YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'a ücretli geçiş formülü!
İstanbul'a ücretli geçiş formülü!
10 Ağustos 2015 06:00
İstanbul'un ağır trafik koşullarının iyileştirilmesi için "ücretli model" üstünde çalışılıyor. Sıkışıklığa göre merkezi yollara giriş ücretli olabilecek

İstanbul'da hayatı felç eden trafik koşullarının iyileştirilmesi amacıyla "ücretli model" formülü geliştirilecek. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 2014 Kasımında duyurduğu trafik modelinin detaylarıyla ilgili araziye inilecek. Kentin en yoğun bölgelerine özel araçlarla girişin azaltılması amacıyla, Tarihi Yarımada, Aksaray, Beşiktaş, Taksim, Bakırköy, Üsküdar, Kadıköy Meydanları ve diğer ana merkezlerde trafik sıkışıklığına göre düzenleme yapılabilecek.

Kalabalık metropollerde merkezlere girişler için uygulanan sistem kapsamında teknolojik trafik uygulamaları da artırılacak. Ayrıca araç trafiğinin gün içinde dengeli şekilde yayılması için esnek mesai saatleri, okula gidiş geliş saatlerinde düzenleme ve özel etkinliklerde ekstra araç parası alınması gibi öneriler üzerinde çalışılacak. Öncelikli şeridin fazla yolcu taşıyan araçlara tahsis edilmesi, trafik ışıkları ve sinyalizasyonların araç talebine göre yenilenmesi, toplu taşıma hizmetlerine yönlendirilmesi gibi çalışmalar gerçekleştirilecek.

OTOBÜSLERE DÜZENLEME

Toplu taşıma hizmet tarifesinin de gözden geçirilmesini amaçlayan yeni çalışma sistemine göre, fiyatlara yoğunluk ve saate göre yeni düzenleme yapılması amaçlanıyor. Otobüslerin en kalabalık olduğu saatlerde ücretin daha pahalı ve diğer saatlerde daha ucuz olması sistemiyle ilgili fizibilite yapılacak. Bu sayede kalabalık saatler dışında yolculuk yapabilme imkanı bulunan kişilerin kalabalıktan ayrılması amaçlanıyor. Otobüs konforlarının da iyileştirilmesini sağlayan yeni çalışma araziden gelecek veriler sonrasında rapor olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimine sunulacak. Rapordaki durumla birlikte İBB'nin vereceği karar doğrultusunda uygulama yapılabilecek.

ALTERNATİF GÜZERGÂH

İBB Ulaşım Planlama Müdürlüğü, İstanbul genelinde bulunan yolların hacimleri ve kapasite oranlarını tespit ederek, trafik sıkışıklığı yaşanan yolların belirlenmesi amacıyla farklı bir çalışma daha yürütecek. Trafik yoğunluğu yaşanan yolların trafik yükünü alabilecek yeni güzergâhlar üzerinde çalışılarak, alternatif ulaşım sistemleri oluşturulması amaçlanıyor.

 

SABAH

 

1
 // 1
Evet büyük bir sömürü devrimi sizede bu yakışır. ..ben size bir devrim teklifi veremem ama Hak olarak çoktan çok azdan az alsaniz cezalar ise yarar diyorum en basit kırmızı ışıkta geçene gelirinden yüzdelik ceza kesilsin.bence çok adil hemde caydırıcı ben 500 tl öderken oda beş yüz ödüyor onun için ceza değil teşvik olurken benim dünyam kayıyor.bu da zalim ve ayrımcı bir yönetim olduğunun kanıtıdır. ..milletimizi Hakk'a uygun yönetin lütfen. .....
10 Ağustos 2015 15:37
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler