YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul ilk 'kar'ı gördü
İstanbul'da etkili olan sağanak yağmur yerini kar yağışına bıraktı. Bir anda bastıran kar, İstanbullular'ı sevindirdi.
İstanbul ilk 'kar'ı gördü
19 Aralık 2009 / 07:45 Güncelleme: 19 Aralık 2009 / 08:34

İstanbul'da etkili olan sağanak yağmur yerini kar yağışına bıraktı. Bir anda bastıran kar, İstanbullular'ı sevindirdi.

İstanbul'u günlerdir etkisi altına alan sağanak yağış, yerini kara bıraktı. İstanbul'un yüksek kesimleri, gece yarısına doğru havanın soğumasıyla başlayan kar yağışı nedeniyle beyaza büründü. Taksim'de lapa lapa yağan kar ise vatandaşları sevindirdi. Bazı vatandaşlar, "Karlar düşer, düşer düşer ağlarım" şarkısını söyleyerek eğlendi. Bazı vatandaşlar ise hayatında ilk kez kar gördüğünü söyleyerek karın tadını çıkardı. Kar yağışı aralıklarla devam ediyor.

DERELER YİNE TAŞTI

İstanbul'un Çatalca, Silivri, Büyükçekmece ve Başakşehir ilçelerinde yoğun kar yağışı başladı. Yol kenarlarında kar kalınlığı bazı yerlerde 5-10 santimetre kadar ulaşırken, kaygan zeminde araçlar hız kesmek zorunda kaldı. Bu arada Selimpaşa'da taşan dere yüzünden E-5 trafiği tek şeritten kontrollü olarak sağlandı.

İstanbul'da sabah saatlerinde etkisini gösteren sağanak yağış, akşam saatlerinde kara döndü. Özellikle İstanbul'un Çatalca, Silivri, Büyükçekmece ve Başakşehir ilçelerinde yoğun kar yağışı yaşandı. Kar kalınlığı bazı yerlerde 5-10 santimetreye kadar ulaştı. Kaygan zeminde araçlar hız keserek ilerlemek zorunda kaldı.

Bu arada, geçtiğimiz aylarda taşması nedeniyle birçok evi ve otomobili sular altında bırakan dere yine taştı. Taşan dereden sular E-5 Karayolu'na ulaştı.

Olası yol çökmesi ihtimaline karşı yol, tek şeritten kontrollü olarak verildi.

OTOBÜSLER SUYA GÖMÜLDÜ

Yağmur sularının aktığı kanalizasyon sistemi üzerindeki rögar kapakları patladı. Kanalizasyonun taşıyamadığı yağmur suyu otogarın bodrum katını doldurdu. Yağmur suyu 1 metreye kadar ulaştı. Park halindeki otobüsler farlarına kadar suya gömüldü. Bodrum katındaki şehirlerarası çalıştırılan otobüs ve kamyonlar kurtarılamadı. Yağmur sularının bastığı yere ancak botlarla girilebildi. Çevredeki esnaf, otobüslerde şoför ya da muavinlerden uyuyanların olabileceğinden endişe ettiklerini söyledi.

Dükkanı su altında kalan tamirci Hüseyin Süskesen ve Tahsin Tarı, suyun kanalizasyon kapaklarından birden fışkırdığını, bir müddet sonra ikinci bir patlama sesi duyduklarını ve suların tekrar yükseldiğini söyledi. Dükkanı sular altında kalan bir kişi “Çalışıyorduk, birden sular yükseldi. Toprağın çökmesi akışı engelledi, belediyenin botları bizi kurtardı. Bot ile kurtarılan 70 kişiyiz. Maddi zararımız çok. Tam belli değil, su çekilince bakacağız" dedi.

KOLLEKTÖR TIKANDI

Otogar’ın Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Tekin de "Etkili yağış değil, etkili yağış burada yıllardan beri oluyor. Can kayıpları yaşanan bir an önceki felakette bile burada sorun yaşanmadı. Bugünkü neden, Terazidere bölgesindeki Ayvalıdere kollektörünün tıkanmasından kaynaklanan bir sebep. Yolcuların sevkinde de bir problem yok. Ancak tıkalı olan yer açılmadığı sürece bu problem yaşanacağa benziyor. İSKİ Ayvalıdere Kollektörü diye adlandırıyor. Otogarın altından geçen büyük kanallar var. Otogar dışındaki bir bölgedeki çökmeden bahsediliyor. Can kaybı söz konusu değil" dedi.

Yağmur O-1 Karayolu'nun Kumburgaz Mevkii’nde de su baskınına neden oldu. Edirne yönüne ulaşım 2 saat ancak tek şeritten yapıldı. Yolda bazı araç sürcüleri mahsur kaldı. Mahsur kalan araçlar itfaiye ekiplerin çalışmasıyla kurtarıldı.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler