YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'da büyük deprem olacak mı?
İstanbul'da büyük deprem olacak mı?
02 Ağustos 2013 00:28
İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeofizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan, Türkiye’nin deprem röntgenini çekti.

 Gökçeada’daki 5.3’lük depremden korkan İstanbul için, “İstanbul’da deprem büyük olmayacak, çünkü daha önce büyük bir deprem yaşamamıştır. Adalar’dan geçen fayda 6.3 ila 6.7 arasında deprem bekliyoruz. Zaten fay üç parça kırılacak. Tek parça kırılması bilime aykırı.Saros - Marmara Ereğilisi arası 7 ila 7.3 olabilir” diyen Prof. Ercan, tehlikenin büyüğünün Osmaniye-Adana-Antayka hattında olduğun söyledi. Bu bölgde tarihi 7 ve üzeri depremler olduğunu hatırlatan Prof. Ercan, “Bu bölgede 7’nin üzerinde deprem bekliyorum ve bunun işaretleri var.” dedi.

Gökçeada’da meydana gelen 5.3’lük deprem, sonuçları büyük yıkım getiren doğal afeti ülke gündemine sokarken, en isabetli deprem tahminlerini yapan uzman Prof. Dr. Ahmet Ercan, Star’a şöyle konuştu.

“’Kuzey Anadolu kırığının batısında deprem beklediğimiz 3 kol var. Bu kollardan biri İstanbul, biri Tekirdağ, diğeri ise Saroz Limni. Bu kolların üreteceği deprem büyüklükleri ve süreleri de birbirlerinden ayrı olacak. Herkesin kaygılandığı olası İstanbul depremini yaklaşık 7 ile 10 km derinliğinde ve 6.3 ile 6.7 arası büyüklükte bekliyoruz. Marmara Ereğlisi önünde beklenen Tekirdağ kolu ve Gökçeada ile Taşoz arasında beklenen Saroz Limni kolunu ise yine 7 ile 10 km derinliğinde 7 ile 7.3 arası büyüklükte bekliyoruz. Yani İstanbul’da söylendiği gibi büyük bir deprem beklemiyorum. Çünkü İstanbul daha önce büyük bir deprem yaşamamıştır. Daha önce yaşanmadıysa şimdiden sonra da yaşanması mümkün değildir.’’

Tek parça halinde kırılma bilime aykırı

Marmara denizindeki Kuzey Anadolu kırığının tek bir parça halinde kırılacağı yönündeki tartışmalara da karşı çıkan Prof. Ercan, 'tek bir parça halinde kırılması bilime aykırıdır. Olasılığı bile yok. İstanbul boğazının altı sağlam yapıdadır. 1999 depremi burayı kıramadığı için Heybeliada'dan ilerisine geçememiştir. Bana göre İstanbul depremi bıraktığı yerden devam edecek. Heybeliada'dan başlayacak Büyükçekmece'nin önüne kadar kıracak. Daha sonra Büyükçekmece'nin olduğu yerden başlayıp Mürefte'ye kadar kıracak. Daha sonra Müretfe'den başlayıp Taşoz, Selanik'e doğru gidecek.’’ Dedi.

Star

Etiketler: ,
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler