25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın189,011
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1387
 • İstanbul21 °C
 • Ankara19 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya20 °C
 • Adana24 °C
 • Antalya24 °C
 • Diyarbakır25 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli15 °C
 • Şanlıurfa25 °C
 • Gaziantep22 °C
 • İçel26 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Çavdar'ın ölüm nedeni
İşte Çavdar'ın ölüm nedeni
07 Mayıs 2012 11:56
Dünyada ilk kez yapılan nakilde ölüm nedeni belli oldu.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde dünyada ilk kez çift kol ve çift bacak nakli yapılan Şevket Çavdar'ın, kalp yetmezliğinden değil, aşırı doku yüküne bağlı sistemik iltihabi bir rahatsızlıktan hayatını kaybettiği belirlendi.

Nakli yapan Doç. Dr. Serdar Nazif Nasır, operasyonla ilgili raporun, bu tür ameliyatlarda yol gösterici olması amacıyla bilimsel bildiri olarak yayınlanacağını söyledi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Serdar Nazif Nasır, dünyada ilk kez 4 uzuv birden nakledilen Şevket Çavdar'ın hayatını kaybetmesine ilişkin bulgular konusunda soruları yanıtladı.

Sağlık Bakanlığı'na, Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü tarafından oluşturulan yaklaşık 20 kişiden oluşan bilimsel komitenin hazırladığı bir rapor gönderildiğini bildiren Nasır, cerrahi ekip olarak da çok detaylı bir başka rapor hazırladıklarını söyledi.

Bunun plastik cerrahi ile ilgili uluslararası bilimsel bir dergide yayınlanacağını ifade eden Nasır, Çavdar'a yapılan naklin ilk olması nedeniyle bu rapordaki bilgilerin bundan sonra bu tür nakilleri yapacak uzmanlar için yol gösterici olacağını belirtti.


-''Baş edemediğimiz sorunlar oldu''-


Bu raporun istek gelmesi halinde Sağlık Bakanlığına da gönderileceğini anlatan Nasır, ''Çavdar'ın hayatını niçin kaybettiği '' sorusu üzerine şu bilgileri verdi:

''Bu ameliyatı biz dünden bugüne yapmadık. Zaten Sağlık Bakanlığı da 4 uzuv nakline izin veriyordu. Biz bu düşünceyle bu ameliyatı yapmaya karar verdik. Karşılaşacağımız dahili sorunları da araştırdık. Kalple ilgili sorunlar, çok fazla yabancı organa bağlı vücudun geliştireceği bir reaksiyon veya buna benzer metabolik sorunlar olabilirdi. Bunun için birçok kez hem ameliyatla ilgili cerrahi hem de dahili sorunlarla ilgili simülasyonlar yaptık. Ameliyat da mikrocerrahi açıdan çok başarılı geçti. 4 eksremite çok kısa sürede, 12 saat gibi bir zamanda nakledildi ki bir ekstremite 6-7 saat içinde nakledilebilir. Çünkü biz 3 ekip olarak bu nakli yaptık. Daha sonra beklediğimiz, önceden öngördüğümüz sorunlar meydana gelmeye başladı. Bunlar neydi  Metabolik yükler. Sonuçta bir organ yüklüyorsunuz ve bu organın kanlanması bir süre bozulduğu için vücutta toksik olacak maddeler birikiyor. Ancak biz bunların önlemini alabilmek için hemodiyaliz, plazmaferez gibi yardımcı tedavi metotlarıyla vücuttaki bu yükü atmaya çalıştık ve uzun süre de bunda çok başarılı olduk. Ancak daha sonra bu yükün tetiklediği sistemik inflamatuvar rahatsızlık meydana geldi. Buna uygun tedavi yapmamıza rağmen baş edemediğimiz için hasta vefat etti.''


-''Kalbiyle ilgili sorun yoktu''-


Önceden de öngörülen sorunlara karşı tedavi uygulanmasına rağmen hastayı kaybettiklerini belirten Nasır, bu sorunlarla her operasyonda karşılaşılabileceğine işaret etti.

''Hastanın kalbi bu nakli kaldıramadığı için vefat edip etmediği'' sorusu üzerine Nasır, bununla ilgili iki ayrı profesörün raporu olduğunu, bakanlığa bunların da gönderildiğini, bu konuda herhangi bir sorun olmadığını vurguladı.

''Nakil sonrası zararlı maddelerin birikmesi sonucu vücudun verdiği tepkiden dolayı mı hasta kaybedildi'' sorusuna Nasır, şu yanıtı verdi:

''Tam öyle demek uygun olmayabilir, çünkü biz onun tedavisini zaten yaptık. Ancak bazen vücutta herhangi bir etkene bağlı, bu bakteriyel bir enfeksiyon olabilir veya vücutta aşırı doku yüküne bağlı oluşan sistemik iltihabi bir olay gelişebilir. Biz buna bağlı olduğunu düşünüyoruz. Buna uygun da bulgularımız var. İşte bundan sonra bu hastamızdan elde ettiğimiz bilgiler doğrultusunda, bununla ilgili çok önemli hipotezlerimiz ve bu ameliyatı yapacak diğer bilim adamlarına önerimiz var. Çünkü bunlar herkesin bildiği, öngördüğü sorunlardı. Bunlara uygun maksimum tedavileri yaptık ama buna rağmen bile bazı sorunlar gelişti.''


-''Bilsek bu ameliyata kalkışmazdık''-


''Rektörün 'bu nakli dünyada yapabilecek tek merkez biziz' ifadesi var. Bu bulgulara dayanarak mı bunları söyledi'' sorusu üzerine Nasır, şöyle konuştu:

''Aynen öyle. Çünkü bir miktar bilimsel tecrübe, istenmese de bu şekilde gelişiyor. Mesela apandisit ameliyatı ilk yapıldığında 10 hasta vefat etmiş ki şu anda en basit ameliyatlardan biri. Kalp nakli ameliyatlarında Pittsburgh'da çok ünlü bir cerrah 8 hastasını arka arkaya kaybetmiş, kendisine 'Pittsburgh kasabı' denmiş. Ama daha sonra arka arkaya 10 hastası yaşamış ve kalp nakli rutin bir ameliyat haline gelmiş. Yani istenmese de tıp tarihindeki ilk ameliyatlarda bu sorunlar yaşanabiliyor. Zaten böyle bir sorunla karşılaşacağımızı bilsek bu ameliyata kalkışmayız. Ama biz her şeyi yapmayı, her şeyle baş edebilecek gücü hissettiğimiz için ki burası Hacettepe, bu kudrete ve bilgi birikimine sahip olduğumuzu düşünerek yaptık biz. Ama dediğim gibi bazen bunun doğasında böyle şeyler var. Bu hastamızın ve yakınlarının bilgisi dahilindeydi.''

Çavdar'ın ameliyata girmeden önce bütün risklerle ilgili bilgilendirildiğini ifade eden Nasır, Sağlık Bakanlığı'nın onam formunun dışında, hastaya ABD'de ilk yüz naklini yapan ekip tarafından hazırlanan 12-13 sayfalık başka bir onam formu daha verildiğini söyledi.

Nasır, ''Kendisi gitti yakınlarıyla bir hafta görüştü geldi. Bu ameliyatı olmayı çok istiyordu. En önemli istek onundu ve riskleri de biliyordu. Biz de kendisine anlattık, o şekilde cereyan etti'' diye konuştu. AA
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler