YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Isparta gülü dayanıklı çıktı
Isparta gülü dayanıklı çıktı
21 Haziran 2014 12:11
Gül çiçeği soğuk ve yağışlı havadan etkilendi ama rekolte arttı.

Dünya gül yağı üretiminin yüzde 60'ını karşılayan Isparta'da, gül çiçeğinin yağışlı ve soğuk havadan etkilenmesine rağmen rekoltenin geçen yıla göre 500 ton artması bekleniyor.

Dünyada üretilen 3 ton gül yağının yaklaşık 2 tonu Isparta'nın bahçelerinde yetişen güllerden sağlanıyor. Yaklaşık 3,5 ton gül çiçeğinden üretilen 1 kilogram gül yağı ise 7 bin avroya satılıyor.

GÜLBİRLİK Genel Müdürü Çelik; "Geçen yıl 6 bin 500 - 7 bin ton arasında bir rekolte vardı, bu yılki beklentimiz 7 bin ton ve üzeri. Bu yıl bazı bölgelerde geçen yıla göre yüzde 25-30 daha fazla verim oldu. 7 bin 500 ton civarında bir rekolte olacak" dedi.

Tuncer Çetinkaya; "Dünya gül yağı üretiminin yüzde 60'ını karşılayan Isparta'da gül üreticileri yağışlı geçen bahar aylarından olumsuz etkilenmesine rağmen sezonun uzaması sebebiyle üretimde rekoltenin artması bekleniyor. " dedi.

Gül Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (GÜLBİRLİK) Genel Müdürü Hasan Çelik, yaptığı açıklamada, ılık geçen kış mevsimi ve don hadiselerinin yaşandığı mart ayından sonra bazı bölgelerde gül üretiminde olumsuzluklar yaşandığını ancak son haftalardaki yağışlarla sezonun uzadığını kaydetti.
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler