YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'den müslümanlara Mescid-i Aksa yasağı
İsrail, gelecek hafta salı gününe kadar devam edecek geleneksel Sukot Bayramı nedeniyle Müslümanların Mescid-i Aksa'ya girişine izin vermiyor.
İsrail'den müslümanlara Mescid-i Aksa yasağı
19 Eylül 2013 / 11:30 Güncelleme: 19 Eylül 2013 / 12:31

İsrail'in geleneksel Sukot Bayramı sebebiyle Filistinli Müslümanlar Mescid-i Aksa'ya alınmıyor. Salı gününe kadar sürecek bayram sebebiyle İsrailli sivil işgalciler (yerleşimciler) Mescid-i Aksa'ya işgal güçlerinin nezaretinde giriyor. Önceki akşam başlayan mescide giriş yasağı sebebiyle işgal güçleriyle Filistinliler arasında zaman zaman gerginlik yaşanıyor.

İsrail’den dini ayına himaye

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre Yahudi yerleşimcilerin girişini sağlamak için avluyu tahliye etmeye çalışan İsrail güvenlik güçleri, Mescid-i Aksa'da ibadet eden Müslümanları dışarı çıkmaya ve Kıble Mescidi'ne girmeye zorladı. Meğaribe kapısındaki koruma görevlilerini bölgeden uzaklaştıran İsrail polisinin Mescid-i Aksa'ya girişlerin engellenmesi için bazı kapıları da kapattığı belirtildi.

İsrail güvenlik güçleri dünden bu yana 45 yaşın altındaki Filistinlilerin Mescid-i Aksa'ya girişine izin vermiyor.

Son günlerde Yahudi bayramları gerekçesiyle Mescid-i Aksa avlusunda dini merasim yapmak isteyen gruplar ve bunları himaye eden İsrail güvenlik güçleri ile Filistinliler arasında gerginlikler yaşanıyor.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler