YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İslam medeniyetinin yeniden ihyası
İslam medeniyetinin yeniden ihyası
15 Eylül 2014 12:18
İslam Ülkeleri Akademisyenler ve Yazarlar Birliği (AY-BİR) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Balcı, birliklerinin İslam dünyasındaki ilmi ve fikri potansiyeli harekete geçirmeyi hedeflediğini söyledi.

AY-BİR'de ağustosta yapılan genel kurulda iş başına gelen Prof. Dr. Yusuf Balcı başkanlığındaki yeni yönetim, iş bölümü yaptı. Prof. Dr. Talip Küçükcan, Yrd. Doç. Dr. Bora Açan ve Mehmet Duman başkan yardımcılığına, Dr. Ali Mazak genel sekreterliğe, Doç. Dr. İbrahim Subaşı muhasip üyeliğe, Prof. Dr. Yüksel Çavuşoğlu, Prof. Dr. İbrahim Keleş, Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Alptekin Cihangir İşbilir ve Hanefi Akın, üyeliğe getirildi. 

Prof. Dr. Yusuf Balcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2011'de kurulan birliklerinin yurt dışından da üye alma hakkının olduğunu ifade etti. Birliklerinin önemli bir ihtiyaca cevap vereceğini kaydeden Balcı, "Esas itibarıyla birliğimizin amacı, Türkiye'nin İslam Dünyası'nın temel hedefleriyle aynı. Yani, medeniyetimizin yeniden ihyası. Bilgi toplumuna geçerken, dünya değişirken İslam Medeniyeti'nin yeniden ihyası.

Yani hedefimizin esas itibarıyla milletimizin hedefiyle aynı. Dar manada biz ne yapacağız  İslam Dünyası'nın Türk dünyasının Türkiye'nin ilmi ve fikri potansiyelini harekete geçirmek. Entelektüel sermayesini, birikimini harekete geçirmek ve geliştirmek" dedi. 

Toplumların geri kalmaları ya da ileriye gitmelerinde entelektüellerinin önemli rolü olduğunu belirten Prof. Dr. Balcı, hedeflerinin entelektüel ve akademisyenlerin işbirliğini sağlayarak toplumu ileriye götürmek olduğunu söyledi. 

İslam dünyasında entelektüellerin kendi değerleriyle çağın gereklerini örtüştürememe gibi bir sorunları olduğunu aktaran Prof. Dr. Balcı, şöyle devam etti:

"Dar manada bakıldığında eğitim sisteminden tutun, üniversitelerimizin kalitesi, ilim dünyasının niteliği bütün bunlar kalitatif ele alınması gereken önemli konulardır. Bizim buradaki önemli bir rolümüz de şu olacaktır; Hem bunu harekete geçirmek hem buradaki bir işbirliğiyle bir sinerji oluşturmak. Çünkü hepimiz günümüzdeki imkanları da kullanarak daha fazla iletişimle sinerji oluşturmak mümkündür.

Önemli bir fonksiyonumuz da bu iletişimi sağlamak olacak. İslam dünyasındaki ilim ve fikir adamlarının yazarların bir veri tabanını oluşturmak istiyoruz. Bunun için de bir komisyon kurduk, bir portal üzerinden böyle bir alanlar itibarıyla çalışmalar itibarıyla böyle bir veri tabanı da oluşturmayı düşünüyoruz.

Bir eğitim sistemi dediğinizde o ülkenin insanlarının nasıl yetiştiğini ifade etmiş oluyoruz. Toplumun ne gibi ihtiyacı var, sosyal alanda ekonomik alanda nasıl insan gücüne ihtiyacımız var  Buna mukabil eğitim sistemimiz nasıl insan gücü yetiştiriyor. İlmi olarak ihtiyaç alanında veya kalite seviyesi nedir, nerededir  Halbuki olması gereken sizin toplumsal hedeflerinizi gerçekleştireceğiniz kriterler nerededir  Buna baktığımızda Türkiye'de İslam dünyasında büyük bir fark ve uçurum olduğunu görüyoruz."

Ekim ayında düzenleyecekleri konferansın konusunun "Yeni Türkiye" olacağını kaydeden Prof. Dr. Balcı, yapacakları çalışmalarla İslam dünyasının problemlerine de çözüm önerilerinde bulunacaklarını dile getirerek, şöyle devam etti: 

"İslam dünyasının sorunları esas itibarıyla bizim çalışma alanlarımız. Bu sorunlara iki türlü yaklaşımımız var. Birincisi; bu sorunlar üzerine kalıcı sürdürülebilir çözümler üretmek. Diğer yandan tabii ki sadece masasına, dosyasına kapanmış, kitaplara kapanmış bir yapı söz konusu olmayacak. Çünkü biz neticede bir sivil kuruluşuz. Bunların dillendirilmesi de bizim görevimiz.

Bir yerde kan akıyorsa, bir yerde önemli sorunlar varsa bunun toplu sesli olarak dile getirilmesi de bizim görevimiz. Gazze olaylarında açıkladılar, medyada da yer aldı, İslam Türk dünyasındaki fikir alanlarının sesi olarak böyle bir yerde sessiz kalamayız. İlmi çalışmalar yeterli değil çünkü kan akıyor.

Bakarsanız İslam dünyasına Doğu Türkistan'dan Balkanlar'a, Kırım'dan Mısır'a her tarafta kan dökülüyor, problem var. Bunların şüphesiz ilmi analizi önemlidir ama kan akarken bizim sessiz durmamız söz konusu değildir. Başta Gazze'deki sorun olmak üzere, zulüm olmak üzere bu konularda sessiz kalmadık ve sessiz de kalmayacağız. Çünkü bu erteleyeceğimiz bir yapı olarak hepimizin İslam dünyasındaki bütün aydınların bir görevidir. Bunlara karşı da sessiz kalmadık, kalmayacağız."

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler