YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İslamiyetin biinmeyenleri, yanlış bilinenleri
Emekli İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı, hem kurbanlıklar ile ilgili hem de yaşamın diğer alanlarda merak edilenler ile ilgili gelen soruları cevapladı.
İslamiyetin biinmeyenleri, yanlış bilinenleri
26 Eylül 2014 / 01:15 Güncelleme: 26 Eylül 2014 / 07:12

Kanal A'da yayınlanan ve Dr. Hikmet Atan’ın sunduğu ve Emekli İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı’nın daimi konuğu olduğu Sorun Söyleyelim’de, seyircilerden gelen soruları yanıtladı.

Gündelik yaşamın pratikleri ile ilgili işte merak edilen soru ve cevapları:

İmam cenaze namazını kıldırdıktan sonra "Hakkınızı helal ediyor musunuz?" diye sorduğunda, hak helal ediliyor mu?

Hocanın helallik alma durumunda, biz dışarıdan "Helal olsun" diyoruz. O kişiden alacağımız varsa, içten de hakkımızı helal edersek, o helalleşme olur.

Ama orada yatan kişide alacağımız var ise, hakkımızı da helal etmek istemiyorsak eğer hiç sesimizi çıkarmayız, helal etmeyiz. Cenaze sahiplerine de sonra; "Benim alacağım vardı. Şahidim şudur, ispatım şudur, şuraya yazmışım" der ve onu ister. Ama keyfi olarak vefat etmiş kişide alacağınız var ise, o saatte ben "Helal ettim arkadaş" deyip de sonradan hak iddia etmek hiç hoş hareket değil. O anda isteyebilir ama o zaman da huzursuzluk oluyor. Cenaze başlamadan önce cenaze sahiplerini kenara çekip alacağınızı istersiniz.

Tespih namazının hükmü nedir? Nasıl kılınır?

Tespih namazın Peygamber'imizin tavsiye ettiği bir namazdır. Dört günde bir defa, ayda bir defa, senede bir defa derler... Bu sayı ile olan bir ibadettir. Bu yüzden kişi yalnız başına kılamayacağı için biz de çoğunlukla bunu Kadir Gecesi'nde, Teravih Namazı'ndan sonra, 'Nafile namazlar cemaat ile kılınmaz" hükmüne rağmen, bu namazı cemaatle birlikte kılarlar. Ama şahıs tek başına kılmak istiyorsa, hafızasına da güveniyor ise, duaları yerli yerinde okuyabilecek ise, kitaplara da bakar, amel eder ve kılar.

Bir ay önce oğlum öldü. Borcu var mı diye sordurduğumda 'Yok varsa da helal olsun' diyen bir adam bir ay sonra bana oğlumun borcu olduğunu ve onu istediğini söyledi. Bunun vebali bana nedir?

Anne babanın en büyük acısı evlat acısıdır. Önce helallik verilmiş sonra da 'Bana borcu var' diyen amcamız bu borcu ispat ediyor ise, şahidi varsa, baba her ne kadar mecbur değilse bile büyük bir iyilik yapmış olur.

Niyetim büyükbaş hayvan kesmekti ama grup bulamadım kendime ve küçükbaş hayvan kesmeye karar verdim. Bunun bana vebali olur mu?

Kendimize ortak bulamadık, imkanımız olmadı. Bunun için küçükbaş hayvan kesilebilir. Büyükbaşa niyetlendikten sonra böyle bir karar değişikliğinin bir mahsuru yoktur.

Kredi çekerek kurban alabilir miyim?

Şimdi bunu iki türlü anlıyorum:

1- Malın, mülkün, servetin var ama elinde nakdin yok. Kredi limitim var. Kredi çekerek kurban alabilirsiniz bu durumda ama o krediyi vaktinde ödeyip de faize bulaşmazsan alabilirsin. Faize bulaşılırsa, bir taraftan günah, bir taraftan sevap işlemiş olursun. Normali bu.

2- Hiç gücü kuvveti olmayan birinin 'Nasıl olsa banka kredi veriyor' diye düşünebilirsiniz. Üzerinize vacip olmayan bir şeyi kendi kendinize vacip etmeyin. İlla kurban kesecekseniz kurbanın belli şartları var. Onları yerine getireceksin.

Kurban kesmenin şartları:

1-Müslüman olacak

2-Aklı yerinde olacak

3-Hür olacak

4-Mukim olacak

5-yolcu olmayacak

6-Belirli bir maddi güce sahip olacak.

Yolda para bulduğunda almak haram mı?

Yolda bulduğumuz parayı alırız. Emniyetli bir yere götürüp teslim ederiz. Parayı aldığımız yerde, yakın civardaki insanlara da sorarız parasını kaybeden var mı diye. Telefonunuzu verip, miktarını söylemezsiniz. Sizi arayana da ilk önce miktarını sorarsınız. Emin olursanız, teslim edersiniz. Olmazsanız bir hayır kurumuna götürüp verirsiniz. O parayı buldum diye harcama hakkına sahip değilsiniz.

Karı koca çalışıyorsa, ikisi de ayrı ayrı kurban mı kesmeli?

Karı koca çalışılıyor ve kazanılan para havuzda toplanıyorsa, yani tek hesapta toplanıyorsa, bir kurban kesilmeli. Ama hesaplar ayrı toplanıyorsa ya da aynı toplanıyor da yenge üzerine para yatırmış, kenara ayrı para yatırmışsa, bu hesaplardan da kurban tutuyor ise karı koca ayrı ayrı kesecek. İslam'da mülkiyet esastır.

Bir de şu var. Hanımızın malı mülkü yok ise, evi baba geçindiriyor ise, kurban hanıma değil kocaya vaciptir. Bir sene kendime bir sene hanımıma kesiyorum olmaz. Siz vacibi terk ediyorsunuz demektir, buna dikkat ediniz.

Sınava girmeden önce çok heyecanlanıp, kasılıyorum. Bunu yenmek için ne yapmalıyım?

İmtihandan önce yedi defa Ayetel Kürsi, Hasbunallahu ve ni'mel vekil ni'mel Mevla ve ni'me'n nasîr, La Havle Vela Kuvvete İlla Billahil Aliyyil’Aziym, La Havle Vela Kuvvete İlla Billahil Aliyyil’Aziym, bunları okuyacak ve kapıdan girerken de Fatiha'yı sonuna kadar okuyacak, Besmele çekerek sağ ayağı ile imtihan salonuna girecek. Ondan sonra heyecan kalmaz. Çalışan insanda zaten heyecan olmaz. Çalışması da gerekiyor.

İmam yalın ayak namaz kıldırabilir mi? Arkasındaki cemaate bir vebali olur mu?

Özellikle Türkiye'deki usule göre, imamın çorapla namaz kıldırması gerekir. Camiye giren vatandaşlarımızın da çorapla camiye girmeleri uygundur. İmam çorapsız namaz kıldırdıysa namazına ve namaz kılanların namazına bir mani olmaz. Mekke'de Kabe'de imamın ayağında çorap yoktur.

Kar maliyetleri İslam koşullarına göre nasıl olmalı?

Ticaretin belli kuralları var. Bu kuralları koyanlar kendi menfaatlerine göre koymuşlar. Tarlada çiftçi para kazanmıyor. Kıt kanaat geçiniyor. Ama çarşıya gelen toprak mahsulleri, tarladan gelene kadar elli kuruştan 5 liraya çıkıyor. Bu durumda haksız kazanç varsa, o haksız kazancı elde eden insanlar sorumludur.

Kadınların kurban etini pay ederken, görüşlerini dile getirme hakkı var mı?

Toplu kurban kesildikten sonra, herkes hissesini alır. Ondan sonra ise o hisse üçe bölünür. Birini komşulara, birini fakire fukaraya, birini de evinde bırakır. Evimizde kalan kurbandan erkekler ayrı bir hisse daha çıkarıp da ihtiyacı olmayan birine veriyorlarsa, verebilirler. Ama hanımların da razı olması lazım. Hanımlar mahalleyi daha iyi tanırlar, onlar daha iyi bilirler. Bu konuda hanımları dinlemekte fayda var.

Sadece fakirlere kurban verilmez. Komşularınıza da veriyorsunuz. İçerisinde zengin de olur fakir de olur.

Hayır ve şer de Allah'tan gelir. Hayrı anlıyorum da şer neden Allah'tan geliyor?

Hayır da şer de Allah'tandır. Biz hayır yolunda gidersek hayır yazılır. Şer işleyecek olursak onun karşılığında da bize günah yazılır. Biz durup dururken bize günah yazılmaz. Allah hiç kimseye durup dururken ceza vermez. Mutlaka kendi yaptıklarının karşılığıdır.

Çocuk aldırmanın vebali nedir?

Kürtaj en büyük günahlardan birisidir. Bunun fidyesi ve tövbe istiğfarı vardır. Tövbe edecekler.

İmtihan başıma geldikten sonra Allah'a yöneldim. İbadetim, bu halim makbul mü?

Daha önceden yaptıklarının kötü olduğunu anlamış ise, tövbe edip istiğfar ederse Allah onu affeder.

Rabıta İslam'da var mıdır?

İslam'da Rabıta diye bir şey sadece tarikatlarda var. Rabıta bir 'bağ' demek. Tarikatlar da dinimizin bir parçasıdır. Öğreti amaçlı, metodolojik olarak kullanılması doğrudur. Günümüzde bunu çok istismar eden vardır. Talebenin hocasına muhabbeti demek. Eğer bu muhabbet varsa istifade eder, yoksa etmez. Mesele budur.

Camiye sadaka olur mu?

Sadaka fakirin hakkıdır. Fakire verilir. Camiye yardım olur. Sadaka olmaz.

 

Sonradan kurbanlık hayvana kusur gelmesi kurbanlık olmasını engeller mi?

Sonradan kusur olduğu için engellemez.

Kurban pazarlarında satılan iki yaş altı kurbanlık havanların vebali kime?

Bunun vebali iki tarafa da vardır. Kurbanı satan adam haram kazanıyor. Kurbanı alanlar eğer anlamıyorlar ise, kurbandan anlayan biriyle gidip almalılar. Caiz değil.


KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler