulacağı iki müzayedeye ev sahipliği yapacak. Portakal Sanat ve Kültür Evi’nin 13 Aralık’ta Conrad Otel’de düzenleyeceği Özel Koleksiyonlar Müzayedesi’nde Osman Hamdi Bey’in tablo, tombak, hat ve tekstilleri, rahmetli İzmir Belediye Başkanı Ahmet Priştina’ya ait Nedim Günsur tabloları ve ünlü hattat Aziz Rufai Efendi’nin hat koleksiyonu da yer alacak.

8 Abbasi anahtarından biri

Özel koleksiyonlar Müzayedesi’nde bir de ilk yaşanacak. Müzayedede Türkiye’de ilk defa bir kabe anahtarı satışa sunulacak. 1226 yılında Abbasi Halifesi Reşid Billah El-Mustansır tarafından yaptırılan, gümüş kakmalı, üzerinde Ali İmran Suresi’nin mülkiyetle ilgili 26. ayeti yazılı olan ve kime ait olduğu açıklanmayan kabe anahtarı teklif usulüyle satılacak. Abbasi Halifeleri tarafından başlatılan kabe anahtarları geleneği hükümdarın gücünü temsil eden en büyük sembol. Günümüze ulaşan 59 kabe anahtarından sadece sekizi Abbasi dönemine ait.

Karpuzlu Natürmort

Raffi Portakal’ın yöneteceği müzayedenin en değerli parçası Süleyman Seyyid’e ait Karpuzlu Natürmort adlı tablo 900 bin TL başlangıç fiyatıyla satışa sunulacak. Bir milyon TL’yi geçmesi beklenen tabloyu, 450 bin TL başlangıç fiyatlı Türk resim sanatının kurucusu ve en pahalı tablosu Kaplumbağa Terbiyecisi’ni yapan Osman Hamdi Bey’in eşi Naile Hanım Portresi takip ediyor. Osman Hamdi Bey’e ait 31 eserin altısı ressamın ailesi için yaptığı tablolar. 213 parçanın sunulacağı müzayede de 450 bin TL’den satışa sunulacak Mahmut Cuda’ya ait Selimiye Camii Önünde Kırkpınar ile 180 bin TL’lik hattat Mehmed Fehmi’ye ait hilye-i şerif dikkat çekiyor. Müzayedede Burhan Doğançay, Hoca Ali Rıza, Fikret Mualla, Abidin Dino, Halil Paşa, Nuri İyem’e ait resimler de yer alıyor.

Fethi Naci için dayanışma

Aynı gün yapılacak Fethi Naci anısına Dayanışma Müzayedesi’nde ise Orhan Pamuk, Yaşar Kemal, Nazım Hikmet, Abidin Dino, Ferit Edgü, Ara Güler, Komet gibi isimlere ait imzalı kitap, el yazması, resim ve fotoğraflar satışa sunulacak. Müzayedeyi hazırlayan yazar Ferit Edgü, “Türk edebiyatının en büyük eleştirmeni Fethi Naci eşine onurlu bir yaşam, onlarca kitap ve cüzi bir miktar emekli aylığından başka bir şey bırakamadı. Dünyada yazarlar için yapılan bir müzayedeyi, Fethi Naci’nin edebiyatçı ve sanatçı dostları Türkiye’de ilk defa yapacağız. Bu 51 eserden elde edilen gelir Fethi Naci’nin eşi Lale Kalpakçıoğlu’na gidecek” dedi.

EN PAHALI TABLO 900 BİN TL

36.5 santimetrelik Kabe anahtarıyla birlikte aynı müzayedede satışa çıkacak Karpuz natürmordunun 900 bin lira açılış fiyatı var. Edirne Süleymaniye Camii’nin tablosuda müzayedede alıcı bekleyecek.

Göksu Deresi 700 bin TL

ANTİK A.Ş.’nin 259. müzayedesi 6 Aralık’ta Swissotel’de yapılacak. Turgay Artam’ın yöneteceği müzayedede 250 eser satışa sunulacak. Müzayedede Nazmi Ziya, Feyhaman Duran, Vecih Bereketoğlu, İbrahim Çallı, Halil Paşa, Hoca Ali Rıza, Avni Arbaş, Nuri İyem, Fausto Zonaro gibi ressamların tabloları, tombak, vazo, mineli saat, murassa kutu ve hattatlara ait hilye-i şerifler yer alacak. Müzayedenin en dikkat çekici eserleri ise 700 bin TL’den başlayacak Halil Paşa’nın Göksu Deresi ile 600 bin TL başlayacak Alois Schönn’ün Saraylı Kadınlar tabloları.

Vatan

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler