YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Jirki Aşireti Ağası Yasakladı
Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde Jirki aşiret ağası Cemil Öter, düğünlerde havaya ateş açmayı yasakladı
Jirki Aşireti Ağası Yasakladı
14 Kasım 2009 / 16:49 Güncelleme: 14 Kasım 2009 / 16:53

Beytüşşebap ilçesinde Jirki aşiret ağası Hacı Öter (70)'in hayatını kaybetmesi sonucu yerine geçen oğlu Cemil Öter (52) düğünlerde havaya ateş açmayı yasakladı.

 

Oğlunun düğün töreninde konuşan Jirki aşiret ağası Cemil Öter "Değerli misafirlerim oğlumun düğününe hoş geldiniz. Allahtan dileğim bize barış kardeşlik nasip etsin. Birbirimizi ayırmasın. Benim sizlerden bir isteğim var.  Artık düğünlerde silah sesi gelmesin. Bugün benim oğlumun düğünü var, eğer benim oğlumun düğünde bir silah sesi gelirse oğlumun düğünü iptal ederim. Artık düğünlere silah atmak son bulsun." dedi.  

Geç saatlerine kadar devam düğünde silah yerine havai fişekler atıldı. Beytüşşebap Kaymakamı Soner Karataşoğlu da düğüne katıldı. Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'nde daha önce yapılan düğünlerde Biksi, Kanas, Kalaşnikof ve M-16 gibi silahlar kullanılıyordu.
 

Elinizi vicdanınıza koyun
 // murat öter
Bu katılmıyorum diyen arkadaşlara merak ettigim bir şey soracam belliki agalık tabiri sizlerin hoşunuza gitmemiş. benimde şahsi görüşüm agalık aşiretçilik ırkçılık degil ama siz meseleyi farklı boyutlara çekiyorsunuz .kimse, kimsenin özgürlügünü kısıtlayamaz evet bende buna katılıyorum ama ortada örnek alınacak olumsuz bir yargı varsa neden buna destek olmak yerine konunun dışına çıkıyorsunuz .cemil öter ben ağayım demiyor zaten tüm ertoşi onu aga olarak kabul ettiyse konuşmalarız boş....
05 Mart 2014 Çarşamba 19:47
Ben katılmıyorum
 // Bir dost..!
Ağalık sistemi artık yok..!! Sadece saygı var...Eğer ağa olduğun için herkes dinliyorsa,yanlış yapıyorlar.. Köyün en büyüğü de Cemil ÖTER değil.. Tek ağa ALLAH'tır.. Ağalık artık yok..Kim dinliyor ki Cemil ÖTER'i ??...
24 Mart 2013 Pazar 23:00
Şırnak Beytüşşebap
 // Aykan Öter [ Şırnak Beytüşşebap ]
Şırnak Beytüşşebap ...
18 Şubat 2013 17:10
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler