YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte güzel ezan okumanın sırrı
İşte güzel ezan okumanın sırrı
17 Temmuz 2013 13:27
Diyanet İşleri Başkanlığının Şanlıurfa'da düzenlediği "Ezanı Güzel Okuma Yarışması"nda Türkiye birincisi olan imam hatip Erdal İlhan, "Hem sık sık ezan okuyup hem de değerli hocalarımızın okudukları ezanları dinleyerek bu başarıya ulaştım" dedi.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen yarışmanın Şanlıurfa'da yapılan finaline Ankara bölgesinden katılan İlhan'ın, saba ve hicaz makama göre okuduğu ezan, sahne duruşu, fonetik, güzel ses ve makam uygulama kriterleri açısından birinci seçildi.

İlhan, yaptığı açıklamada, ilk olarak ilçe birinciliği ile başlayan başarı öyküsünün, Türkiye birinciliği ile sonuçlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye'nin değişik illerinde 22 yıldır görev yaptığını belirten İlhan, şöyle konuştu:

"İlk etapta sesimizi ve nefesimizi yarışma için ayarladık. İnternetten değerli hocalarımızın seslerini dinledim. Sesime hangi hocanın uygun olacağını belirledim. Makamdan geçişler ve perdelerin kullanılmasına ilişkin bir çalışmamız oldu. Ramazan ayının gelmesi dolayısıyla mukabelelerin okunması ve teravih namazlarının kılınması beni zaman zaman yarışmaya hazırlanırken vakit açısından zorladı ama birinciliği aldık çok şükür. Rabbim herkesin evladına da böylesi birincilikler nasip etsin."

"Devamlı çalışıp, okumalılar"

İlhan, diğer imamlara da bazı tavsiyelerde bulunarak, sürekli kendilerini yenilemelerini ve çalışmalarını önerdi. Türkiye'de geçmişte de sesi güzel çok sayıda hocanın yetiştiğini vurgulayan İlhan, şöyle devam etti:

"Arkadaşlarımıza önerim, işleyen demir pas tutmaz misali. Devamlı çalışıp, okumalılar. Hem sık sık ezan okuyup hem de değerli hocalarımızın okudukları ezanları dinleyerek bu başarıya ulaştım. İsmail Biçer, İsmail Coşar gibi çok sayıda değerli hocamız var. Onları tek tek dinlemek lazım. Şu an internet ortamı elimizin içinde. Devamlı karıştırıp, hocalarımızı dinleyip, onları örnek almalıyız."

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler