25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın191,331
 • BIST94.008
 • Dolar4,6906
 • Euro5,4859
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2334
 • İstanbul23 °C
 • Ankara27 °C
 • İzmir30 °C
 • Konya26 °C
 • Adana29 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır36 °C
 • Bursa23 °C
 • Kayseri29 °C
 • Kocaeli21 °C
 • Şanlıurfa36 °C
 • Gaziantep31 °C
 • İçel30 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşsizlik maaşı nasıl alınır? (2016) / Şartları neler ve ne kadar?
İşsizlik maaşı nasıl alınır? (2016) / Şartları neler ve ne kadar?
11 Haziran 2016 12:25
Ülkemizde artan işsizlik maaş alımı Amerika'da ise düşüşe geçti, bu nedenle birçok kişi işsizlik maaşı ne kadar oldu sorusunun yanıtını merak etti. İşsizlik maaşı nasıl alınır 2016 yılında merak edildi. Şartları neler, ne kadar ve başvurusu nasıl yapılır

 İşsizlik maaşı şartları değiştiği için nelerin değiştiği ile ilgili sorular gündeme geldi. İşsizlik maaşı nasıl alınır? (2016) / Şartları neler ve ne kadar? 

Bu maaştan faydalanmak isteyenler işsizlik maaşı nasıl alınır sorusunun yanıtını haber ayrıntılarında bulabilirler. Maaş almak için İşkur'a başvuru yapanların sayısı ise giderek artıyor. Asgari ücrete bağlı olarak artan ve 305 TL'ye çıkan maaşları almak için bazı kriterler bulunuyor. İşsizlik maaşı şartları değiştiği için nelerin değiştiği ile ilgili sorular gündeme geldi.

En son açıklama ise TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken'den geldi "Günlerce işyerlerini açamaz, işini kaybetmiş bulunan binlerce esnaf ve sanatkâr var. En önemlisi yaşanan ekonomik krizlerden etkilenerek iş yerini kapatmak zorunda kalan esnaf ve sanatkârlara mutlaka işsizlik maaşı bağlanmalı. Bunun içinde acilen Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı BAĞ-KUR üyesi esnaf ve sanatkârlar için mutlaka işsizlik fonu oluşturulmalı. 1 Ocak 30 Nisan 2016 tarihi arasında ülke genelinde 36 bin 593 kişi iş yerini kapatmış. Bu insanlara mutlaka işsizlik maaşı verilmeli ve sağlık hizmetlerinden faydalandırılmalıdır. Nasıl ki sigortalı olarak çalışan işçiler işten ayıldıktan sonra belli bir gün sağlık hizmetlerinden faydalanıp işsizlik maaşı alıyorlarsa işyerini kapatan esnaf ve sanatkarlarda hem sağlık, hizmetlerinden faydalanmalı, hem de işsizlik maaşı almalıdır. Çünkü aksi durum anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır. Bu sosyal devletin bir gereğidir." diye konuştu. Bakan Süleyman Soylu "2002-2015 yılları arasında 3 milyon 83 bin 488 erkek, 1 milyon 249 bin 675 kadın olmak üzere 4 milyon 333 bin 163 kişi" nin işsizlik ödeneği aldığnı söyledi. Ayrıca fonda işsizlik ödeneği gideri 2.199.365 bin TL olarak açıklandı. Yüzde 30 olarak artan maaşlara son günlerde ortaya atılan bir iddaya göre, yeni dönemde istifa edene, kendi isteği ve sebebi ile işten çıkan kişiye de ödenek verileceği söyleniyor.

Eğer böyle bir yenilik olursa şartlar eğitim, yaş, eğitim gibi kriterlerine göre yeniden düzenlenecek. Son açıklamaya göre işsizlik maaşının 2.100 liraya çıkacağı belirtiliyor. İşkur'a bu yıl 153.600 kişi başvuru yaptı, onaylanan kişi sayısı ise 375. 200 kişi oldu. İşkur bu yıl toplamda 244 milyona yakın ödeme yaptı. Maaş almak için başvuruların geçen yıla göre %40 oranında artış gösterdiği belirtiliyor. Bilgi sahibi olmak isteyenler işsizlik maaşı kaç ay verilir ve sorgulama nasıl yapılır sorusu soruluyor. Maaşların artılması ile ilgili açıklamalar İŞKUR'un raporuna da yansımış durumda. Kasım 2015'te yapılan 8. Genel Kurulda sosyal taraf ve kamu temsilcilerden oluşan komisyonca belirlenen önerilerden oluşan 2015 yılı faaliyet raporunda konuyla ilgili değerlendirmeler yer alıyor. Raporda "İşsizlik ödeneğinden yararlanma koşulları kolaylaştırılmalı, ödenek süresi ve miktarı, prim ödeme süreleri ve ödenen primlerle doğru orantılı olarak artırılmalıdır.

İşsizlik sigortası prim oranı tüm kesimlerde oransal olarak düşürülmelidir. İşsizlik ödeneği alanların işe dönüş süreleri kurumsal desteklerle kısaltılmalıdır." tespitleri yer alıyor. Kişinin işsiz kalması halinde eline brüt asgari ücretin %80'inden fazla para geçmiyor ve bu çalışmalarda işsizlik maaşının mesleğe dönüşmemesi üzerinde de duruluyor. Hükümet ve İşkur tarafından düzenlenen maaşlarda SSK'ya göre çalışan her vatandaş, hangi meslekten olursa olsun bu maaştan yararlanma hakkında sahip olmaktadır. İşsizlik sigortası kapsamına girenler 4857 sayılı Kanuna göre kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan sigortalılar, kısmi süreli iş sözleşmesi ile bir veya birden fazla kişi tarafından çalıştırılan ve çalıştıkları kişi yanında ay içerisinde çalışma gün sayısı 10 günden az olan kişilerdir. Asgari ücretin alt ve üst limitler göz önüne alınarak belirlenen işsizlik maaşı için farklı haberler de gelmeye devam ediyor. İşsizlik maaşı kimler alabilir sorusunun detayları haberimizde.

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR VE NASIL ALINIR?

İşsizlik maaşı ile birlikte sağlıktan yararlanma hakkı da tanınıyor. İşsizlik maaşı nasıl alınır sorusunun yanıtı ise açıklamalarla birlikte belli oldu. İşsizlik sigortasından maaş alabilmek için kişinin kendi isteği dışında işsiz kalmasıdır. Kişi askerlik nedeni ile işsiz kalmışsa işsizlik maaşı alabiliyor, fakat kıdem tazminatı alarak işten ayrılan kişi işsizlik maaşı alamıyor. İşsizlik maaşı kademeli olarak artış gösterdiği için maaşı yüksek olan kişiler en çok 2.000 liraya kadar işsizlik maaşı uygulamasından fayadalanabilecek. İşsizlik maaşı belirlenirken kişinin son 4 aylık dönemdeki ortalama brüt kazancı göz önüne alınıyor ve bu miktara göre % 40 oranında işsizlik maaşı veriliyor. Ama bu maaş asgarinin brüt olan %80'ini aşmıyor. İşsizlik maaşı 3.300 TL ve üstünde olanların maaşı, 1 Ocak’tan itibaren 300 liraya kadar arttı.

Geçen yıl toplamda 1 milyar 992 milyon TL işsizlik maaşı ödendiği açıklandı. İşsizlik sigortasından yararlanabilmek için prim ödeme koşullarının yerine getirilmesi gerekiyor ve getirilmezse bütün işsizler ödenek alamıyor. Üç yılda en az 20 ay işsizlik sigortasına prim ödeyen işsizler ödenek alabiliyordu yeni yasa ile  üç yılda en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödeme şartı esnetilerek 100 güne düşürüldü, 10 aylık ödenek 15'e çıkarıldı. Ödenek miktarı uzun süreli işsizler, eğitim, yaş kriterlerine göre düzenleniyor. Ödeneğin işsizlerin asgari geçimini sağlayacak düzeyde tutulması hedefleniyor. Kişi adına yatan prim göz önüne alınarak hesaplanması ise şuan sadece gündem konusu olarak askıda kaldı. Geçtiğimiz yıl Mart Ayı'nda 78. 348 kişi işsizlik maaşına başvurdu, bu yıl ise başvuran kişi sayısı 112.111'e kadar yükseldi.  

İŞSİZLİK MAAŞI 2016 YILINDA ÇOK TALEP GÖRDÜ

Yapılan zamlardan sonra maaş miktarı artınca işsizlik maaşı alan kişi sayısı 2016 yılında yaklaşık 193 binden 321 bine kadar yükseldi. İşinden kendi isteği dışında ayrılmak zorunda kalan kişilere verilen işsizlik maaşı 2016 yılı içerisinde hükümet tarafından değiştirildi. Değişikliklerden sonra işsizlik maaşı ne kadar oldu sorusu bir çok kişi tarafından sorulmaya başlandı. İŞKUR bünyesine kayıt olan işsizler için yeni istihdam imkanları çoğaltıldı. Asgari ücrete yapılan zamdan sonra artış gösterdiği için işsizlik maaşı 2016 ne kadar sorusu tekrar gündeme geldi ve buna göre asgari ücret 1.300 TL olduğu için işsizlik maaşı da 305 lira arttı.

Bu uygulamada en ödenek sınırının 659 TL oldu üst ödenek sınırının da 1.316 lira olması bekleniyor. Yapılan son açıklamaya göre işsizlik maaşının 2.100 liraya çıkacağı belirtiliyor. İşsizlik maaşı almak kolaylaşmış ve 10 aydan 15 aya çıkartılmıştı.

Artıştan sonra en düşük işsizlik maaşının 1.300 lira olması bekleniyor. Üç bin lira maaş alan bir kişinin işsizlik maaşının ise 2.100 liraya çıkacağı söyleniyor. İşsizlik maaşı nasıl alınır sorusunun yanıtı yeni yapılacak olan düzenlemeye göre 120 gün olan prim ödeme şartının 30 güne indirilmesi, 600 gün süreli olan prim şartını ise 100 güne indirilmesi bekleniyor. İşlerini kendi isteği dışında kaybedenlerin geçimlerini sağlamak amacı ile takip ettiği maaşları e-devlet sistemi ile öğrenilebiliyor. Kullanıcıların e-devlet hizmetlerinden işkur'a tıklaması ya da iskur.gov.tr’den üyelik oluşturması gerekiyor.

İŞSİZLİK MAAŞI ŞARTLARI NELER?

İşsizlik maaşı alma şartları yerine getirildiğinde ve işsizliğiniz resmileştiğinde maaşınızı alabiliyorsunuz. Bu uygulamadan faydalanmak için işten çıkartılmış olmanız gerekiyor, yani kendi isteğiniz dışında işinizi kaybetmiş olmanız örneğin; iş yerinin iflas etmesi gibi kendi isteğiniz dışında gerçekleşen olaylara bağlı olması gerekiyor. İşsizlik maaşını kimler alabilir sorusunun cevabı ise belli oldu. İşsizlik maaşı alma şartları arasında çalıştığınız yerden ayrılmadan önce 120 gün prim ödeyerek çalışmış olmanız da gerekiyor ve son üç yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortatı primlerinizi ödemiş olmak da gerekli oluyor.

Eğer bu durumları yaşayan kişilerden biriyseniz bulunduğunuz statüye göre on aya kadar maaş alabiliyorsunuz. İşsizlik maaşı başvurusu için ise hizmet akdinizin fesh edilmesinden sonra otuz gün içerisinde İşkur'a gitmeniz gerekiyor, eğer gidemiyorsanız İşkur'un resmi web sitesi olan 'www.iskur.gov.tr' ye online olarak başvurabiliyorsunuz. İşi olmayan kişiler işte bu şartları yerine getirdiği takdir de kolayca uygulamadan faydalanabiliyor. 

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURU VE HESAPLAMA İŞLEMİ

İşsizlik maaşı hesaplama için en önemli noktalar primlerin ödenmiş olması ve gün sayısıdır. Eğer otuz günlük süre zarfında işsizlik maaşı için başvurmazsanız uygulamadan yararlanma şansınızı kaybediyorsunuz. 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'na göre; yüz yirmi gün primlerini ödeyen çalışanların 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün olarak, 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün olarak ve son olarak da 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün süre ile işsizlik ödeneği alma hakkı kazanmış oluyorlar. 2016 yılı ile birlikte işsizlik maaşında başka ne değişiklikler olacağı ise şimdiden merak ediliyor. İşsizlik maaşı sorgulama için ise e-devlet resmi web sitesine girerek bilgi alabilirsiniz.

E-DEVLET ŞİFRESİNİ KİMLER ALABİLİR?

E-devlet şifresi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan 15 yaşını doldurmuş ve fotoğraflı kimliği olan kişiler tarafından alınabiliyor. Yetkili e-devlet şubelerinden ya da PTT aracılığı ile veya mahkeme kararıyla kendine vasi tayin edilmiş kişiler vasileri aracılığıyla e-devlet şifresi alınabilir. Fakat başkaları adına şifre almak mümkün değildir. Aslında şifre alındıktan sonra tek bir işlemden değil bir çok işlemdan faydalanabiliyorsunuz. Yani her bir işlem için farklı bir şifre almanız gerekmiyor. Önemli olan PTT'den aldığınız ilk şifreyi değiştirmek. Uygulamanın kolaylığını ilk kez duyanlar da e-devlet şifresi alma metotlarını öğrenmek istiyor. Kimlik numaranız olmadan uygulamaya giriş yapmak ve kullanmak mümkün olmuyor ve numaranız ile birlikte bir de şifreniz olması gerekiyor. Şifre işlemleri için de eğer daha önceden bir şifreniz yoksa almak için PTT'ye gitmeniz gerekiyor. Böylece PTT'den alacağınız şifre ile dilediğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu şifreyi aldıktan sonra da değiştirmeniz kendinize uygun hatırlayabileceğiniz bir şekilde oluşturmalısınız, şifrenizin kolay tahmin edilebilir olmaması ise dikkat edilecek en önemli detaylardan birisidir. 

AMERİKA'DA İŞSİZLİK MAAŞI ALAN KİŞİ SAYISI BEKLENTİNİN ALTINDA

Amerika'da Çalışma Bakanlığı'nın yaptığı açıklamalara göre önceki haftaya göre işsizlik maaşı başvurusu yapanların sayısı 257 bin oldu, beklentiler ise 259 binin üzerindeydi. Başvurular son dönemde son 43 yılın en düşük seviyesinde. Son 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları 4 bin 750 kişilik azalışla 256 bine düştü. Kasım Ayı'ndan bu yana maaşlara başvuru en düşük seviyeye gerilemiş oldu. Diğer haftalık rakamlara göre Mayıs ayında işsizlik başvuruları 77 bin kişi azalarak 2 milyon 95 bine indi.

E-DEVLET KAPISI İLE İŞLEM YAPABİLECEĞİNİZ BÖLÜMLER

1-Adalet Bakanlığı
a-Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama
b-Adli Sicil Kaydı Sorgulama ve Belge Doğrulama
2-Doğal Afet Sigortaları Kurumu
a-Poliçe Sorgulama
3-Emniyet Genel Müdürlüğü
a-Araç Sorgulama
b-Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama
4-Milli Eğitim Bakanlığı
a-MEB Sınav Sonuç Sorgulama
b-MEB Sınav Yeri Sorgulama
5-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
a-Gelir Testi Sonucu Sorgulama
b-Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama
c-Şehit Yakınları, Gazi ve Gazi Yakınları İstihdam Başvuru Sorgulama
6-Başbakanlık
a-BİMER Yeni Başvuru
b-BİMER Başvuru Sonucu Sorgulama
7-Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu
a-Mobil/Sabit/İnternet/Kablo TV/Uydu İşletmecilerinden Borç ve Alacak Sorgulama
b-Baz İstasyonları Ölçüm Bilgileri
c-IMEI - Cep Telefonu Numarası Eşleştirme
d-IMEI Kaydet
e-IMEI Sorgulama
f-Numara Taşıma Sorgulama
8-Milli Savunma Bakanlığı
a-Askerlik Durum Belgesi Sorgulama
b-ASAL Bedelli Askerlik Başvurusu
c-ASAL Celp Dönem Tercihi
9-PTT
a-Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama
b-Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) İhlali Geçiş Bilgileri Sorgulama
10-Sosyal Güvenlik Kurumu
a-4A Emekli Aylığı Kesintileri
b-4A Emekli Aylık Bilgisi
c-4A Emekli Ödeme Bilgileri
- 4B Borç Durumu
- 4B Emekli Aylığı Kesintileri
- 4B Aylık Bilgisi
- 4B Tescil Kaydı
- 4C Emekli Aylığı Kesintileri
- 4C Bir Aylık Maaş Tercihi
- 4C Tescil Kaydı

 // Şerafettin
Kendimiz ayrıldığımızZaman Neden alamıyoruz
Yılbaşından sonra alınacak
Diyorlar sorunudur
Cevabinizi bekliyorum...
24 Kasım 2016 15:01
 // Bilal
İssizlik maaşı...
31 Ekim 2016 19:44
 // kezban
Merhaba ben istanbul dan konyaya tasinicam birbuçuk senelik calistigim yerden cikmak zorundayim issizlik maasi almak istyorum is bulana kadar bana yardimci olurmusunuz...
14 Haziran 2016 16:39
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler