YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte tüm yurtta Gezi Parkı eylemi!
İşte tüm yurtta Gezi Parkı eylemi!
02 Haziran 2013 17:18
Farklı kentlerde Taksim Gezi Parkı'na destek protestoları devam ediyor.

Ankara'da Güvenpark yakınlarında toplanan grup, çeşitli marşlar söyleyerek, alkış ve ıslıklarla Taksim'deki olayları protestoya başladı.

Toplanma alanının Başbakanlık binasına çok yakın olması nedeniyle geniş güvenlik önlemleri alındı. Polise destek için jandarma birlikleri de görevlendirildi.

Yapılan uyarının ardından polis, göstericilere biber gazı ve basınçlı su ile müdahale etti.

Kızılay'a girmek isteyen protestocularla polis arasındaki çatışmalar, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, Atatürk Bulvarı, Ziya Gökalp Caddesi, Tunalı Hilmi ve Meşrutiyet Caddesi üzerinde 6 saat boyunca aralıksız devam etti.

Protestocuların Başbakanlık ve Meclis'e gitmemeleri için polis ve jandarma önlem aldı. Çatışmalar sırasında çok sayıda gösterici ile 7 polis yaralandı.

Akşam saatlerinde polisin çekilmesiyle binlerce protestocu Kızılay Meydanı'na girdi. Başbakanlık’a yürümekte ısrar eden protestocularla polis arasındaki çatışmalar sürüyor.

Kızılay Meydanı tüm yönlerden trafiğe kapatıldı. Kaldırım taşlarını ve trafik levhalarını sökerek, Kızılay'ın Maltepe girişine ve bazı sokaklara barikat kuran göstericiler, tazyikli suyla dağıtılmaya çalışılıyor.

İzmir

İzmir'de de birçok noktada eylemler devam ediyor. Binlerce kişi Gündoğdu Meydanı'ndaki bekleyişini sürdürüyor. Protestocular arasında yer alan bazı gruplar, Basmane Meydanı'na yürüyüşe geçti. Polis; Gazi, Hürriyet, Refik Saydam bulvarlarından Basmane Meydanı'na ulaşan grupların alana girmesine polis izin verdi.

Samsun

Samsun'daki protesto gösterilerinde çıkan olaylarda ise Samsun-Sinop karayolu ulaşıma kapandı.
Atakum İlçesi'nde toplanan yaklaşık 500 kişi Atatürk Bulvarı üzerinde yürüyüş yaptı.

Antalya

'Gezi Parkı' olayları Antalya'da kalabalık bir grup tarafından protesto edildi. Sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla Cumhuriyet Meydanı'nda toplanmaya karar veren bazı vatandaşlar da meydana gelmeye başladı. İki saat içinde meydandaki kalabalık yaklaşık 6 bin kişiyi buldu.

Taraftar gruplarının da destek verdiği topluluk, meşaleler yaktı. Grup, sloganlar atarak Taksim Gezi Parkı'ndaki olayları protesto etti.

Sivas

Cumhuriyet Meydanı'nda akşam saat 18:00'de toplanan grup, basın açıklamasının ardından AK Parti Sivas İl Başkanlığı Binası önüne yürümek istedi. Polisin izin vermemesi üzerine grupla polis arasında kısa süreli arbede yaşandı. Bunun üzerine İstasyon Caddesi üzerinde yürüyüş yapan kalabalık grup, tekrar kent meydanına döndü.

Yurt genelinde protestolar

-Mersin’de Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) üyeleri, İstanbul’da devam eden Gezi Parkı olaylarını protesto etmek amacıyla saksafon ve gitar eşliğinde şarkılar söyleyerek eyleme destek verdi. Yaklaşık 200 kişi oturma eylemi yaptı.

- Zonguldak’taki Bülent Ecevit Üniversitesi’nde 2012-2013 eğitim öğretim yılında mezun olan 4 bin öğrenci törenle diplomalarını alırken, stadın kenarındaki köprüye “Gezi parkı direniyor Taksim’e selam” yazılı pankart asıldı. Polis, Öğrenci Kolektifi üyesi 5 öğrenciyi gözaltına aldı.

- Tunceli’de sivil toplum örgütleri ve bazı siyasi partiler, İstanbul’daki eyleme destek verdi. Yürüyüş düzenleyen yaklaşık 700 kişi sloganlar attı.

- Adanalılar'dan da İstanbul’daki eyleme destek geldi. Yaklaşık 600 kişilik grup, şarkı ve türküler söyleyerek halaylar çekti. Eyleme, ünlü rock sanatçısı Hayko Cepkin de katıldı.

- Konya’da da sosyal medyada bir araya gelen üniversite öğrencileri tarafından protesto gösterisi düzenlendi.

- Muğla’nın Marmaris ilçesinde, sivil toplum temsilcileri, yerel sanatçılar ve öğrenciler Gezi Parkı’nda devam eden protestolara destek için biraraya geldi. Sloganlar atıp şarkılar söyleyen topluluk gece yarısına kadar eylemlerini sürdürdü.

- Afyonkarahisar'da sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla toplanan grup, Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olayları protesto etti. Geç saatlerde bir araya gelip yürüyüş yapmak isteyen gruba polis müdahale etti, 21 kişi gözaltına alındı.

- Bolu'da Taksim Gezi Parkı'ndaki olayları protesto etmek isteyen bir grup, D-100 karayolunun İstanbul-Ankara yönünü bir süre ulaşıma kapattı.

- Eskişehir’de, Taksim Gezi Parkı eylemcilerine destek vermek için toplanan yüzlerce kişi sabah saat 06.00’ya kadar protestolarını sürdürdü. Polisin biber gazlı müdahalesiyle dağılan göstericilerden 50’ye yakını gözaltına alındı.

- Kütahya’da çoğunluğu Dumlupınar Üniversitesi öğrencisi yaklaşık 1000 kişi Taksim Gazi Parkı eylemcilerine destek vermek için yürüyüş yaptı. Sabaha kadar süren protesto gösterilerinde polis 36 kişiyi gözaltına aldı.

- Manisa’da İstanbul Taksim Gezi Parkı olaylarını protesto etmek isteyen grup ile polis arasında arbede çıktı.

- Kayseri’nin Talas İlçesi’nde, İstanbul Taksim Gezi Parkı eylemine destek veren 6’sı erkek, 3’ü kadın 9 kişi, 'Çevre gürültüsüne yol açtıkları' gerekçesiyle gözaltına alındı.

- Aydın’nın Nazilli İlçesi’nde, Taksim Gezi Parkı’ndaki eyleme destek için toplanan üniversite öğrencileri, protesto gösterisinde bulundu. Yaklaşık 2 saat süren ve 750’ye yakın öğrencinin katıldığı eylem, olaysız son buldu.

İHA

16:02
 // Chp nin oy aldığı yerler
Bu da demek oluyorki chp bu olayları organize ve provoke ediyor. Neyse canım, sandıkta görüşürüz. Bol baraj altı kabuslar size....
03 Haziran 2013 16:02
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler