YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kabe'de kutsal buluşma
Milyonlarca Müslüman Kabe'de buluştu
Kabe'de kutsal buluşma
12 Kasım 2010 / 20:19 Güncelleme: 12 Kasım 2010 / 20:19

Pazartesi günü gerçekleşecek olan Arafat Ovası'ndaki büyük buluşma öncesinde, mahşeri kalabalık son Cuma namazı için Kabe-i Muazzama'da bir araya geldi.

Mekke'ye şimdiye kadar gelen 4 milyon hacı adayından 3 milyonu Cuma namazını Kabe-i Muazzama ve civarındaki sokaklarda, tünellerde eda etti. Kabe'de en yüksek derecenin olduğu sürekli hatim okunan 'Hicri İsmail' bölümünde namaz kılmak için ise Müslümanlar birbirleriyle yarıştı.  
 

Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika kıtasından rengarenk elbiseler, farklı dil ve kültürlerdeki milyonlarca Müslüman tek bir cihete yöneldiler. Beytullah'a yüz süren müminler, burada olmaktan dolayı kendilerini çok şanslı, davetli kabul ediyor.
 

Cuma namazı için milyonlarca Müslüman bir gece önceden Kabe'ye gelmeye başladı. Müslümanlar sabaha kadar bir taraftan tavaflarını yaparken, diğer taraftan da Cuma namazı için Kabe içerisine yer tutmaya çalıştı. Kabe’nin etrafındaki sokaklar, alışveriş merkezleri ve yayalar için yapılan tüneller seccadelerle donatıldı.
 

Tarihinin en kalabalık haccının yaşandığı hicri 1431 yılının Zilhicce ayında, Arafat öncesindeki son Cuma'da kayıtlara geçebilecek büyüklükteki bir kalabalık, huşu ile namazını eda edip tavaflarına devam etti.
 

Pazartesi günü Arafat'ta olacak olan hacılar, her geçen saat artan kalabalık ile hayatlarında görebilecekleri en fazla Müslüman’ı kırmadan, incitmeden bu önemli ibadeti yerine getirmeye çalışıyor.
 

Cuma namazı sonrasında Mekke'nin zenginleri ve önde gelenleri bol bol su ve yiyecek ikramlarında bulundu. Gece Harem-i Şerif'in etrafında konaklayanlar için bu ikramlar büyük önem arz ediyor. Bayram'da şeytan taşlayıp, şükür kurbanları kesip, veda tavafını yapacak olan Müslümanlar hacı olacak. İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler