YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte darbeci generali vuran şehit Ömer Halisdemir'in hikayesi
Darbeci general Semih Terzi'yi alnından vurarak olayın seyrini değiştiren ve şehit edilen Niğdeli astsubay Ömer Halisdemir'i babası anlattı.
İşte darbeci generali vuran şehit Ömer Halisdemir'in hikayesi
29 Temmuz 2016 / 06:05 Güncelleme: 29 Temmuz 2016 / 07:30

Halisdemir’in babası Hasan Hüseyin Halisdemir “Çocukluğunda çok başarılı bir çocuktu. Hayvanları, doğayı çok severdi. Bütün okulları başarıyla okuyordu. Okuldan eve geldiğinde ve boş zamanlarında bana yardımcı olurdu. Hayvanları otlatırdı. Çok güçlü bir yapısı vardı. Benim en çok güç aldığım destek aldığım çocuğumdu.

Nasıl ki çocukken işte güçte en büyük yardımcımsa meslek sahibi olduğunda da en büyük destekçim oldu. Kardeşlerini çok severdi. Onlar için çok şey yaptı. Bütün kardeşlerine sahip çıktı. Beni ayakta tutan o çocuktu" dedi.

ŞEHİDİN GERÇEKLEŞMEYEN HAYALİ

Kahraman şehidin hayalini gerçekleştiremediğini de anlatan baba Halisdemir, “Oğlum iki yıl sonra emekli olacaktı. Tek hayali ise emekli olduğunda köye dönmekti. Köyde kendisine bir bahçe yapmıştık. Buraya bir ev yapıp burada yaşamayı hayal ediyordu.

Köyünü, arkadaşlarını çok seviyordu. Ne yazık ki bu hayalini gerçekleştiremedi. Her defasında emekli olunca köye döneceğim, burada yaşayacağım diyordu" ifadelerini kullandı.

rs1-741.jpg

"YAŞANACAKLARI HİSSETTİ"

15 Temmuz gecesi yaşanacakları oğlunun hissettiğini söyleyen baba Halisdemir, “Her fırsatta bizi arıyordu. Mutlaka her gün görüşüyorduk. En son gün görüştüğümüzde sanki yaşananları hissetmiş gibi bana içinde kötü bir his olduğunu söylemişti. Ben de içini ferah tut oğul diye teselli etmiştim.

Olayları duyup şehit olduğunu öğrenince ilk aklıma gelen bu sözleri oldu. Şimdi oğlumun yerine beni kabul etseler bu yaşta görevi kabul ederim. Her yerde de görev yaparım" dedi.

"ÇOBANLIK YAPARAK OKUDU"

Ömer Halisdemir'le çocukluk arkadaşı olan Çukurkuyu Belde Belediye Başkanı İleri Koçak ise “Kahraman okul arkadaşımın çok zor çocukluk ve öğrencilik yılları geçti. Çobanlık yaparak okumaya çalıştı. Her sabah 5’te kalkarak okula gitmek zorunda kalırdık.

Okuldan gelince de kahraman şehidimiz çocukluk arkadaşım Ömer Halisdemir çobanlık yapardı. Hafta sonu tatillerinde, yaz dönemlerinde bütün vakti çalışmakla geçerdi. Tek isteği de bir an önce okuyup bir devlet memuru olmaktı. Çünkü şartlar onu gösteriyordu. Onun yükü büyüktü.

Meslek sahibi olup sadece kendisini kurtarmak değil, ailesine kardeşlerine de destek olmak istiyordu ve öyle de oldu. Dün kardeşleri için ailesi için kendini feda eden kahraman şehidimiz bugün ülkesi için kendini feda etti. Onun adına park yapılıp orman kurulacak ve kültür merkezlerine ismini vereceğiz. Bunlar elbette yetmez biliyoruz onun için başka ne gerekiyorsa yapıp hatırasını yaşatacağız" dedi.

rs2-233.jpg

DARBECİ GENERALİ ALNINDAN VURDU

Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı'nın darbe girişimi sırasında, koruma astsubayı Başçavuş Ömer Halisdemir'i aradığı "Sana, vatanımız ve milletimiz adına tarihi bir görev veriyorum. Tuğgeneral Terzi vatan hainidir, isyancıdır. Onu, karargâha girmeden öldür! Bunun sonunda şahadet var. Biliyorsun seninle 20 yıllık beraberliğimiz var. Hakkını helal et" dediği belirtiliyor. Astsubay Halisdemir ise 'Baş üstüne komutanım, hakkım helal olsun. Siz de helal edin' demiş.

İddiaya göre darbeci general Semih Terzi, 10 kişilik koruma ekibiyle helikopter pistinden karargaha yürüyordu. Karargah binasının girişinde Özel Kuvvetler Komutanlığı Koruma Astsubayı Başçavuş Ömer Halisdemir tarafından durduruldu. Terzi ve korumaları, "Karargâha giremezsiniz. Zekai Paşa'nın emri" dedi.

Korumalar Halisdemir'i etkisiz hale getirmek istedi. Halisdemir ise tabancasını çekti ve darbeci Terzi'yi alnından vurdu. Halisdemir ise 10 koruma tarafından ateş edilerek 30 kurşunla şehit edildi.

selim'e
 // salim
"çok temiz bir ırka sahibiz çok şükür" neyi isabt etmeye çalışıyorsun bu çağda hala kafatasçılık.FETÖ dediğin adamlar da senle aynı ırktan buyur buradan yak. Bu çağda neyin kafasını yaşıyorsunuz anlamak çok zor zihniyetinizi değiştirmeden bu ülke değişmez.VEDA HUTBESİ'ni bir kez okuyup kavradın mı? her gün dilinden düşürmediğin TÜRK,Öğün,Çalış,Güven sözü kadar belleğinde KAZILI olmasa da. Her ulusun farklı yetenekleri olabilir ama %100 temiz,saf,HAK'tan yana diyemezsin....
29 Temmuz 2016 Cuma 15:28
bir kubilay işte
 // muammer
hayatını okurken kendimi tutamadım makamı inşallah peygamberimizin yanıdır allah annebanasına ve evlatlarına sabırv versin bu ülke dünyaya demokrasi örneği oluyorsa bu kahraman ve bu ülkeyi seven insanlarına saygı duyan bu ve bunun gibi kahramanlar yüzündendir allah mekanını cennet eylesin ...
29 Temmuz 2016 Cuma 14:53
 // ahmet kartaltepe
Vatan senin gibi yigitlere minnettardır.Allah şahadetini kabul etsin yiğit insan.O ana ve babanin ellerinden öpüyorum.ne kadar gurur duysalar haktır....
29 Temmuz 2016 14:05
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler