YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte başkentlinin balık tercihi
İşte başkentlinin balık tercihi
26 Ocak 2012 11:59
En çok hamsi tüketilen başkentte, ikinci sırada sardalya, üçüncü sırada istavrit yer aldı.

Ankara'da, 2011'de 8 bin 216 balık satıldı. En çok hamsi balığı tüketilen Başkentte, ikinci sırada sardalya, üçüncü sırada istavrit yer aldı.

Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal verilerine göre, Başkentte geçen yıl en çok hamsi tüketildi. 2011'de 4 bin 752 ton hamsi tüketilen Başkentte ikinci sırada 866 ton ile sardalya, üçüncü sırada da 796 ton ile istavrit yer aldı.

Ankaralıların balık tüketim alışkanlığında önemli bir değişiklik yaşanmazken, tercih edilen diğer balıklar sırasıyla alabalık, mezgit, palamut, levrek, tekir, çupra, kolyos ve tombik oldu. Yerli balıkların yanı sıra ithal Norveç Somonu ve uskumru da tüketilen balıklar arasında yer aldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal'ine 2011'de gelen balık miktarında azalma olduğunu belirten yetkililer, tüketim alışkanlıklarında önemli bir değişiklik olmadığını kaydetti. Balık sezonunun 1 Eylül-1 Mayıs tarihlerinde olduğunu bildiren yetkililer, Başkentlinin ucuz ve lezzeti olması nedeniyle en çok hamsiyi tercih ettiğini belirtti.

Ankara'ya Karadeniz, Ege ve Marmara'dan başta hamsi olmak üzere istavrit ve sardalya getirildiğini belirten yetkililer, tüketicilere balık alırken dikkatli olmaları uyarısında bulundu.

Yetkililer, balıkların tazeliğinin renginin parlak, gözlerinin canlı, solungaçlarının kırmızı olmasından anlaşılabildiğini bildirdi.

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler