YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte oruçla ilgili merak edilenler...
Ramazan ayına sayılı günler kaldı. Tedavi yöntemleri kafa karıştırdı. Diyanet ve Hatipoğlu sorulara açıklık getirdi.
İşte oruçla ilgili merak edilenler...
12 Ağustos 2009 / 10:39 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Ramazan ayına sayılı günler kala, muayene ve tedavi yöntemlerinin oruca zarar verip vermeyeceğini merak eden hastalar, hastane ve il sağlık müdürlüklerini soru yağmuruna tutuyor.


Yetkililer çözümü Diyanet İşleri Başkanlığı'na dilekçe göndermekte buldu. En sık sorulan sorular arasında göz, kulak ve burun damlası kullanmak iğne yaptırmak, kan alıp vermek, dil altı hapı kullanmak, burun spreyi ve diyaliz var.


Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yanıtı ise kısa ve öz: "Gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar orucu bozmaz."


ORUCA ÖZEL TEDAVİ PLANI


Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ahmet Kartalkanat ise ultrason, MR veya kan verilmesi gibi tetkiklerin orucu bozup bozmadığı yönünde çok soruyla karşılaştıklarını belirterek, şunları söyledi: "Biz hastalara gerekli tetkikleri yaptırmalarını tavsiye ediyoruz. Ancak oruç tutmak kişinin kendi tercihi ile ilgili olduğundan, kararlı hastalarımızla bu sürece uygun bir tedavi planı hazırlamaya çalışıyoruz. Kalp, tansiyon ve şeker hastalığı dışında aktif mide rahatsızlığı olanlar, astım, alerji gibi ilaca bağımlı kronik hastalığı bulunanlar, Ramazan döneminde oruç tutmak isterse yeni tedavi planı yaptırmalı."


NELER BOZAR NELER BOZMAZ İŞTE CEVABI


Astım spreyleri: Rahat nefes almayı sağlamak amacıyla ağıza püskürtülen oksijenli ilaç orucu bozmaz.


Göz damlası: Damlanın çok az kısmının sindirim kanalına ulaşma ihtimali bulunduğundan orucu bozmaz.


Burun damlası: Çok azı mideye ulaşır, bozmaz. 99764


Kulak damlası ve kulağın yıkattırılması: Kulak ile boğaz arasındaki kanalı kulak zarı tıkadığından, su veya ilaç boğaza ulaşmaz. Bu nedenle orucu bozmaz.


Dil altı ilaçları: Ağız dokusunca emilir, bozmaz.


Endoskopi, kolonoskopi, makattan ultrason: Çoğunlukla cihaz içinden su verildiği için oruç bozulur.


İğne yaptırmak, hastaya kan vermek: Bozmaz.


Diyaliz: Sıvı verilmeden yapılan hemodiyalizde bozulmaz. Vücuda gıda içerikli sıvı verilirse oruç bozulur.


Kan vermek: Oruç tutan kişinin kan vermesi orucu bozmaz. Merhem ve ilaçlı bant: Deri üzerine sürülen merhem, ilaçlı bantlar orucu bozmaz.


Nihat Hatipoğlu merak edilenlere cevap verdi


11 ayın sultanı Ramazan'a ilişkin merak edilenleri Nihat Hatipoılu kafalara takılan soruralara Star Haber aracılığıyla yanıt verdi.


-Herhangi bir insan havuza girebilir. Denizden yararlanabilir. Su yutmadıktan sonra midesine inmedikten sonra orucunu bozmaz.


-Dövme orucu bozmuyor. Dövmeye Hz. Muhammed sıcak bakmıyor, yasaklıyor. Sadeliği hoş görüyor.


-Sadece ruj sürmek bozar mı hayır. Ama ruj gündüz boyunca bunları emme ihtimali var. Ben Ramazan ayında kullanmamasını tavsiye ediyorum. Yutabilme ihtimalinden dolayı.


-Ağız çalkalamak bozmaz, Sakız kullanılmamalı, macun kullanmamak lazım. Mümkünse sahunu erken bitirip dişleri fırçalayalım.


-Koku sürmekle oruç bozulur mu? Oruç buzulmaz ama bazı alimler belli saatlerden sonra mekruh saymışlardır.


-Emzikli olan hanımların sütü kesilebilir. Hamile bayan iki can taşıyor. Mutlaka doktorla görüşsünler. Ama doktor tut dese de kendisi bitkinlik hissediyorsa orucu tutmamalıdır.


 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler