YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'da hangi ilçelerde elektrik kesilecek
İstanbul'da hangi ilçelerde elektrik kesilecek
16 Kasım 2015 09:09
Mega şehir İstanbul'da elektrik kesintisi her gün meydana geliyor. Son gelişmelerde İstanbul'da kesilmesi beklenen elektrik ise ilçelere göre şu şekilde dağılacak. Peki hangi semtler ve ilçelerde elektrikler kesilecek? İşte ayrıntıları..

Sultanbeyli, Üsküdar, Şile, Beykoz, Tuzla, Kadıköy, Pendik ve Ümraniye'nin bazı mahallelerinde 18 Kasım'da elektrik kesintisi yapılacak.

İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ'den yapılan açıklamaya göre, Sultanbeyli'de 09.00-17.30'da, Ahmet Yesevi Mahallesi, Sadık, Mert, Solmaz, Gazi, Huri, Körfez, Mekke sokakları, Üsküdar'da 08.00-16.00'da, Çengelköy Mahallesi, Prof. Dr. Beynun Akyavaş, Ebru, Çaprazlı, Bağlar sokakları ile Şile'de 09.00-14.00'de, Çavuş Mahallesi, Şimşek Sokağı'nda elektrik kesintisi uygulanacak.

Beykoz'da 09.00-16.00'da, Anadolu Kavağı Mahallesi, Eğriboyun, İslamağa, Asafbey Çıkmazı, Macartabya, Mirşah Hamam, Doğukapısı sokakları, Tuzla'da 09.00-16.00'da, Yayla Mahallesi, Aybike, Öztunç, Zerafet, Ercihan, Mihrican, Taha, Hatboyu, Yenievler, Dağçiçeği sokaklarına enerji verilemeyecek.

Kadıköy'de 09.30-14.30'da, Bostancı Mahallesi, Çetin Emeç, Kasadar, Sucukçu Musa, Yazmacı Tahir, Bağdat, Koy Yolu, Balıkçı Yunus sokakları, 01.00 - 07.00'de, Eğitim Mahallesi, Mandıra, Yumurtacı Abdibey, Muratpaşa, Hızırbey, Fikirtepe Şen ve Yıldırım sokakları, Pendik'te 10.00-17.00'de, Ballıca Mahallesi ve sokakları, Ümraniye'de 09.00-17.00'de, Ihlamurkuyu Mahallesi, Gültepe, Hızırbey, Topkapı, Ateş, Arife, Soner sokakları, 09.00-18.00'de, İstiklal Mahallesi, Yıldır Sokağı'nda elektrik kesintisi yapılacak.

Elektrik nedir?

Elektrik, elektrik yüklerinin varlığıyla ve akışıyla ilgilenen fiziksel olguların bütünüdür. Elektriğin birçok alanda gözle görülebilir çeşitli etkileri vardır. Bunlara örnek olarak yıldırım, statik elektrik, elektromanyetik ürünlenim ve elektrik akımı verilebilir. Bunlara ek olarak, elektrik radyo dalgalarının oluşumunu sağlayan ve var eden elektromanyetik radyasyon ile ilgilidir.

Elektrikteki yükler, yine diğer yükler üzerine etki gösteren bir elektromanyetik alan üretirler. Elektriğin ortaya çıkışının ardında birçok fiziksel nicelik yatar:

elektrik yükü: Atom altı parçacıkların, elektromanyetik etkileşimlerini belirleyen bir özelliktir. Elektriksel olarak yüklenmiş bir madde, elektromanyetik alanlara etkir veya onlardan etkilenir.
elektrik alan (bakınız: elektrostatik): Bir elektrik yükünün hareket etmemesi halinde bile dışarıya verebildiği elektromanyetik alanı niteler (örneğin, ortada herhangi bir elektrik akımının olmaması). Elektrik alan, çevresindeki diğer yükleri kendisine doğru çeken bir kuvvet üretir.
elektrik potansiyeli: Bir elektrik alanın, herhangi bir elektrik yükü üzerindeki iş yaptırabilme kapasitesine denir. Volt değeri ile ölçülür.

elektrik akımı: Elektriksel olarak yüklenmiş parçacıkların hareketine veya akışına verilen isimdir. Amper değeri ile ölçülür.

elektromıknatıslar: hareket eden yükler, manyetik alan oluştururlar. Elektrik akımı manyetik alan üretir, ve aynı şekilde değişen manyetik alanlar da elektrik akımı üretiler.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler