YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İzmir ve Antalya'ya kritik uyarı
Meteoroloji, 2 il için fırtına ve sağanak yağış uyarısı yaptı.
İzmir ve Antalya'ya kritik uyarı
06 Ocak 2012 / 15:25 Güncelleme: 06 Ocak 2012 / 16:35

İzmir'de fırtına ve kuvvetli yağış bekleniyor.

İzmir Valiliğinin Meteoroloji Bölge Müdürlüğü verileri doğrultusunda yaptığı yazılı açıklamaya göre, Ege Denizi'nde bu sabahtan itibaren etkili olan rüzgarın öğleden sonra saatte 80-90 kilometreyi bulan fırtınaya dönüşmesi, sağanağın da akşam saatlerinde şiddetini artırması bekleniyor.

Kuvvetli, gök gürültülü yağışın gece, yarın da bölge genelinde etkili olacağı, kıyı kesimlerindeki ilçelerde ise rüzgarın güney ve güneybatı yönlerden fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

İzmir Valililiği, bugün ve yarın etkili olması beklenen fırtına, sağanak ve olumsuz hava koşulları nedeniyle su baskını, taşkın, ağaç devrilmesi, çatı uçması, karbonmonoksit zehirlenmesi risklerine dikkati çekerek, ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması uyarısında bulundu.

ANTALYA'YA FIRTINA UYARISI

Antalya Meteoroloji Bölge Müdürü Necip Duman, Antalya'da Cumartesi günü öğle saatlerine kadar şiddetli yağış ve fırtınanın etkili olacağını söyledi.

Antalya Meteoroloji Bölge Müdürü Necip Duman, yaptığı açıklamada, rüzgarın hızının şu ana kadar 40 kilometreye ulaştığını akşamın ilerleyen saatlerinde ise 80 kilometreye çıkacağını ifade etti.

Rüzgar hızının aralıklı ve kısa süreli olarak 100-120 kilometreye kadar çıkabileceğini anlatan Duman, fırtına ile birlikte şiddetli yağışın da etkili olacağını söyledi.

Cumartesi günü akşam saatlerinde fırtına ve yağışın etkisini kaybedeceğini belirten Duman, ''Vatandaşlar şiddetli yağış ve fırtınaya karşı duyarlı olmalı. Vatandaşların özellikle bu akşam ve cumartesi sabahı zorunlu olmadıkça dışarıda bulunmaları kendileri açısından iyi olur. Vatandaşlar çatı uçmalarına karşı dikkatli olmalı.'' dedi.

Denizcileri de uyardıklarını anlatan Duman, gemilerin korunaklı bölgelere çekilmesi gerektiğini vurguladı.

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler