YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstiklal Marşı'na bağlamalı klip
Zonguldak’ın Ereğli ilçesinden "Sazdan Adam" adlı müzik grubu, 58 bağlama ile İstiklal Marşı için klip çekti. ‘İşitmeyen Kalmasın’ sloganını kullanan grup aynı zamanda klipte işaret diliyle anlatıma da yer verdiler.
İstiklal Marşı'na bağlamalı klip
12 Mart 2016 / 20:10 Güncelleme: 12 Mart 2016 / 20:13

Kdz. Ereğli ilçesinde daha önce dünyaca ünlü sanatçı Michael Jackson’un birinci ölüm yıl dönümünde Türkçesi ‘Onlar bizi umursamaz’ olan ’They don’t care about us’ adlı şarkısını 46 bağlama, darbuka, keman ve kemençe ile seslendirip klip çeken Sazdan Adam Grubu, geçen yıl da Çanakkale Zaferi’nin 100. yıl dönümü için 100 bağlama ile Çanakkale Türküsü’nü seslendirip klip çekmişti. 

Sazdan Adam Grubu bu yıl ise İstiklal Marşı’nın 95. yıldönümü için 58 bağlamacı ile Milli Marşı ağlama ile çaldı. Amatör bağlamacıların saz çaldığı klipte İstiklal Marşı işaret dili ile söylenirken, sözleri ise alt yazı ile geçildi.

Kdz. Ereğli ilçesinde şu ana kadar 300’ün üzerinde çocuk ve yetişkine bağlama öğreten ve ‘Sazdan Adam’ olarak anılan Mehmet Ali Ürkmez, İstiklal Marşı’nı ilk kez milli enstrümanla düzgün bir şekilde çalıp klip çektiklerini söyledi. 

Ürkmez, “İstiklal Marşı’nın bu yıl 95. yılı sosyal paylaşım sitelerine baktığımızda bağlama ile İstiklal Marşı yazdığımızda çok nitelikli videolara ulaşamadık. 

Çoğu yatak üzerinde, sigara içilirken veya şortla çalınmış. Bu bizim milli marşımız, enstrüman da milli çalgımız, bizde bu işe gönül veren insanlarız. Daha nitelikli bir video olsun diye uğraştık. 

Belki bu kliple üstatları da alarm durumuna sokup daha güzel işler ortaya çıkartabiliriz. Bu klibe de belki olumlu yada olumsuz eleştiriler gelecek ama bizim amacımız bir adım atmak, kilometre taşı olmak. İnşallah başarabiliriz” dedi.

Ürkmez, 58 amatör bağlamacının saz çaldığı klipte işaret diline yer verdiklerini ve ‘İşitmeyen Kalmasın’ sloganını kullandıklarını ifade etti. 

Ürkmez ayrıca İstiklal Marşı’nı bağlama ile çalıp, işaret diliyle anlatarak Türkiye’nin zor günlerden geçerken işitmeyenin kalmamasını anlatmak istediklerini dile getirdi. 

Sazdan Adam Grubu, bağlama ile çektikleri İstiklal Marşı klibini yarın sabahtan itibaren sosyal paylaşım sitelerinde yayınlamaya başlayacak. 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler