YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'a 2020 için tam not
Düzenlenen basın toplantısında konuşan Uluslararası Olimpiyat Komitesi Değerlendirme Komisyonu Başkanı Craig Reedie, "Yaptığımız çalışmalar Türkiye'deki olimpiyat çalışmalarını güçlendirdi" dedi
İstanbul'a 2020 için tam not
27 Mart 2013 / 19:32 Güncelleme: 27 Mart 2013 / 20:49

3-4 Temmuz'da İsviçre'nin Lozan kentinde düzenlenecek olan toplantıda hazırlanacak raporun kamuoyu ve paydaşlarla da paylaşılacağını vurgulayan Reedie, “Olimpiyatlar multi milyarlık bir iştir. Komite, aday şehirlerin incelenmesine büyük önem veriyor. Komite olarak, aday ülkelerin de bu işten yararlandığını düşünüyoruz. Organize olmuş bir şekilde bizi karşıladılar. Teklif komitesinin ne kadar yetenekli olduğunu görmüş olduk. İngilizce’ye de çok hakimlerdi. Hepimiz çok etkilendik. Olimpiyatlar için Türkiye'nin ne kadar çok istekli olduğunu ve büyük önem verdiklerini gördük. Olimpiyat Komitesi adına ne kadar müteşekkir olduğumu söylemek istiyorum, adaylık komitesine çok minnettarız. Medyanın da olimpiyat sürecine katkısı olağanüstüydü” diye konuştu.

Türk hükümetinin de adaylık sürecini desteklediğini çok iyi gördüklerini vurgulayan Reedie, “Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bazı bakanlar ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Vali Hüseyin Avni Mutlu’yla görüşmelerimiz oldu. İstanbul’un eski belediye başkanlarından biri olan Başbakan’da olimpiyatları destekliyor. Olimpiyat projeleri Türkiye'deki iş dünyası da olimpiyatlara büyük destek veriyor. Biz aday olan kentlere adil davranıyoruz. Biz bir kenti diğerleriyle kıyaslayamayız. Sadece tarafsız bilgi veriyoruz. Her kente tarafsız ve adil davranmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Komitenin İcra Direktörü Gilbert Feelli de İstanbul’un toplu taşıma boyutlarına dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Şu anda çok daha iyi anlamış durumdayız; trenler için otobüsler için nasıl bir sistem sağlanacağını görebiliyoruz. Şehirdeki ulaşımın nasıl sağlanacağını görebiliyoruz. Hangi projelerin çoktan başladığını daha iyi görebiliyoruz. Toplu taşımanın boyutlarına bakarak da İstanbul’un oyunlara ev sahipliği yapıp yapamayacağını hep birlikte göreceğiz. Hangi projenin ne zaman gerçekleştirileceği konusunda da bilgi sahibi olduk”

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler