YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'a bu gece uyku yok!
Yaklaşık 6 bin kişinin hazırlık çalışmalarını yürüttüğü İstanbul Avrupa Kültür Başkenti'nin açılışı bugün İstanbul'un dört bir yanında yapılacak etkinliklerle gerçekleştirilecek...
İstanbul'a bu gece uyku yok!
16 Ocak 2010 / 08:16 Güncelleme: 16 Ocak 2010 / 08:17

İstanbul Avrupa Kültür Başkenti'nin açılış etkinliği, uluslararası platformdan büyük çapta katılımla gerçekleştirilecek. Haliç Kongre Merkezi'nde, Türkiye'nin yanı sıra Avrupa'dan da üst düzey diplomatlar, siyaset, iş ve kültür-sanat dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan 5.000 davetliyi bir araya getirecek protokol açılışı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün teşrifleri ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde gerçekleştirilecek.

Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi'nden yetkililer ve Almanya Meclis Başkanı'nın yanı sıra; Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Irak Cumhuriyeti, Karadağ, KKTC, Kosova, Letonya, Moldova, Portekiz, Slovenya ve Ukrayna'nın Kültür Bakanları, İngiltere'nin AB'den Sorumlu Bakanı, Bosna Hersek, Bulgaristan, KKTC ve Kosova'nın Dışişleri Bakanları ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı'nın da aralarında bulunduğu 20'ye yakın Avrupa ülkesinden üst düzey siyasi, İstanbul'un 2010 yılını Avrupa Kültür Başkenti olarak karşıladığı bu özel törene katılacak. Avrupa'nın yanı sıra Türkiye'ye komşu ülkelerden ve Türkî Cumhuriyetlerden de bakanların katılacağı gecede bakanlara, ülkelerin ilgili kültür dairesi veya komisyonlarının başkanlarından oluşan heyetler eşlik edecek.

 

İSTANBUL'UN DEĞERLERİ TEK SAHNEDE

Etkinliğe ayrıca, 2010 yılında bu unvanı taşıyacak diğer şehirler olan Essen ve Pecs'in yönetici heyetleri, Sir Robert Scott gibi Avrupa Kültür Başkenti unvanının gelişimine büyük katkı sağlayan önemli isimler, bu unvanının yaratıcısı Melina Mercouri'nin kardeşi Spyros Mercouris ve Avrupa Komisyonu üyesi diplomatlar katılacak. Saat 18.30'da başlayacak resmi devlet töreni, açılış konuşmalarının ardından bu gece için özel olarak tasarlanan İstanbul Büyüsü adlı özel performans ile devam edecek. Tarihi boyunca üç imparatorluğa ev sahipliği yapmış İstanbul'un tüm değerlerini içeren gösteride ünlü sanatçılar; Aynur, Bekir Ünlüataer, Cüneyt Türel, Dilek Türkan, Fatih Erkoç, Kevork Tavityan, Kubat, MFÖ, Sertap Erener, Yetkin Dikinciler ve Zuhal Olcay farklı performanslar sergileyecek. Ayrıca programda İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu, Yarkın Perküsyon Grubu, Devlet Opera Korosu Sanatçıları, Çocuk Korosu, Devlet Balesi Dansçıları ve Pulathane Halk Oyunları Grubu da yer alacak.

 

Gül ve Erdoğan düğmeye basacak

 

Bu özel gösterinin hemen ardından, etkinliğe katılacak protokol mensupları Haliç Kongre Merkezi'nin önündeki iskelede, enerjisini İstanbul'dan alan bir “Kent Etkinliği” olarak tasarlanan özel ışık ve havai fişek gösterisi için butona basarak 2010'a start verecek. Bir kilometrelik alanda, Altın Boynuz Haliç'i bir festival alanına çevirecek bu görsel şölen aynı zamanda, Taksim, Kadıköy, Pendik, Sultanahmet, Beylikdüzü ve Bağcılar meydanlarında kurulan özel ekranlarla izlenebilecek. Aynı zamanda televizyon kanallarına verilecek görüntüler sayesinde Haliç'teki bu unutulmaz şölen, 13 milyon İstanbulluya ve tüm Türkiye'ye evlerinden de ulaşacak.

TARKAN TAKSİM'DE

Takvimlerin 2010'u göstermesiyle “Avrupa Kültür Başkenti” unvanına sahip olan İstanbul'da, 16 Ocakta Haliç Kongre Merkezi'nde bugün düzenlenecek resmi törenle etkinliklere start verilecek. Taksim'de “ateş” ve Kadıköy'de “balon” gösterilerinin yanı sıra, Taksim'de Tarkan Kadıköy'de Mor ve Ötesi, Beylikdüzü'nde Nil Karaibrahimgil, Sultanahmet'te Mercan Dede, Pendik'te Kıraç ve Bağcılar'da Zara konser verecek. Haliç Kongre Merkezi'ndeki törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra 20 ülkeden bakan düzeyinde katılım olacak.

 

 

Haliç Kongre Merkezi Etkinlikleri

17.30 Açılış Kokteyli

18.30 Açılış konuşmaları

19.00 Yekta Kara yönetmenliğinde özel 16 Ocak Açılış Gösterisi: “ İstanbul Büyüsü”

Protokol ve diğer davetlilerin iskeleye davet edilmesi

Katılımcı protokolün butona basarak havai fişek şovunu başlatmaları

20.30 Gösterinin sona ermesi

 

Taksim Meydanı Etkinlikleri

Sunucu: Ziya Kürküt

19.30 Kadıköy'de gerçekleşecek Balon Tiyatrosu'nun ekranlardan seyredilmesi ve Dj performansı

20.10 Haliç'te gerçekleştirilecek olan havai fişek g österisinin canlı olarak ekranlardan seyredilmesi

20.30 Ateş Tiyatrosu

21.15 Tarkan Konseri

22.20 Kapanış

 

Kadıköy Meydanı Etkinlikleri

Sunucu: Volkan Severcan

19.00 Balon Tiyatrosu

20.10 Haliç'te gerçekleştirilecek olan havai fişek gösterisinin canlı olarak ekranlardan seyredilmesi

20.20 Mor ve Ötesi Konseri

21.20 Kapanış

 

Pendik Meydanı Etkinlikleri

Sunucu: Gülhan Şen

19.00 Kadıköy'de gerçekleşecek Balon Tiyatrosunun ekranlardan seyredilmesi

20.10 Haliç'te gerçekleştirilecek olan havai fişek gösterisinin canlı olarak ekranlardan seyredilmesi

20.20 Kıraç Konseri

21.20 Havai fişek gösterisi ve kapanış

 

Sultanahmet Meydanı Etkinlikleri

Sunucu: Hande Kazanova

19.00 Mehteran Konseri

19.45 DJ Performansı

20.10 Haliç'te gerçekleştirilecek olan havai fişek gösterisinin canlı olarak ekranlardan seyredilmesi

20.20 Mercan Dede Konseri

21.20 Havai fişek gösterisi ile kapanış

 

Bağcılar Meydanı Etkinlikleri

Sunucu: Jess Molho

19.00 Kadıköy'de gerçekleşecek Balon Tiyatrosunun ekranlardan seyredilmesi

20.10 Haliç'te gerçekleştirilecek olan havai fişek gösterisinin canlı olarak ekranlardan seyredilmesi

20.20 Zara Konseri

21.20 Havai fişek gösterisi ile kapanış

 

Beylikdüzü Meydanı Etkinlikleri

Sunucu: Asuman Dabak

19.00 Kadıköy'de gerçekleşecek Balon Tiyatrosunun ekranlardan seyredilmesi

19.30 Şaman Dans Grubu gösterisi

19.55 DJ Performansı

20.10 Haliç'te gerçekleştirilecek olan havai fişek gösterisinin canlı olarak ekranlardan seyredilmesi

20.20 Nil Karaibrahimgil Konseri

21.20 Havai fişek gösterisi ve kapanış

 

 

Rakamlarla Kültür Başkenti

 

 

 

 

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından düzenlenen açılış kutlamaları bugün İstanbul'da 7 farklı mekânda gerçekleştirilecek.

 

 

Toplam 500 sanatçının sahne alacağı kutlama etkinlikleri için 900 kişilik teknik ekip çalışıyor. Tüm etkinlikler için 6.000'e yakın kişi hazırlık çalışmalarını yürütüyor.

 

 

Hem Haliç Kongre Merkezi, hem de 6 meydanda gerçekleştirilecek tüm etkinlikleri 1.550 kişilik bir organizasyon ekibi yürütüyor.

 

 

Tüm etkinliklerin sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi için toplamda 3.500 kişilik emniyet ve güvenlik ekibi görev alacak.

 

 

100 kişilik yönetim ekibi ve 750 kişilik koordinasyon ekibi tüm bu çalışmaları yönetmek için geceli gündüzlü çalışıyor.

 

 

300 kişilik canlı yayın ekibi, tüm Avrupa'nın merakla beklediği açılış etkinliğini tüm dünyaya canlı yayınlayacak.

 

 

Haliç Tersanesi'nden etkinliklere start verecek özel ışık ve ateş gösterisi, 1 kilometrelik alanı kapsayacak ve Haliç'i bir festival alanına çevirecek.

 

 

Havai fişek gösterisi için Haliç Camialtı Tersanesi'nde kurulan yaklaşık 3.000 metrekarelik dev bir alanda hummalı bir çalışma yürütülüyor.

 

 

80mx15m ebatlarında hazırlanan özel 2010 logosu bu özel gösterinin, Haliç'te aydınlığa kavuşacak ilk sembolünü oluşturacak.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler