YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Nasreddin Hoca'nın sandukası
İşte Nasreddin Hoca'nın sandukası
21 Nisan 2013 16:58
Eskişehir’in Sivrihisar İlçe Belediye Başkanı Fikret Arslan, uzun süredir tarihi Ulu Camii içerisinde muhafaza edilen ve Nasreddin Hoca’ya ait olduğu ortaya çıkan taş sandukayı belediye binasında muhafaza altına aldı.

Başkan Arslan, daha önce Osmanlı salnamesinden yola çıkarak ilçenin eski ana giriş yolu üzerindeki Seydiler Hamamı’nın yanı başında Nasreddin Hoca’nın kızı Fatma Hatun’un mezarının olduğunu tespit ettiklerini ve Anadolu Üniversitesi’nden bir heyet tarafından kazılar başlatıldığını anlattı. Üç ay süreli yapılan kazı neticesinde Nasreddin Hoca’nın kızı Fatma Hatun’un mezarı ve kemiklerine ulaştıklarını, bu kemiklerin Eskişehir Müzesi’nde koruma altında alındığını, taşının önce Eskişehir’e, oradan da Konya Akşehir’e götürüldüğüne söyledi. Ellerinde belgeler ışığında Kültür Bakanlığımıza müracaat ederek bu taşın verilmesi ile ilgili girişimleri olduğunu, ancak bir netice alamadıklarını anlatan Belediye Başkanı Fikret Arslan, şunları söyledi:


“Netice almak üzere dava açmayı düşündük ve dava neticesinde bu taşın buraya getirilmesi ile ilgili girişimler devam ediyor. Buradan sonra bu sanduka hasbelkader o tarihlerdeki kazılar sırasında elimize geçti. Bu sandukayı, bu mezar taşını oradan alarak tarihi Ulu Camii’mizin içerisinde uygun bir mekanda cami imamlarına teslim edilmek suretiyle muhafaza ediyorduk. Bu ara eski yazı bilenler ile istişarelerimiz oldu, ancak bize bu mezar taşının Nasreddin Hoca’nın oğlu Ömer’in taşı olduğu ifade edildi. Ancak Anadolu Üniversitesi’nden Prof. Erol Altınsapan, ekibiyle birlikte bu taşı okudular. Okunan bu taş üzerinde ‘Şemsettin oğlu Nasreddin’ yazıyor. Müze, ilgili kurul ve vakıflarla yaptığımız girişimler neticesinde bu taş camiden alarak yine tutanakla korunmak üzere belediyemize teslim edildi. Evrak odasında muhafaza ediyoruz."

Sivrihisar'da Nasreddin Hoca Türbesi ziyarete açılacak

Yaşanan son olayların Sivrihisar için çok önemli önemli olduğunu belirten Başkan Arslan “Daha önce atalarımızdan duyduğumuz bilgiler tescil edilmiştir. Nasreddin Hoca, ilçemize bağlı eski ismiyle Hortu, yeni ismiyle Nasreddin Hoca beldesinde dünyaya gelmiş, belli bir yaştan sonra ilçemizde vaizlik, imamlık görevlerini sürdürdükten sonra Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Kabrinin de Akşehir’de olduğunu biliyorduk. Bugün gerçek bir kanıt ortaya çıkmıştır ki Nasreddin Hoca Sivrihisar Hortu Köyü’nde doğmuş, yaşamını Sivrihisar’da sürdürmüş ve Sivrihisar’da vefat etmiştir.

Bu mezar taşı ve sanduka kesin bir kanıttır. Fatma Hatun ve Nasreddin Hoca’nın mezarıyla ilgili türbe yarışmaları, proje yarışmaları başlatacağız ve Nasreddin Hocamızın ve kızının türbesini Sivrihisar’da inşa ederek ziyarete açacağız. Artık bütün ülke bunu duysun. Dünyada herkes zaten Nasreddin Hoca’nın gerçek bir halk filozofu olduğunu bilmektedir. Artık bundan sonra Nasreddin Hoca Sivrihisar’da türbesiyle ziyarete açılacaktır.

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler