YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Türkiye'nin en yaşanabilir kenti
İşte Türkiye'nin en yaşanabilir kenti
29 Temmuz 2013 12:48
Prof. Dr. Ali Rıza Karacan'ın hazırladığı "Çevre Ekonomisi ve Politikası" isimli kitaba göre İzmir, doğal varlıkları, arıtma kapasiteleri ve enerji verimliliği ile belirlenen çevre performansıyla tüm iller arasında birinci sırada bulunuyor.

Yaşar Üniversitesi'nden yapılan yazılı açıklamada Türkiye'de ekolojik limit aşımı yaşandığına dikkati çeken Ali Rıza Karacan'ın şu ifadelerine yer verildi:

"Ekolojik ayak izi, tükettiğimiz doğal kaynakların yeniden üretimi, oluşan atıkların geri kazanımı için ne kadar kara ve su sahasına ihtiyaç duyulduğunu ortaya koyan bilimsel bir ölçüdür.

Yapılan son araştırmalar Türkiye'nin 154 ülke içinde ekolojik ayak izi büyüklüğü sıralamasında 63'üncü sırada, biyolojik kapasite sıralamasında ise 153 ülke içinde 82'inci sırada yer aldığını göstermektedir. Bu rakamlar Türkiye'de ekolojik limit aşımı yaşadığını göstermektedir. Tüketim düzeyimiz ise dünya genelinde kişi başına düşen doğal kaynak kapasitesinin yüzde 50 üzerindedir. Tüm bu sonuçlar doğa koruma politikalarımızı daha çok güçlendirmemiz gerektiğini göstermektedir."

Türkiye'nin üç büyük mega kenti arasında yer alan İzmir'in ekonomik, sosyal ve çevre performanslarına göre belirlenen sürdürülebilirlik endeksiyle Türkiye ortalamasının üzerinde yer aldığını belirten Karacan, kentin çevre karnesini de değerlendirdi.

Karacan, İzmir'in, doğal varlıkları, arıtma kapasiteleri ve enerji verimliliği ile belirlenen çevre performansıyla tüm iller arasında birinci sırada bulunduğunu ileri sürdü.

Buna göre İzmir'i sırasıyla Ankara, Antalya, Muğla ve İstanbul takip ediyor.

Karacan'ın kitabına göre, insan sermayesi, emek piyasası, ulaştırma ve haberleşme gibi ekonomik performansta üst sıralarda yer alan İstanbul ve Kocaeli gibi iller çevre boyutunda sırasıyla 10 ve 34'üncü sırada iken barınma, kadın-erkek eşitliği, eğitim düzeyi gibi kriterlerle belirlenen sosyal boyut ölçeğine göre de sırasıyla 3'üncü ve 5'inci sırada bulunuyor.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler