YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte 5 günlük hava raporu
İşte 5 günlük hava raporu
İşte 5 günlük hava raporu
01 Mart 2008 / 14:27 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Yurdun, bu gece saatlerinden itibaren Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir yağışlı havanın etkisine girmesi bekleniyor. Yağış hangi bölgelerde etkili olacak? 5 günlük rapor:


Yağışlı hava, yarın İç ve Batı, pazartesi günü Doğu bölgelerde etkili olduktan sonra yurdu terk edecek. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünce yapılan ''Meteorolojik Değerlendirme''ye göre, bu gece Trakya'da başlayacak yağışların yarın Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile akşam saatlerinden sonra Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun batısı ile Güneydoğu Anadolu bölgesini etkisi altına alması bekleniyor. Yarın genellikle yağmur ve sağanak, İç Anadolu'nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeybatısında karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların, bu gece geç saatlerden itibaren Trakya'da, yarın; Marmara, Kuzey ve Kıyı Ege ile Batı Karadeniz'in batısında etkili olacağı tahmin ediliyor. Pazartesi günü doğu bölgelere doğru hareket edecek yağışlı havanın, Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda etkili olduktan sonra yurdu terk etmesi bekleniyor. Hava sıcaklığının yarın ve pazartesi günü yağış alan yerlerde hissedilir derecede (6-8 derece) azalacağı, ancak salı günü batı bölgelerden başlayarak tekrar artacağı tahmin ediliyor. Açıklamada, bu gece geç saatler ile yarın sabah ilk saatlerde Trakya'da; yarın Marmara, Kuzey ve Kıyı Ege ile Batı Karadeniz'in batısında yağmur ve sağanak şeklinde etkili olması beklenen yağışların oluşturabileceği olumsuz şartlara karşı (lokal su baskını vb.) tedbirli olunması gerektiği bildirildi.


BÖLGE BÖLGE HAVA DURUMU


Bugün Türkiye genelinde önemli bir yağış beklenmiyor. Lodosla birlikte sıcaklık değerleri 3-4 derece yükselecek. Yarın ise yağışla birlikte havanın serinlemesi bekleniyor.


İstanbul ve İzmir’de bugün hava açık ve güneşli olacak. Ancak lodos sert eseceğinden sıcaklık ölçülenden 2-3 derece daha düşük hissedilecek. Yarın her iki kentte de yağmur bekleniyor. Ankara’da bugün hava parçalı bulutlu, sıcaklık 16 dereceye kadar çıkacak. Yarın Başkent’te de yağmur bekleniyor. Adana’da hava açık, rüzgar hafif ve bahar havası var. Bugün İstanbul 17, Ankara 16, İzmir 20, Bursa 19, Adana 21 derece.


* Marmara Bölgesi’nde hava güneşli ama lodos kuvvetli esiyor, soba zehirlenmelerine karşı tedbirli olunmalı. Bu gece ve yarın sabah bölgede sağanak yağmur görülecek. Yağış öğleden sonra bölgenin doğusunda İstanbul-Sakarya-Bursa civarında devam edecek. Yarın yağış ile birlikte bölgede yaklaşık 4 derecelik soğuma bekleniyor. Bugün Edirne 17, Çanakkale ve Kocaeli 18 derece.


* İç Anadolu’da hava ılık ve güneşli olacak, Sivas-Kayseri civarında sis oluşmaya devam ediyor. Yarın ise bölge geneli yağışlı havanın etkisine girecek ve Pazartesi günü Tokat-Sivas-Kayseri civarında yağış kara dönüşecek. Bugün Konya 13, Sivas 6 derece.


* Ege’de bugün bahar havası var, sıcaklık yer yer 19 dereceye kadar çıkıyor. Rüzgarın kuvvetli esmesi sıcaklığın düşük hissedilmesine neden oluyor. Yarın ise yağış ile birlikte biraz serinleme bekleniyor. Bugün Denizli 19, Muğla 18, Kütahya 15 derece.


* Akdeniz'de hava açık, sıcaklık Mersin’de sıcaklık 22 dereceye kadar çıkıyor. Yarın hava kapanacak ve bölgede hava yağmurlu olacak. Antalya 22 derece..


* Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde de hava açık ancak yarın hava kapanacak. Yağmurun Güneydoğu Anadolu’da yarın gündüz Diyarbakır civarında, gece ise bölge genelinde kuvvetli yağması bekleniyor. Gaziantep 18 derece.


* Doğu Anadolu’da bugün bulutlu ve puslu bir hava var. Sıcaklık bu bölgede de artıyor. Pazartesi günü ise yoğun kar yağışı bekleniyor. Bugün öğle saatlerinde Van-Hakkari-Şırnak civarında hafif kar yağışı görülebilir. Bugün Erzurum -4, Malatya 15, Van 4 derece.


* Karadeniz Bölgesi'nde bugün yağış ara verdi. Sıcaklık 3-4 derece yükselecek, iç kesimlerde ise sis oluşuyor. Yarın Zonguldak-Giresun arası Pazartesi günü ise bölgenin tamamı yağışlı olacak. Bugün Trabzon 15, Bolu 17, Samsun 20 derece.


5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA RAPORU


YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler