YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'da bir camiye 4 bin 334 kişi düşüyor
İstanbul'da bir camiye 4 bin 334 kişi düşüyor
18 Temmuz 2013 13:03
Türkiye'de nüfus ve cami istatistikleri illere göre büyük farklılıklar gösteriyor. Toplam 84 bin 684 cami bulunan Türkiye'de, nüfusuna oranla en az cami İstanbul'da en fazla ise Kastamonu'da bulunuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2012 yıl sonu verilerine göre Türkiye nüfusu 75 milyon 627 bin iken Diyanet İşleri Başkanlığı kayıtlarında 81 ilde toplam 84 bin 684 cami bulunuyor. Cami sayısına nüfus bölündüğünde ortalama 893 kişiye 1 cami düşüyor.

İstanbul başta olmak üzere cami sayısının yüksek olduğu büyük kentlerde, bu sayı nüfusa bölündüğünde aslında birçok az nüfuslu kente göre nüfusa düşen cami sayısının az olduğu ortaya çıkıyor.

Verilere göre, nüfusa oranla en çok cami bulunan il Kastamonu. Nüfusu 359 bin 808 olan Kastamonu'da 2 bin 577 cami bulunuyor. Göç veren bu ilde 139 kişiye 1 cami düşüyor. Bu ili 201 bin nüfuslu Sinop bin 83 cami ile izliyor. Sinop'ta 185 kişiye bir cami düşüyor. Bu iki ili, Bolu 228 kişiye, Karabük 240 kişiye, Bartın 243 kişiye, Artvin 245 kişiye, Çankırı 257 kişiye ve Giresun 281 kişiye bir cami düşerek izliyor.

Nüfusu 13 milyon 854 bin olan İstanbul ise 3 bin 190 cami ile en çok ibadethanenin bulunduğu il durumunda olsa da bu oran nüfusa göre hesaplandığında 4 bin 343 İstanbulluya bir cami düşerek nüfusa oranla en az camiye sahip. Kişi başına en az cami düşen iller bakımından İstanbul'u İzmir 2 bin 197, Gaziantep bin 924, Ankara bin 727, Tekirdağ bin 721, Bursa bin 619, Adana bin 560 ve Hatay bin 510 kişiye bir cami düşerek takip ediyor.

Cami ihtiyaçların belirlenmesiyle ortaya çıkıyor

Diyarbakır Müftüsü Nimetullah Erdoğmuş, cami yapımının tarihten gelen sivil ve toplumsal bir çalışmanın sonucu olduğunu belirtti.

Camilerin, dernekler marifetiyle, kasaba veya mahalle sakinlerinin bir ara gelerek kendi aralarında oluşturdukları ittifaklar sonucunda oluşturulduğunu ancak cami yeri tespitlerinin belediyelere ait olduğunu anlatan Erdoğmuş, "Mahalle ve semt sakinleri tespit edilen yer üzerinde bir ihtiyaca mebni olarak cami yaparlar. Cami tamamlandıktan sonra müftülüklerimize başvurmak suretiyle görevli talebinde bulunurlar. Zaman zaman cami yapımında bizim fikirlerimiz de alınır. Caminin daha fonksiyonel ve daha amacına uygun hizmet etmesi için müftülüklerimizin ve hocalarımızın tecrübelerinden istifade edilir. Cami de böyle bir ihtiyacın belirlemesiyle ortaya çıkıyor" dedi.

"Caminin ihtiyaç olup olmadığını soruyoruz"

Erdoğmuş, kentlerdeki tarihi semtlerde yeni bir cami yapmanın pek mümkün olmadığını ayrıca geçmişte her köşede cami yapıldığından tarihi muhitlerde cami ihtiyacı olmadığını belirterek, kentlerin gelişme alanlarında cami yapımının artan bir ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Cami yapımında kendileriyle istişare eden, heyetler, dernekler ve cemaatlerle görüşürken önce bunun bir ihtiyaç olup olmadığını sorduklarına işaret eden Erdoğmuş, "Yakınlarında cami var mı yok mu diye soruyoruz. Mümkün mertebe cami varsa o caminin ihyası noktasında hareket ederek tavsiyelerde bulunuyoruz. Köylerimizde de böyledir. Yakın mahallelerimizde biz yeni camiler yerine, bulunan yakın caminin cemaat tarafından boş bırakılmamasını tavsiye ederiz" diye konuştu.

Talep artıyor

Müftü Erdoğmuş, cami yapımına artan talep ölçüsünde cami inşaatlarının da istikrarlı ve düzenli bir şekilde yapıldığını belirterek şunları kaydetti:

"Talebimiz bu camilerimiz yapılınca o mahallenin ve çevrenin bütün unsurları ve koşulları dikkate alınsın. Yani cami sadece bizim gidip beş vakit ibadetimizi yapacağımız mabet olmakla kalmasın. Bizim için camilerin estetiği, işlevselliği önemlidir. Yani bir engelli vatandaşımızın en rahat girmesi gereken yerler olarak tasarlanmalıdır. Geçmişte bunun fazlaca dikkate alınmadığını görüyoruz. Bayanlarla ilgili de yine böyle bir durum vardır. Son zamanlarda hem bayanlar hem de diğer cami fonksiyonları dikkate alınarak daha dikkatli projeler hazırlanıyor. Mesela Diyarbakır Ulucami'de son tadilattan sonra bayanlara ait çok güzel yer dizayn edildi. Bayanlara yer tahsis edildi. Bayan cemaatimiz de çok rahat bir şekilde ibadetlerini yapabiliyor artık."

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler