YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Çanakkale Zaferi'nin büyük kahramanı
Çanakkale Zaferi'nde İngilizler'in İstanbul'u alma girişimlerinin üzerine İttihatçılar başkenti taşıma kararı aldılar. Sultan Abdülhamit ise bu karara tarihi bir cevap verdi. Ayrıca savaşta galibiyeti getiren tabyalar da Sultan Abdülhamit'in eseriydi.
İşte Çanakkale Zaferi'nin büyük kahramanı
18 Mart 2015 / 16:44 Güncelleme: 18 Mart 2015 / 17:04

Star Gazetesi Yazarı Resul Tosun, Çanakkale Zaferi ile ilgili ele aldığı yazısında, Çanakkale Savaşı'nın gerçek kahramanının Sultan Abdülhamit olduğunu yazdı.

Tosun, diğer kahramanları da hatırlatmak istediğine vurgu yaptı. Yazar Resul Tosun'un yazısına göre; 19 Şubat 2015 tarihinde düşman donanması Çanakkale Boğazı’na hücum etmeye başlamış, boğazın girişini ele geçirmişlerdi. Donanma Komutanı Amiral Carden İngiltere’ye bir telgraf çekerek, “14 gün sonra İstanbul’da olacağız” diye yazmıştı.

İttihatçılar artık savunmamızın dayanamayacağına inanmışlar başkent İstanbul’un boşaltılarak Eskişehir ve Konya’ya nakledilmesi için gerekli tedbirlerin alınmasına karar vermişlerdi. İttihatçıların tahttan indirdikleri sabık sultan II. Abdulhamid Beylerbeyi sarayında zorunlu ikamete tabiydi ve onu da götürmek gerekiyordu. İstanbul’da bırakılırsa işgal güçleri onu padişaha karşı kullanabilirdi.

Sabık Sultan bu durum üzerine; "Şevketli biraderimin hak-i paki şahanelerine arz-ı ubudiyet ederim. Endişeleri gayri varittir. Eğer dokunulmamış ise Çanakkale’yi ben zamanında fevkalade tahkim etmiştim. Oradan hiçbir donanmanın geçmesi kabil değildir. Amma farzı muhal olarak öyle bir felaket başa geldiği takdirde Hakan’ın yapacağı şey tacını tebaasını terk ile kaçma zilletini işlemek değil, eyvanı payitahtının taşları altında canını feda etmektir.

Hazreti Fatih bu beldeyi küffar elinden fethettiği zaman Bizans imparatoru Kostantin kaçmayıp harp ede ede yıkılan kalelerinin altında can vermek kahramanlığını göstermiştir. Biz Fatih’in soyu, Kostantin’den geri kalmayız. Zat-ı şahaneye böylece arz edin müsterih olsunlar ve ezeli iradeye boyun eğsinler. Şuradan şuraya kımıldamasınlar. Düşman buraya giremez. Bana gelince ben artık bir yere gitmem. Yegane arzum burada ölmektir. Biraderimden ve hükümet-i seniyyeden bu arzuma yardımcı olmalarını dilerim" dedi.

Çanakkale'de zafer getiren tabyalar Abdülhamid'in eseri

Çanakkale savaşında kazanılan zaferde II. Abdülhamid’in mevcut tabyaları yenilemesi ve yeni tabyalar inşa ettirmesi büyük rol oynamıştı.

Anadolu Hamidiye Tabyası

Çanakkale merkezde Çimenlik ve Dardanos tabyaları arasında bir mevkidedir. Boğaz tahkimatını güçlendirmek maksadıyla 1892 senesinde yaptırıldı.

Anadolu Mecidiye Tabyası

1839-61 arasında Sultan Abdülmecit tarafından kale olarak yapılmış, daha sonra harap olan kalenin yeniden güçlendirilmesi 1882 yılında 2. Abdülhamit döneminde olmuştur.

Değirmenburnu Tabyası

II.Abdülhamid dönemi tabyalarından biri olan Değirmenburnu Tabyası Eceabat’a 4 km mesafededir. Tabya içerisinde 7 bonet 6 top yeri mevcuttur.

Domuzdere Tabyası

1892 senesinde boğaz tahkimatının güçlenmesi için II. Abdülhamid tarafından Asaf Paşa’ya yaptırılmıştır.

Ertuğrul Tabyası

Seddülbahir Köyü’nde Ertuğrul koyu’ndadır. II. Abdülhamid’in boğaz savunmasına verdiği önemin bir başka nişanesi olan tabya Asaf Paşa’nın kontrolörlüğünde yaptırılmıştır. Çanakkale deniz savaşlarında bataryadan açılan ateşlerle İngiliz Agememnon gemisine 7 tane mermi isabet etmiştir.

Rumeli Hamidiye Tabyası

Kilitbahir Köyü’nün güneyinde, Namazgah Tabyası ile Mecidiye Tabyası arasında II. Abdülhamid döneminde 1896 yılında boğaz tahkimatını güçlendirmek için yapılmıştır.

Kayalık Tepe Tabyası

Yıldız ve Domuzdere Tabyaları’na yakın bir mevkide yapılmış bir başka tabyadır.

Namazgah Tabyaları

Çanakkale Savaşları’nın, özellikle de deniz muharebelerinin önemli merkezlerindendir. 16 kıyı topuna sahip tabyalar Sultan Abdülaziz döneminde inşa edilmiş, 1892 yılında II. Abdülhamid döneminde onarımlarla daha korunaklı hale getirilmiştir.

Orhaniye Tabyası

Kumkale tabyalarına 2 kilometre mesafede, boğazın tahkimi maksadıyla II. Abdülhamid tarafından yaptırılmıştır.

Rumeli Mecidiye Tabyası

II. Abdülhamid’in emriyle Asaf Paşa’ya 1892 yılında yaptırılmış bir dizi tabyadan bir diğeridir. Seyit Onbaşı'nın 270 kiloluk mermiyi kaldırdığı tabyadır.

Yıldız Tabyası

Kilitbahir Köyü’ne yaklaşık 5 kilometre mesafededir. II. Abdülhamid döneminde 1892 yılında Asaf Paşa’ya yaptırılmıştır.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler