YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul- Bursa yolu ne zaman açılacak?
İstanbul- Bursa yolu ne zaman açılacak?
12 Ocak 2013 14:14
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, dünyanın en büyük ikinci altyapı projesi olan İstanbul-İzmir otoyolunun İstanbul-Bursa bölümünün 2015 yılında hizmete açılacağını söyledi.

 

Yıldırım, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda bindiği helikopterle Dilovası-Hersek-Altınova-Orhangazi-İznik Güney Kavşağı-Gemlik-Bursa Ovaatça yol güzergâhlarını havadan inceledi. Ardından Bursa'nın Orhangazi ilçesindeki Samanlı Tüneli'ne giderek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.
 
Tünelde incelemelerde bulunduktan sonra basın mensuplarına açıklama yapan Bakan Yıldırım, "Şu anda İstanbul-İzmir otoyolunun Samanlı Tüneli'nde inceleme yapıyoruz. İçinde bulunduğumuz tünel güney girişi, yani Ortaköy girişi olarak adlandırılıyor. Burada iki tane tüp var. Bunların toplam uzunluğu 7 bin 20 metre olup her biri 3 bin 510 metre. Şu an itibariyle bin 800 metre tamamlandı. Dört uçtan da çalışma var. Yalova tarafından iki, Bursa tarafından iki giriş olmak üzere çalışmalar süratle devam ediyor." dedi.
 
Çok zahmetli bir iş yapıldığını vurgulayan Binali Yıldırım, "Tünelin bitmiş hali değil. Bunun üzerine beton kaplama, izolasyon, elektrik elektronik havalandırma, trafik işaretleri, akıllı ulaşım sistemleri yerleştirilecek. Üç şerit gidiş, üç şerit geliş olacak. Tünel gabarisi 5 metre; normal şartlarda 4 metre yetiyor ama emniyet için böyle bir çalışma içindeyiz. Tünel açıldıktan sonra duvarlarına doğru 8-10 metre kolonlama yapılıyor, vidalarla sağlamlaştırılıyor, üzeri çelik hasır betonlarla karkas yapıldıktan sonra beton püskürtülerek sağlamlaştırılıyor." şeklinde konuştu.
 
Günde ortalama 10 metre ilerlediklerini kaydeden Bakan Yıldırım, şunları söyledi: "Tünelin İstanbul tarafından Altınova ve İzmit körfez geçişiyle karşı tarafta Dilovası kısmında eşzamanlı olarak çalışmalarımız sürüyor. Bu taraftan da güney Ortaköy çıkışından Orhangazi ve Gemlik istikametinde toprak, kavşak ve viyadük çalışmaları devam ediyor. Güzergâh içinde çok fazla viyadük var. Bütün güzergâh boyunca 20 kilometre viyadük çalışması olacak. Herhangi bir gecikme olmazsa İstanbul'dan Bursa'ya kadar olan kesimi 2015 yılı içinde açmış olacağız."
 
 
CHA
 
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler