YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte çocukların en çok istedikleri meslekler
İşte çocukların en çok istedikleri meslekler
08 Temmuz 2015 12:18
İstanbul Üniversitesi (İÜ) Çocuk Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yaşar Bülbül, ortaokul çağındaki öğrencilerin ilgi gösterdiği mesleklere ilişkin, 'en çok mühendislik ve tıp ilgi görüyor' dedi.

Bülbül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ilk çocuk üniversitelerinden biri olduklarını ve yıllardır çok başarılı işler gerçekleştirdiklerini söyledi. 

Çocuk üniversitesi projesinin, İstanbul Üniversitesi'nin ailelerle temas kurduğu, halka indiği bir proje olduğunu anlatan Bülbül, öğrenci bulma konusunda belediyelerle ortak çalıştıklarını ifade etti.

Bülbül, Türkiye'nin en eski üniversitesi olduklarını anımsatarak, "Bu yılların birikimini çocuklara aktarmak istedik. Çocuklar artık sokaklarda oynamıyor. Ellerinde akıllı telefon, tablet, bilgisayar, her bilgiye rahatça ulaşıyorlar. Bu hızlı çocukları geleceğe daha erken hazırlamak için yola çıktık ve bu kapsamda çocuklara 'çocuk' muamelesi yapmayan biraz akademik bir program hazırladık. Eğitimleri bu doğrultuda veriyoruz" diye konuştu. 

Program seçiminde çok dikkatli davrandıklarını aktaran Bülbül, şöyle devam etti:

"Üç farklı temamız var. Biri, daha çok eğlencelik programlar. Yaz tatilini değerlendirmek için okuluna gelen, ata binmek, resim yapmak isteyenlere yönelik bir program bu. Diğeri, astronomi, genetik, adli tıp gibi tematik alanlardan oluşan program. Son olarak da doktor, mühendis, avukat gibi meslek öğrenmeye yönelik bir programımız var. Ortaokul çağındaki çocuklar geliyor. O branşla ilgili uzmanlar tarafından bilgi, ders alıyor. Bilim adamı ile çocukları temasa geçirip, onları özendirmek gibi bir amacımız da var. Çocuklarımız en yetkin kişiler tarafından ilgi duyduğu mesleğe daha işin başındayken yönlendirilmiş oluyor."

Bülbül, bu yıl 200 civarında talebeleri olduğunu belirterek, "41 programımız var. 100 program ve 2 bin 500 kapasiteye ulaşmayı hedefliyoruz. Bugüne kadar da bin 500 civarında öğrenci, çocuk üniversitemizden yararlandı. Ortalama 3 hafta sürüyor eğitimlerimiz. Çocuklarımız eğitimini alıyor. Geleceğe yönelik meslek seçiminde bir rota çizmiş olarak buradan mezun oluyor" şeklinde konuştu. 

Çocukların daha çok "somut" branşlara ilgi gösterdiğini dile getiren Bülbül, "En çok tıp ve mühendislik talep görüyor. Bunun yanında fen bilimlerine de ilgi var. Ancak sosyal bilimlere talep çok az. Somut tarafları olmadığı için bu alana çok talep yok. Çocuklar dokunmak, görmek istiyorlar. Biz sosyal bilimlerde bu imkanları henüz sunamıyoruz. Ancak sosyal bilimler de çok önemli. Bu alana olan ilgiyi artırmak için kafa yoruyoruz. Bu alanın da cazibesini artırmamız lazım" ifadelerini kullandı. 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler